wmaraci reklam
lidertakipci

Bu Kadar Makale Yazarına Rağmen, Türkçe İçerik Nerede?

28 Mesajlar 2.556 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
muhakkak alanında iyi yazanları vardır ama makalelerin çoğu tek bir kalemden çıkmışcasına zevksiz, ruhsuz, tatsız. seo falan hikaye. hiç bir şey üslup kadar çekici olamaz. meselâ tek bir espri bir yazının on binlerce kez okunmasını sağlayabilir.

bir konu ile ilgili yazılmış olan ve özgün olduğu iddia edilen 10 makale okuyorsun. yazılanlar % 90 aynı şeyleri ihtiva ediyor. yalnızca kelimelerin yeri değiştirilmiş.

bir de ben sipariş üzerine yazmaya soğuk bakıyorum.

vesselam.

wmaraci
reklam

political political ... Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** A**
  • Mesajlar 428
  • Beğeniler 9 / 105
  • Ticaret 38, (%100)
Kitap okuma konusunda sıkıntılı bir ülkedeki insanların yazı yazma konusunda ne kadar iyi olmasını bekliyorsunuz ?

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)

kalbimomer adlı üyeden alıntı

Piyasa bu şekilde çalıştığından dolayı ve makul ücretler bulunması ile makalaler yazılmaktadır. İstemiş olduğunuz gibi makalelerin yazılmasında profesyonel makale yazarları ile çalışmanız gereklidir.

Saygılarımla;

Sanırım konuyu yanlış anladınız. Bir makale yazdırmak niyetinde değilim ki? Daha bir konuya yorum yazarken, neden açıldığını okumuyorsanız; sizin veya belirttiğiniz kişilerin de nasıl yazacağını açık bir şekilde görmüş oluyoruz. Kendinize biraz daha üzerinde çalışıp yazabilirsiniz.

Ek Olarak:

political adlı üyeden alıntı

Kitap okuma konusunda sıkıntılı bir ülkedeki insanların yazı yazma konusunda ne kadar iyi olmasını bekliyorsunuz ?

Elbette, genel durum bu. Ancak belki genç nesil ile düzelir diye bekliyorum. Hata yapmadığıma eminim. Geçenlerde Youtube'de para kazanma isimli bir videoya bakıyordum. Anlatan kişi diyor ki; "Ben İngilizce videoları bulup, yayınlıyorum. Adamlar neredeyse bizim izledikten sonra tek bir kelime bile etmeyeceğimiz, videonun altındaki yazılara yorum yazıyorlar". Yani, biz neden bu duruma gelemiyoruz? Batılı mı olamıyoruz? Yoksa, batının bu huyumuzu kopyaladığı doğulu kökümüzü mü, unutuyoruz?

Durgun sular derin akar.

kalbimomer kalbimomer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** M**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 5 / 7
  • Ticaret 2, (%100)
benim burada amacım reklam değil zaten ben makale yazıyorum ve ayrıca forexden para kazanıyorum. Sadece size piyasanın nasıl işlediği hakkında bilgi verdim. Yani kısacası piyasaya uymak zorundasınız :)

wmaraci
wmaraci

Mukim Mukim Ne yapalım meselâ? Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-Ticâret Yöneticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** C**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 0 / 131
  • Ticaret 101, (%100)
Böyle bir konu açıldığı için makale yazan biri olarak oldukça mutluluk duydum. Bu konu üzre birkaç kelam etmek istiyorum. Bu satırları da kütüphânesinde dört bine yakın kitabı bulunan ve bu kitapların hemen hemen üçte ikisini okumuş biri olarak yazdığıma da dikkat etmenizi ricâ ediyorum.

Kendime makale yazarı demiyorum, sâdece makale yazan biri diyorum. Çünkü ben yazar değilim, sâdece yazan kişiyim. Bu ikisi arasındaki fark, şeytan ve meleğin kavram karmaşası gibi bir şeydir. Buradan hayıflandığınız noktaya değinecek olursak, sizi yüzde yüz haklı olarak gördüğümü söylemeliyim. Fakat temel birkaç noktayı da değerlendirmeden edemeyeceğim. Bildiğiniz üzere web sitesi kurma ve reklamlardan para kazanma hususu, apayrı bir sektör hâline gelmiştir. Bu sektörde site sahipleri kaliteli makale aramamaktadırlar. Yazılan makaleler belirli anahtar kelimeleri içersin ve yazının okunmasında herhangi bir problem mevcut olmasın, o yazının gideri vardır düşüncesi güdülmektedir. Esasen çok da yanlış bir düşünce değildir.En nihayetinde adamın amacı para kazanmak ve bunun için ihtiyacı olduğu kısmı istemektedir sâdece. Neden daha fazla para ödesin ki? Bu tıpkı, reel piyasada mevcut olan malın en ucuzunu ve işlevselini bulma sorunu gibidir. Burada hiç kimsenin müdahale hakkı yoktur.

Bence buradaki esas mes'ele bahsettiğiniz gibi kaliteli içerikten yoksun olma durumudur. Türkçenin, yanlış politikalar neticesinde sâdeleştirme çabaları gibi olaylardan Allah'tan Atatürk sayesinde kısa sürede dönmüşüz ki, dilimizi daha fazla yozlaştırmamışız. Tüm bunlara rağmen, ilk Redhouse sözlüğü (19. yüzyıl) ile şimdiki İngilizce-Türkçe Redhouse sözlüğünün (21. yüzyıl) arasında on binlerce kelime fark vardır. Fakat Türkçenin kıvraklığı, her dile olan hâmiliği gibi faktörleri kısa sürede yine kendini toparlamıştır. Şimdi bu dil ile biz kaliteli içerik niye üretemiyoruz? Bunun da basit bir nedeni var aslında: yetersiz maddi imkânlar ve zaman kaygısı... Bu konunun en büyük örneği de benim maalesef. Üniversitede başlamış olduğum bilimsel bir internet projesi, kısa zaman içerisinde büyüyüp ulusal dergilerde bile tanıtımı yapılmışken yetersiz zaman ve maddi kaynak nedeniyle projeyle ilgilenememeye başladım...

Kaliteli içerik, elbetteki uzmanlık gerektiren bir mes'eledir. Fakat adamakıllı bir zaman aldığı da muhakkaktır. Bilimsel verilere dayanan ve imlâ kurallarına dikkat edilen ortalama 500 kelimelik bir yazı, en az bir-bir buçuk saatte yazılmaktadır. Bu tür yazıların internet sitelerinde yayınlanması sonucu da web site sahipleri pek bir kazanç elde edememektedirler. Hem bu uzun yazıları okuyacak çok fazla nüfus kesafeti yok hem de bu kadar zaman harcanarak yazılacak bir yazı yerine, niteliksiz 5-10 yazı yazılabilir düşüncesi mevcuttur.

Benim asıl tav olduğum konu makale yazan kişilerin, diğer makale yazan kişiler hakkındaki olumsuz tavır ve kindar davranışlarıdır. Zaman zaman bunu gözlemlemek durumunda kalıyor ve üzülüyorum. Ayrıca buradan makale yazan arkadaşlar için de bir tavsiye vermek istiyorum. Forum Ticaretinde Başarı yazısında belirtmek istediğim gibi, doğru ve düzgün yapılan her işte müşteri sizi bulur. Başarıyı getirecek olan belirlediğiniz fiyatlar ya da çok tanınır olmanız değil, kaliteli içerik üretmenizdir.

BlackStone BlackStone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 434
  • Beğeniler 28 / 119
  • Ticaret 12, (%100)
Hocam gözden kaçırdığınız nokta şu; bu tarz makaleleri yazan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu üniversite veya lise öğrencisi olup, günlük para kazanma veya ek gelir elde etme peşindeler. Wordpress, Blog vb. alt yapılarında devreye girmesiyle içerik üretmek kolaylaştı. Hâl böyle olunca, bu kardeşlerimizde en kısa ve kolay yoldan bu işten gelir elde etmeye çalışıyorlar. Ne yapalım önlerini mi keselim? Kesinlikle hayır ki, zaten sizin de bahsettiğiniz bu değil. Sizin dem vurduğunuz nokta, neden bu makaleler belli alanda toplanıyor? Tüm içerik teknoloji, moda, kadın'dan mı ibaret diyorsunuz. İşte bunun temel sebebi arz-talep ilişkisi. Talep'in çoğunluğu bu noktalara kaydığından, haliyle Arz da buraya yönelik oluyor.

Edit : Zaten anlamış değilim, bir erkek neden kadın sitesi açar ki? Arkadaş sen erkeksin! Yani eğer yönelimin farklı değilse, gerçekten erkeksen, emin ol uzun süreli içerik üretemeyeceksin, ilgilenemeyeceksin zaten o siteyle. Bırak, vazgeç...

• Üyelik 21.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** C**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 0 / 131
  • Ticaret 101, (%100)

BlackStone adlı üyeden alıntı

Edit : Zaten anlamış değilim, bir erkek neden kadın sitesi açar ki? Arkadaş sen erkeksin! Yani eğer yönelimin farklı değilse, gerçekten erkeksen, emin ol uzun süreli içerik üretemeyeceksin, ilgilenemeyeceksin zaten o siteyle. Bırak, vazgeç...

Erkek olmakla kadın ya da moda sitesi açmanın ne alâkası var? Bütün moda şirketlerinin sahibi bayan mı? Maksat burada içerik üretmek değil, içerik sunmaktır. Bu da bayan editörler aracılığıyla zaten üretiliyor. Ben de makale yazıyorum ancak moda ile ilgili gelen isteklerin hepsini reddediyorum. Ayrıca bir de moda sitem var ve bu siteye içerik oluşturmak için bugüne kadar altı farkı bayan editör ile çalıştım. Bu çelişki gibi mi duruyor sizce?

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Aslında konuyu doğru yere açtığımı düşünüyorum. Arz, talep meselesi ana sorunu oluşturuyor. Fakat, yine de ucundan kıyısından bir Fransızca, Almanca, Rusça ve Flemenkçe ya da İspanyolca kaynak miktarına neden ulaşamıyoruz diye düşünüyorum. Sorunun çözümünde, akademik personelinde görmezden gelinmemesi lazım bence. Mukim'in dediği gibi bu tür maddeleri yazmak çok uzun zaman alıyor. Ancak, akademik personel cimrilikten vazgeçse ve internete eklediği her şeyin çalınacağını sanmasa; belki bir miktar daha işimiz kolaylaşabilir bence. Yine de, yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Ejder

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

Ejder Ejder Etraf.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Stajyer (Köle)
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 521
  • Beğeniler 80 / 145
  • Ticaret 4, (%100)
Paranın satın aldığı cahillik...

Hep o dini mesajları 15 kişiye göndermedim diye bu haldeyim..

• Üyelik 21.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** C**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 0 / 131
  • Ticaret 101, (%100)

bilgive adlı üyeden alıntı

Aslında konuyu doğru yere açtığımı düşünüyorum. Arz, talep meselesi ana sorunu oluşturuyor. Fakat, yine de ucundan kıyısından bir Fransızca, Almanca, Rusça ve Flemenkçe ya da İspanyolca kaynak miktarına neden ulaşamıyoruz diye düşünüyorum. Sorunun çözümünde, akademik personelinde görmezden gelinmemesi lazım bence. Mukim'in dediği gibi bu tür maddeleri yazmak çok uzun zaman alıyor. Ancak, akademik personel cimrilikten vazgeçse ve internete eklediği her şeyin çalınacağını sanmasa; belki bir miktar daha işimiz kolaylaşabilir bence. Yine de, yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Üstâdım maalesef Türkiye'de üniversite yoktur. Türkiye'de sâdece fotokopi makineleri vardır. Kitap okumayı sevmeyen ve sırf bölüm kodamanı hocalara yanaşarak liyakat alan akademisyen kadrosunun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Daha iki hafta önce, bir üniversitenin yüksek lisans programlarına kayıt için parti başkanlarının rektör yardımcısını arama olayına rastgeldim. Allah aşkına bu hangi vicdana sığar ve akademik düsturun hangi kıstası buna uyar?

Bittabi bunların dışında çok müstesna akademisyenler de yok değil. Fakat bu hocalar da maalesef maaş azlığı nedeniyle hem sabah hem de ikinci öğretim derslerine girmek zorundalar ve akademik çalışmalara yeterince vakit ayıramamaktalar.

Sistemi düzeltmek için kendi çapımda o kadar girişimlerde bulundum ki, bunun için devletle bile karşı karşıya geldim çoğu zaman. Her fırsatta bu noksanlığı ifade etmek başıma bela açtı. Ben de artık sisteme göre oynamak durumunda kaldım. Sistem sana yamuk yapıyorsa, sen de sisteme yamuk yapacaksın.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al