freelance iş ilanları

Site Hız Problemi

50 Mesajlar 5.845 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Ozzyfb Ozzyfb ozancorumlu.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

KomikBrokoli adlı üyeden alıntı

Youtube linki koyarsaniz falan ondanda kasabilir siteye girerken tablet agirlasti gibi bisi oldu sistemi yeniden kurun yedeginizi falan alin sifirdan ayni hostingden boyle detayli detayli inceleyerek kurum yapip dosyalarinizi atin derim ..

Yalnız konu anlatım videolarım konuların, yani yazıların içerisinde, yani anasayfada değil. Onlar bir sorun teşkil etmez herhalde açılış hızında, sayfalar arası geçişte vs dimi ?

Sitenin açılışında bir tek video var, onu hosta koyup ordan yükleyebilirim eğer hız kazandırır diyorsan. Ama diğer tüm videoları elbette hosta yükleyemem, paylaşımlı hosting kullanıyorum sonuçta.

Ek Olarak:

Acikcasi heni ben ne profesorum ne sey yanlis bilgilendirmiyimde reklam yapmiyorum sonra biri cikip laf demesin . hocam baska kaynaktan cekiyorsunuz heni onun gelmesi lazimki o video gorunsun uzun bir video ise gelmesi uzun surer mantigndayim hosta yukleseniz mesela ordan cekseniz daha iyi olur diye dusunuyorum ..

Sormak istediğim şu. Konu anlatım videolarım ana sayfada değil. Ana sayfada 2 dklık bir tanıtım videosu var sadece. Yani konuların/yazıların içerisinde konu anlatım videolarım açılış sayfasını nasıl etkiler ? Ya da etkiler mi ? (Tamamen bilmediğim için soruyorum dostum)

Aylık 150k+ Tekil Özgün Eğitim Sitesi Reklam/Tanıtım Yazısı

http://goo.gl/YZb0E2
wmaraci
reklam

KomikBrokoli KomikBrokoli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 37 / 38
  • Ticaret 9, (%89)
Önbellekleme
Tarayıcılar tembel programlardır ve daha önce gördükleri dosyaları tekrardan indirmekten hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle daha önce gördükleri dosyaları, resimleri, CSS dosyalarını tekrar tekrar indirmezler. Kullanıcı bilgisayarının HDD’sine önbellekleyerek gerek duyduğunda kullanıp, site açılma hızını artırır. Örneğin sık sık site logosunu değiştirmiyorsanız, tarayıcılara logo resim dosyasını önbellekleme komutunu vererek sunucudan tekrar tekrar indirilmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için en başta, statik kaynakların son kullanım tarihlerinde düzenlemeye gitmeliyiz.

Nasıl Uygulanır:

ISS’de bunu ISS Manager ile ayarlayabilirsiniz.
Apache sunucularda ise .htacess dosyasına mod_expires satırını eklereyek yapabiliriz;
ExpiresActive On
ExpiresDefault A0

Sonra bundan etkilenecek dosyaları tanımlıyoruz:

“\.(jpg|jpeg|png|gif|swf|js|css|txt|xml|flv|ico|pdf|avi|mov|ppt|doc|mp3|wmv|wav)$”>

Son olarak da ne zamana kadar önbelleklenmesini istiyorsak onu yazıyoruz, aşağıdaki ideal bir süre;

ExpiresDefault A29030400

Süre saniye bazında hesaplanmakta. Yukarıdaki kod, onun üstündeki kodda geçen dosya uzantılarını bir sene boyunca sitenize giren kullanıcının bilgisayarında saklayacak. Aynı kullanıcı tekrar sitenize girdiğinde yeniden indirmek yerine bu dosyayı kullanıcının temp klasöründen çekecek. Eğer sayı saymaktan hoşlanmıyorsanız .htacess time cheatsheet sitesini kullanarak saniye bazında hesaplamalar yapabilirsiniz.

Tekrar ediyorum! Eğer WordPress kullanıyorsanız, size W3 Total Cache uygulamasını öneriyorum. Uygulama ayarlarına girdiğinizde Tarayıcı Önbelleklemesini aktif et kutucuğunu işaretleyin kafi.

ALİNTİDİR !

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Önbellekleme
Tarayıcılar tembel programlardır ve daha önce gördükleri dosyaları tekrardan indirmekten hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle daha önce gördükleri dosyaları, resimleri, CSS dosyalarını tekrar tekrar indirmezler. Kullanıcı bilgisayarının HDD’sine önbellekleyerek gerek duyduğunda kullanıp, site açılma hızını artırır. Örneğin sık sık site logosunu değiştirmiyorsanız, tarayıcılara logo resim dosyasını önbellekleme komutunu vererek sunucudan tekrar tekrar indirilmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için en başta, statik kaynakların son kullanım tarihlerinde düzenlemeye gitmeliyiz.

Nasıl Uygulanır:

ISS’de bunu ISS Manager ile ayarlayabilirsiniz.
Apache sunucularda ise .htacess dosyasına mod_expires satırını eklereyek yapabiliriz;
ExpiresActive On
ExpiresDefault A0

Sonra bundan etkilenecek dosyaları tanımlıyoruz:

“\.(jpg|jpeg|png|gif|swf|js|css|txt|xml|flv|ico|pdf|avi|mov|ppt|doc|mp3|wmv|wav)$”>

Son olarak da ne zamana kadar önbelleklenmesini istiyorsak onu yazıyoruz, aşağıdaki ideal bir süre;

ExpiresDefault A29030400

Süre saniye bazında hesaplanmakta. Yukarıdaki kod, onun üstündeki kodda geçen dosya uzantılarını bir sene boyunca sitenize giren kullanıcının bilgisayarında saklayacak. Aynı kullanıcı tekrar sitenize girdiğinde yeniden indirmek yerine bu dosyayı kullanıcının temp klasöründen çekecek. Eğer sayı saymaktan hoşlanmıyorsanız .htacess time cheatsheet sitesini kullanarak saniye bazında hesaplamalar yapabilirsiniz.

Tekrar ediyorum! Eğer WordPress kullanıyorsanız, size W3 Total Cache uygulamasını öneriyorum. Uygulama ayarlarına girdiğinizde Tarayıcı Önbelleklemesini aktif et kutucuğunu işaretleyin kafi.

ALİNTİDİR !

Hmmm. Tüm ana sayfamı önbelleyemem çünkü güncel bir site ama burda yazıldığı gibi eğer sadece belli alanları, yani istediğim yerleri önbellekleyebiliyor isem bu hız kazandırabilir dostum, haklısın.

Ama sanırım kod bilgisi gerekiyor bunları yapabilmek için de değil mi ? :/ Yani sadece istediğim yerleri, güncellenmeyecek yerleri önbellekleyebilmek için..
KomikBrokoli

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 37 / 38
  • Ticaret 9, (%89)
Heni site aciliyor onbelege aliniyor veriler sitedeki iceriklerin hepsi sanirsam aliniyor acilirken heni sahsen ben mantik uzerinden gidiyorum , Simdi biraz sacma olabilirde soyle dusunun sokaktasiniz caddede diger sokaklara gitmeniz icin diger sokaklari bilmelisiniz belki boyle olabilir diye dusunuyorum

Garip oldu ama diger sokaklari bilmeniz icin ogrenmeniz lazim buda zaman kaybettirir size ..

Ek Olarak: Yani hocam bende boyle dusunuyorum :) acikcasi ben pek girmedim hostingmis vs ben bloggerden devam ettim ama mantiken aklima bunlar geliyor sacmaysa kusuruma bakmayin size ufakda olsa yardimci olmak istiyorum
Ozzyfb

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Heni site aciliyor onbelege aliniyor veriler sitedeki iceriklerin hepsi sanirsam aliniyor acilirken heni sahsen ben mantik uzerinden gidiyorum , Simdi biraz sacma olabilirde soyle dusunun sokaktasiniz caddede diger sokaklara gitmeniz icin diger sokaklari bilmelisiniz belki boyle olabilir diye dusunuyorum

Garip oldu ama diger sokaklari bilmeniz icin ogrenmeniz lazim buda zaman kaybettirir size ..

Ek Olarak: Yani hocam bende boyle dusunuyorum :) acikcasi ben pek girmedim hostingmis vs ben bloggerden devam ettim ama mantiken aklima bunlar geliyor sacmaysa kusuruma bakmayin size ufakda olsa yardimci olmak istiyorum

Şöyle bir sıkıntı var. Anladığım kadarıyla bu kodlarla bu işlem yapılırsa, mesela jpeg olarak sadece giriliyor ve anasayfadaki tüm jpeg formatında resimleri önbelleğe almış oluyorsun.

Sadece logo, banner, site arka fon resmi vs vs gibi sadece güncellenmeyen, hep aynı kalan resimleri vs önbelleğe alabilme şansımız var mı acaba ?

• Üyelik 06.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 37 / 38
  • Ticaret 9, (%89)
Hocam site guncellendikce onbellekte guncellenir

Sitede reklam sayac vs varmi

Ek Olarak: 5 MB üstünde olduğunu hatırlamakta fayda var. Resimleri kullanacağımız boyuta getirerek optimize ediniz. 400X400 kullanacağınız bir resimi width ve height etiketi ile küçültmeyiniz. Orjinal boyutunu küçültünüz.

Resimlerinizi Sıkıştırın
Seo uyumlu resim optimize konusunda resimlerinizi sıkıştırmanız gerekmektedir. Resimlerinizi sıkıştırmak için internette birden fazla bu işi yapan siteler bulabilirsiniz. Birçok seo uzmanı gibi sizde wordpress kullanılırsanız tahmin edebileceğiniz gibi bu işi yapan eklentiler mevcuttur fakat sistem kaynaklarını iyi bir şekilde sömürmektedir.

Kurumsal sitede bir kaç görsel elinizde varsa http://www.smushit.com/ysmush.it/ adresinden sıkıştırma işlemlerini yapabilirsiniz. Çoklu işlemleriniz için http://www.jpegmini.com/ adresinden jpeg mini programını kullanabilirsiniz.

Resimlerinize Boyut Ekleyin
Seo uyumlu resim optimize yapımı işleminde resimlerinize boyut eklemek yazının başında da dediğimiz gibi oldukça önemlidir. Bu yöntemi xhtml ve css ile yapabilirsiniz. CSS ile yapmak için resim class’ınıza şunları ekleyin;

img { width:100px; height:200px; }

XHTML’e resim boyutu eklemek için de width=”125″ height=”125″ etiketini img tag’inize girmeniz yeterli olacaktır.

Css Sprite Tekniğini Kullanın
Seo uzmanları tarafından oldukça adını sık duyduğumuz css sprite tekniği birden fazla irili ufaklı resimi bir araya getirerek, css kodlarıyla resimin lokasyonu ile oynayarak birden fazla resim varmış gibi gösterilmesidir. Bu teknik sayesinde birden çok resim yerine tek bir resim yüklenir ve hız konusunda büyük bir avantaj elde edersiniz.

Google Görsellerde Yükselmek için Orjinal Resimler Kullanın

Google görsellerde üst sıralarda yer almak için mutlaka orjinal resimler kullanın. Seo uyumlu resim optimize yapımında çok önemli bir adımdır. Sizlerde biliyorsunuz ki zamanla gelişen google artık sadece yazıları değil resimleride tarıyor ve buna göre arama sonuçlarını sunuyor. Orjinal resim kullanma şansınız yoksa photoshop gibi grafik editörleriyle resimi değiştirmeye ve orjinalleştirmeye özen gösterin.

Alinti ..

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Hocam site guncellendikce onbellekte guncellenir

Sitede reklam sayac vs varmi

Ek Olarak: 5 MB üstünde olduğunu hatırlamakta fayda var. Resimleri kullanacağımız boyuta getirerek optimize ediniz. 400X400 kullanacağınız bir resimi width ve height etiketi ile küçültmeyiniz. Orjinal boyutunu küçültünüz.

Resimlerinizi Sıkıştırın
Seo uyumlu resim optimize konusunda resimlerinizi sıkıştırmanız gerekmektedir. Resimlerinizi sıkıştırmak için internette birden fazla bu işi yapan siteler bulabilirsiniz. Birçok seo uzmanı gibi sizde wordpress kullanılırsanız tahmin edebileceğiniz gibi bu işi yapan eklentiler mevcuttur fakat sistem kaynaklarını iyi bir şekilde sömürmektedir.

Kurumsal sitede bir kaç görsel elinizde varsa http://www.smushit.com/ysmush.it/ adresinden sıkıştırma işlemlerini yapabilirsiniz. Çoklu işlemleriniz için http://www.jpegmini.com/ adresinden jpeg mini programını kullanabilirsiniz.

Resimlerinize Boyut Ekleyin
Seo uyumlu resim optimize yapımı işleminde resimlerinize boyut eklemek yazının başında da dediğimiz gibi oldukça önemlidir. Bu yöntemi xhtml ve css ile yapabilirsiniz. CSS ile yapmak için resim class’ınıza şunları ekleyin;

img { width:100px; height:200px; }

XHTML’e resim boyutu eklemek için de width=”125″ height=”125″ etiketini img tag’inize girmeniz yeterli olacaktır.

Css Sprite Tekniğini Kullanın
Seo uzmanları tarafından oldukça adını sık duyduğumuz css sprite tekniği birden fazla irili ufaklı resimi bir araya getirerek, css kodlarıyla resimin lokasyonu ile oynayarak birden fazla resim varmış gibi gösterilmesidir. Bu teknik sayesinde birden çok resim yerine tek bir resim yüklenir ve hız konusunda büyük bir avantaj elde edersiniz.

Google Görsellerde Yükselmek için Orjinal Resimler Kullanın

Google görsellerde üst sıralarda yer almak için mutlaka orjinal resimler kullanın. Seo uyumlu resim optimize yapımında çok önemli bir adımdır. Sizlerde biliyorsunuz ki zamanla gelişen google artık sadece yazıları değil resimleride tarıyor ve buna göre arama sonuçlarını sunuyor. Orjinal resim kullanma şansınız yoksa photoshop gibi grafik editörleriyle resimi değiştirmeye ve orjinalleştirmeye özen gösterin.

Alinti ..

Site güncellendikçe önbellek nasıl güncelleniyor ? Önbelleğin amacı anasayfadaki resimlerin vs bir kere bilgisayara indirilip daha sonra o indirilen dosyayı kullandığı için hız kazanmamız değil mi ? Yani ben logoyu önbellekledim diyelim. Sen siteye girdin, bi kere indirmiş oluyorsun o logoyu, tekrar girdiğinde indirdiğin resmi kullandığın için tekrar tekrar download etmemiş oluyorsun ve site daha hızlı açılıyor. Ama ben o logoyu değiştirirsem ? Sen gene o indirdiğin logoyu kullanmış olmayacak mısın ? Yoksa ben çok mu yanlış anlamışım önbellekleme olayını ?

Sitede reklam yok, bi eklenti var en alt footer da, sayaç eklentisi. sınavlara kaç gün kaç saat fln kaldı onlar için. Google analiz kodu fln var sadece kodlarda da.. Resim optimizasyonu şart gibi duruyor ayrıca, evet. Ama tek başına yetmeyecek gibi..Hosting in dediği şu javascript boyutunu küçültmek her ne haltsa onu da yapmam lazım galiba ama nasıl işte..

Ayrıca hiç mi kimse yok yardım edecek koca forumda be dostlar ? :/

dragonwx dragonwx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 121 / 127
  • Ticaret 15, (%100)

Ozzyfb adlı üyeden alıntı

Site güncellendikçe önbellek nasıl güncelleniyor ? Önbelleğin amacı anasayfadaki resimlerin vs bir kere bilgisayara indirilip daha sonra o indirilen dosyayı kullandığı için hız kazanmamız değil mi ? Yani ben logoyu önbellekledim diyelim. Sen siteye girdin, bi kere indirmiş oluyorsun o logoyu, tekrar girdiğinde indirdiğin resmi kullandığın için tekrar tekrar download etmemiş oluyorsun ve site daha hızlı açılıyor. Ama ben o logoyu değiştirirsem ? Sen gene o indirdiğin logoyu kullanmış olmayacak mısın ? Yoksa ben çok mu yanlış anlamışım önbellekleme olayını ?

Sitede reklam yok, bi eklenti var en alt footer da, sayaç eklentisi. sınavlara kaç gün kaç saat fln kaldı onlar için. Google analiz kodu fln var sadece kodlarda da.. Resim optimizasyonu şart gibi duruyor ayrıca, evet. Ama tek başına yetmeyecek gibi..Hosting in dediği şu javascript boyutunu küçültmek her ne haltsa onu da yapmam lazım galiba ama nasıl işte..

Arkadaşım sen baştan yardım almamak istemişsin, her şey hosting de bitiyor ister inan ister inanma.
Ama illa birşeyler yapmak istiyorum dersen .htaccess dosyasının en altına bu kodu ekleyebilirsin. Bu kod sayesinde site içerikleri sıkıştırılıcak haliyle boyut azaldığı için yüklenme hızıda artıcaktır.
# BEGIN GZIP

AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript

# END GZIP

Ayrıca CloudFlare ve cache eklentilerini kullanabilirsin, ancak olay hosting de bitiyor.

İnstagram Butik Hesabı Alınacaktır....

• Üyelik 06.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 37 / 38
  • Ticaret 9, (%89)

Ozzyfb adlı üyeden alıntı

ben ediyorum hocam :) yetmezmi elimden geldikce . hocam o kodlarda sikinti yaratabilmekte hocam siz diyorsunuzki ben bi evin resmini bi kez cekerim sonra o evin duzeni degisdiginde cektgim gibi gormeye devam ederim gibisinden o evin duzeni degisince elbet yeniden alinacak onbellek. yani cumlelerim size sacma geliyodur hocamda bende boyle anlatiyorum :( kusura bakmayin .. Ama mesela sey yapsaniz seo uyumlu bi tema alaydiniz oda guzel olabilirdi

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

dragonwx adlı üyeden alıntı

Arkadaşım sen baştan yardım almamak istemişsin, her şey hosting de bitiyor ister inan ister inanma.
Ama illa birşeyler yapmak istiyorum dersen .htaccess dosyasının en altına bu kodu ekleyebilirsin. Bu kod sayesinde site içerikleri sıkıştırılıcak haliyle boyut azaldığı için yüklenme hızıda artıcaktır.
# BEGIN GZIP

AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript

# END GZIP

Ayrıca CloudFlare ve cache eklentilerini kullanabilirsin, ancak olay hosting de bitiyor.

Cevabın için teşekkürler dostum.

Hosting ile ilgili anlamadığım şu. Natro kullanıp 2 saniyede açılan sitesi olan arkadaşım var. Bu nasıl oluyor peki eğer tek sorun hosting ise ? Natro babamın oğlu değil de natro kullanan zilyon site vardır, hepsi mi işi bilmiyor ya da yanlış tercih yapmış ?

Evet, belki başka bi hosting ile 15 salisede açılacak sitem ama natro kullanıp 5 saniyenin altında da açılması gerekiyor. Bunun örnekleri mevcut. Benim istediğim hız bu seviyeler, ışık hızıyla açılması gibi bir beklentim yok. Şu an inanılmaz yavaş site.

Ek Olarak:

ben ediyorum hocam :) yetmezmi elimden geldikce . hocam o kodlarda sikinti yaratabilmekte hocam siz diyorsunuzki ben bi evin resmini bi kez cekerim sonra o evin duzeni degisdiginde cektgim gibi gormeye devam ederim gibisinden o evin duzeni degisince elbet yeniden alinacak onbellek. yani cumlelerim size sacma geliyodur hocamda bende boyle anlatiyorum :( kusura bakmayin .. Ama mesela sey yapsaniz seo uyumlu bi tema alaydiniz oda guzel olabilirdi

Bu tema bilinen ve SEO uyumlu bir tema dostum =) Sahifa. Araştırabilirsin. Ayrıca estağfirullah.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al