Giriş Yap / Kayıt Ol

256-Bit şifre, modern sistemlerde sıklıkla kullanılan dosya veya verileri 256-bit değerine sahip anahtar yardımıyla kriptolama ve çözümlemeye yardımcı olan bir şifreleme algoritmasıdır. 256-bit şifreleme, 128 bit ve 192 bit şifreleme algoritmalarından sonra tercih edilebilecek en güvenli ve modern şifreleme algoritmalarından biridir. Bugün 256-bit şifreleme metodundan modern kriptolama algoritmaları, protokoller, AES ve SSL gibi güçlü teknolojilerde faydalanılmaktadır.

256-bit şifreleme yönteminden modern teknolojiler güvenli veri aktarımını sağlamak için aktif olarak faydalanıyor. Kırılmasının güç olması 256-bit şifreleme metodunu güvenlik açısından kullanmaya en elverişli şifreleme yöntemlerinden biri haline getiriyor. Günümüz teknolojisi açısından en güvenli kriptolama yöntemlerinden biri olduğu için 256-bit şifreleme sıklıkla hassas devlet istihbaratları ve verilerini saklamak, finansal verileri korumak gibi hassas alanlarda tercih ediliyor. Bunun dışında AES ve SSL gibi teknolojilerin sayesinde 256-bit şifreleme günlük yaşantımızda kredi kartı alışverişlerimizde ve ziyaret ettiğimiz güvenli internet sitelerinde bağlantılarımızın şifrelenmesi aşamasında kullanılıyor. Şu an bu yazıyı okuduğunuz WM Aracı SSL sertifikası kullandığı için dolaylı olarak 256-bit şifreleme kullanıyor. Bu sayede sayfa içinde meydana getirdiğiniz tüm aksiyonlar şifrelenerek ana sunucularımıza iletiliyor.

256 Bit Şifre

256 Bit Şifre Oluşturma

256-bit şifreleler, 256-bit şifreleme metodu kullanılarak oluşturur. Basit bir dosya veya yalın metin halindeki bir şifreyi doğrudan 256-bit şifreleme yöntemiyle şifreleyemezsiniz. Bu metod programlama dilleri yardımıyla sistemlere giydirilir ve kullanılır. Doğrudan 256-bit şifreleme yapamayacak olsanız bile size basit bir ipucu sunabiliriz.

WinRAR oluşturduğunuz sıkıştırılmış dosya arşivlerinde AES şifreleme algoritması kullanıyor. WinRAR ile bir arşiv oluşturup şifrelemek istediğiniz dosyaları içine yerleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz dosyaları basit biçimde 256-bit olarak şifrelemiş olabilirsiniz. WinRAR dışında benzeri 256-bit şifreleme yapan alternatifleri tercih ederek de hassas verilerinizi koruma altına alabilirsiniz. 

256 Bit Şifre Kırma

Hiç bir sistem için mutlak güvenlilikten bahsedemeyeceğimiz gibi 256-bit şifreleme için de mutlak güvenlikten bahsedemeyiz. Ancak 256-bit şifreleme metoduyla oluşturulan kodların kırmak imkansız olmasa dahi imkansıza yakındır. 256-bit bir anahtarı çözmek isteyen internet korsanı (hacker) veya kırıcının (cracker) şifrenin doğru anahtarına erişebilmesi için matematiksel olarak 2 üst 566 farklı kombinasyonu denemesi gerekir. Sanal olarak imkansıza yakın olan bu işlemi gerçekleştirmek için günümüzün mega güçlü bilgisayarları bile yetersiz kalabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.