reklam
reklam

WinRAR Nedir? WinRAR Şifreleme ve WinRAR Şifre Kırma

WinRAR Nedir? WinRAR Şifreleme ve WinRAR Şifre Kırma

WinRAR, Windows işletim sistemi kullanıcıları için geliştirilen bir veri arşivleme ve sıkıştırma yazılımıdır. İlk defa 1995 yılında kullanıcılara sunulan yazılımın ilk geliştiricisi Eugene Roshal'dır. Daha sonradan yazılımın geliştirilmesi konusunda Alexander Roshal'da ekibe dahil olmuştur. Aralarında Türkçe'nin de yer aldığı sayısız dilde sunulan WinRAR yazılımı ücretli bir programdır ve arşiv dosyaları meydana getirme konusunda birçok farklı özelliği desteklemektedir.

WinRAR Şifreleme

WinRAR ile dosyalarınızı arşivlerken aynı zamanda dilerseniz bu dosyalarınızı 128 bitlik AES (Advanced Encryption Standart) ile şifreleyerek koruma altına alabilirsiniz. Özellikle bulut sunucular gibi depolama arşivlerini kullanan kullanıcılar arşiv dosyalarını şifreleyerek çok daha yüksek bir güvenlik elde edebilirler.

WinRAR ile arşiv dosyanızı şifreleme işlemi için öncelikle arşiv haline getirmek istediğiniz dosya veya dosyaları seçin daha sonra Arşive Ekle seçeneğine tıklayın. Bir sonraki adımda karşınıza gelen ekran içerisinden arşiv dosyanızın şekline dair detayları belirleyebileceğiniz ekran karşınıza gelecektir. Siz üstteki sekmeden Gelişmiş'e tıklayın ve sağ alt köşeden Parola Ayarla'yı seçin.

Karşınıza gelen ekrandan arşivinize koymak istediğiniz şifreyi belirleyin ve Tamam seçeneğiyle arşiv dosyanız için şifrenizi kaydedin. Artık tekrar Tamam seçeneğine tıklayarak belirlediğiniz şifreyle arşiv dosyanızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

WinRAR Şifre Kırma

WinRAR benzeri programlar ile kilitlenen arşivler 127 bitlik AES şifreleme teknolojisini kullanırlar. Yani basit yazılımlarla veya yöntemlerle bu arşiv dosyalarının şifrelerine ulaşmak oldukça güçtür. Yine de unutulan WinRAR şifreleri için kullanılabilecek bazı yazılımlar sayesinde çok sayıda şifreyi kısa süre içerisinde deneyebilirsiniz. Brute-Force denilen bu yöntemle ayrıca şifresini hiç bilmediğiniz bir arşiv dosyasının şifresini de kırmayı deneyebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al