wmaraci reklam

IT Nedir? Ne İş Yapar ve IT Uzmanı Nasıl Olunur?

IT Nedir? Ne İş Yapar ve IT Uzmanı Nasıl Olunur?

IT (Information Technology), herhangi bir bilgisayar, depolama aracı, ve diğer fiziksel aygıtların kullanılmasıyla dijital verilerin yapılandırılması, işlenmesi, oluşturulması, korunması ve değiştirilmesini kapsayan alandır. Türkçeye Bilgi Teknolojileri (BT) ve Enformasyon Teknolojileri olarak çevrilmiş olan bu alanlar, genellikle büyük organizasyonlar ve ticari faaliyetler alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde IT’yi ayrıca Bilgi İşlem Departmanı adı altında da görebilirsiniz.

IT kavramıyla birçoğumuzun aklına ilk gelen bilgisayar ve internet ağlarıdır. Buna rağmen IT çok katmanlı sistemlerin organizasyonuna kadar uzanan geniş kapsamlı bir alandır. Fiziksel donanımların bakımının yapılmasından işletim sistemlerinin yapılandırılmasına, veritabanlarının oluşturulmasından sunucuların yönetimine kadar birçok faaliyeti IT alanına örnek olarak gösterebiliriz. IT bir kavram olarak ilk defa Harvard Bussiness Review tarafından dünya literatürüne kazandırılmış. Harvard Üniversitesi, IT kavramını genel maksatlı bilgisayarlı işlemlerin programlanması ve çeşitli görevlerin yerine getirilmesi olarak açıklamıştır. Günümüz itibariyle tüm bireysel ve ticari işlemlerde teknoloji ve bilgisayarlardan faydalandığımızı düşünecek olursak, enformasyon teknolojisi 21. Yüzyıl ve sonraki yüzyıllarda yanımızda yer alması kaçınılmaz bir alandır.

IT Ne İş Yapar?

IT kavramının farklı katmanlar altında incelenmesi gerektiğinden söz etmiştik. Fiziksel donanımların bakımları, sanallaştırma, aygıtların yönetimi, kurulumu, otomasyon araçlarının oluşturulması, işletim sistemleri ve yazılımlar gibi teknolojik ihtiyaçların tamamına yakını IT departmanının katkılarıyla sağlıklı biçimde çalışır. Çalışanların cihazları, yeni yazılımların geliştirilmesi, bilgisayarların bakımı, akıllı telefonlar ve ses kayıt cihazları gibi dijital veriye ilişkin birçok araca IT başlığı altında yer verebiliriz.

Tüm bu kapsamlılık genelde IT uzmanlarınca beklenirken, IT çalışanlarının farklı uzmanlık alanlarıyla öne çıkabilir. Yazılım mühendisleri, geliştiriciler, teknik yazarlar, veritabanı uzmanları, ağ uzmanı, web geliştirme uzmanı veya donanım uzmanı gibi farklı uzmanlıklara sahip meslek erbapları IT departmanında kendi uzmanlık alanlarınca görev alabilirler.

Ağ Nedir? Ağ Bağlantısı ve Ağ Topolojileri
İlginizi Çekebilir!

Ağ Nedir? Ağ Bağlantısı ve Ağ Topolojileri

Bilgisayarların birbirlerine bağlanması sonucunda ortaya çıkan ortama ağ denir. Günlük ve kişisel yaşam içerisinde nasıl ki bir dosyanın transferine veya değiştirilmesine ihtiyaç duyuyorsak, kurumlar da verilerin değiştirilmesi ve t...

IT Uzmanı Nasıl Olunur?

IT uzmanı veya bir IT çalışanı olmak, uzun vadede hayat standartlarınızı karşılayabileceğiniz eğlenceli bir kariyer seçimi olabilir. IT alanında kariyer düşünüyorsanız, öncelikle kendi yeterliliklerinizi gözden geçirmeli ve IT departmanının gerçekten istediğiniz kariyere olup olmadığına karar vermelisiniz. Birçok kişi bilgisayar oyunları oynamaktan zevk alırken, bir bilgisayar oyununun tasarlanması aşamasında görevli olmak aynı oranda zevkli olmayabilir. Ya da sadece bilgisayarla içli dışlı olmanın IT alanından zevk alarak çalışabileceğiniz anlamına gelmeyebilir. IT uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle bu kavramı iyice araştırması, insanların teknolojik sorunlarına yanıt üretebilme potansiyelinin kendilerine ne ifade ettiği sorusuna yanıt vermesi gerekir. Birçok departmanın aksine şirketlerin IT birimleri daha bağımsız çalışırlar. Bu, çoğu zaman sorunlara çözüm üretirken tek başınıza kalacağınız anlamına gelir.

İçeriğimizin önceki kısımlarında bahsettiğimiz gibi IT katmanlı ve geniş bir birimdir. Bazı uzmanlar bu departmanın yöneticisi olurken, bazıları yazılım geliştiricisi veya donanım uzmanı olarak yer alabilirler. Kendi tutkularınızı göz önünde bulundurarak hangi IT bölümünün size daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bir kişi için yazılımlar geliştirmek tutku olurken, bir diğer kişi için kompleks veritabanlarıyla uğramak ve bu alanda uzman olmak daha tatmin edici olabilir.

Tutkularınız ve kişisel yeterliliklerinizi göz önünde bulundurarak bir IT çalışanı olmaya karar verdiğinizde, belirlediğiniz alana ilişkin lisans düzeyinde bir üniversite eğitimi tamamlamış olmanız gerekir. IT departmanları ticari organizasyonların bünyesinde bulunmasından dolayı, bu departmanlarda çalışmak için en azından giriş seviyesinde lisans veya ön lisans programı bitirmiş olmanıza ihtiyaç duyulacaktır.

IT departmanına ilişkin herhangi bir bölümü bitirmeniz, IT alanında çalışmanız için yeterli olmasına rağmen IT uzmanı olmak adına yeterli olmayacaktır. Tamamladığınız lisans eğitiminin ardından kendinizi sürekli geliştirmeli ve mesleki açıdan önem arz eden sertifikalı eğitim programlarına katılarak kariyerinizi pekiştirmelisiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al