Giriş Yap / Kayıt Ol

SCART (Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs), Fransızlar tarafından geliştirilen ses ve görüntü aktarımında kullanılan teknoloji standardıdır.  Eski nesil televizyonlar, dijital uydu alıcıları, CD ve DVD Player’lar başta olmak üzere birçok cihazda kullanılan bir teknolojidir.

SCART Girişi

SCART uzun yıllar boyunca kompozit video sinyali, S-Video sinyali ve RGB sinyalini aktarma vazifesini üstlenmiş bir görüntüleme standardıdır.  Televizyon ve benzeri görüntüleme cihazlarının arkasında yer alan bu giriş ayrıca bir de kullanılacak olan diğer aygıtın üzerinde yer almaktaydı. Örneğin televizyona bir DVD Player bağlayacağınız zaman aynı SCART girişi hem DVD Player hem de televizyonun üzerinde yer alırdı.

Bu iki cihazın arasındaysa 21 pinli bir bağlayıcı kablo kullanılır ve görüntünün aktarımı sağlanırdı. SCART uzun yıllar boyunca görüntüleme konusunda tercih edilen bir numaralı standart olmuş fakat sunduğu 720 x 576 çözünürlüğünün düşük kalmasından dolayı yerini komponent video ve HDMI almıştır.

SCART Kablo

SCART kablosu 21 tane dişi olan ve farklı uzunluklarda satılan bir ara kablodur. Bu kablo SCART teknolojisi kullanan TV ve aygıtlar arasındaki haberleşmeyi sağlamaktadır.

Eğer evinizde eski bir televizyon varsa bu televizyona bağlayabileceğiniz aygıtların da değişen standartlar gereğince eski olması gerekmektedir. Örneğin eski bir TV’ye yeni çıkan bir uydu alıcısı bağlamanız çoğu zaman mümkün olmayacak ve ancak SCART kablosuyla iletişim kurabilen aygıtlar televizyonunuzla sorunsuz çalışacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.