Giriş Yap / Kayıt Ol

Anahtar Kelime Planlayıcı (Keyword Planner Tools), Google Adwords ile tümleşik olarak sunulan ve Google’ın reklam ağında reklam vermek için en uygun anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olan ücretsiz bir anahtar kelime araştırma aracıdır. 

Anahtar kelime aracını kullanarak Google AdWords üzerinde reklam vermek isteyen reklam verenler, bir kelimenin veya sözcük öbeğinin ne kadar arandığı, bu sözcük için rekabetin durumunun ne olduğu ve bu kelimeyle reklam kampanyası yapmak için ne kadarlık bütçe gerekli olabileceğine dair isabetli fikirler edinmeye yardımcı olur.

Anahtar kelime aracı sadece Google’da reklam vermek isteyen kişiler tarafından kullanılmaz. Buradaki anahtar kelimelerin analizini doğru şekilde yapan Webmasterlar kısa veya uzun vadede kazandıracak kelimeleri ayıklayarak bu kelimeler için içerik üretebilir veya sadece bu kelime ihtiyacına cevap veren internet siteleri oluşturabilirler.

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı ile Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı ile hedef anahtar kelime analizine başlamak için buraya tıklayarak, Anahtar Kelime Planlayıcı aracına ulaşabilirsiniz. Aracı kullanmanız için hem bir Google hem de bir AdWords hesabınızın olması gerekiyor. Eğer Google hesabınız varsa giriş yaptıktan sonra ekranda beliren talimatları uygulayarak bir dakikadan daha az sürede yeni bir Google AdWords hesabı edinebilir ve Anahtar Kelime Planlayıcı aracına erişebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın tasarımı eğer ilk defa kullanıyorsanız size bir nebze komplike görünebilir ancak doğru adımları doğru yerlerde takip ettiğinizde bu aracı kullanarak kelime analizleri yapmak çocuk oyuncağı kadar kolay olacaktır. Anahtar kelime analizi yapmak için araca ulaştığınız anda karşınıza iki başlık altında farklı seçenek yörüngelerinin sunulduğunu göreceksiniz;

Yeni anahtar kelimeler bulun ve arama hacmi verilerini alın

  • Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın: Bu seçenek alanı eğer henüz elinizde geçerli bir anahtar kelime listesi yoksa ve anahtar kelime keşfine yeni başladıysanız tercih etmeniz gerekecek olan alandır. Herhangi bir kelime veya çoklu kelimeleri seçerek bu bölümden seçtiğiniz filtrelere göre sonuç çıktılarını elde edebilirsiniz.
  • Arama hacmi verilerini ve trendleri alın: Eğer elinizde hali hazırda mevcut bir anahtar kelime listesi yer alıyorsa ve bu anahtar kelime listesinden hareketle doğru anahtar kelimelere erişmek istiyorsanız bu alanı kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi doğrudan bu bölümdeki boşluğa yapıştırabileceğiniz gibi CSV veya TSV uzantısına sahip dosyalar formunda da yükleyebilirsiniz.
  • Yeni anahtar kelimeler elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirin: Bu bölümü kullanarak ise elinizde hali hazırda bulunan anahtar kelimeler ve tahminleri birleştirerek yeni çıktılar elde edebilirsiniz.

Bir diğer alt başlık olan “Bütçenizi planlayın ve tahminleri alın” kısmı daha çok AdWords kullanıcılarını ilgilendirecek olan kısım olacak. Biz bu kısma giriş yapmayacak ve sadece anahtar kelime analizinin nasıl yapılacağı kısmıyla ilgileneceğiz.

Şimdi, elimizde hiç anahtar kelime olmadığını varsayarak, “Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın” seçeneğine tıklayarak devam edeceğiz ve burada farklı kriterlerin yer aldığını göreceğiz. Biz sadece anahtar kelime keşfi yapacağımız için bize “Ürününüz veya hizmetiniz” bölümü fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Ürününüz veya hizmetiniz bölümü, anahtar kelime keşfi için doldurmanız gerekecek olan asıl bölümdür. Elbette Google bu sayfada oldukça genel anahtar kelimeleri örnek olarak size vermiş ancak “çiçek” gibi endüstri terimlerini aramanız pek sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olmayacaktır. Bu bölüme hangi anahtar kelime için analiz yapmak istiyorsanız o anahtar kelimeyi veya kelimeleri yazın. Örneğin “Ev yapımı kek” anahtar kelimemiz olmaya oldukça müsaittir.

Anahtar kelimemizi seçtikten sonra bizim için önemli sayılabilecek diğer kriterler “Hedefleme” bölümünde yer alacak. Bu alandan ülke, dil ve Google seçimini yaptıktan sonra dilerseniz “Tarih aralığı” bölümünden anahtar kelime keşfinizi sınırlandırabilirsiniz. 12 ay ile sınırlandırmak veya aylık sınırlandırma yapmak kısa vade ve uzun vade için ideal ölçüleri elde etmeniz anlamına gelecektir.

Kriterlerle olan işimiz bittiğine göre artık “Fikir al” butonuna basarak verilerin listelenmesini sağlayabiliriz. Bu alanda çıktı olarak;

  • Alaka düzeyine göre anahtar kelimeler: Sizin anahtar kelimenize yakın keşfedilmeye hazır anahtar kelime seçenekleri gösterilecektir.
  • Ort. aylık aranma sayısı: Ortlama olarak bu kelime ve benzeri öbeklerin aranma sayısı
  • Rekabet: Bu alanın düşük olmasından ziyade orta düzeyde olması sizin için bir avantaj olacaktır. Zira orta düzey rekabete sahip olan kelimelerin geliri düşük olanlara göre çoğu zaman daha iyi olma potansiyeline sahiptir.
  • Önerilen teklif: Bir nevi reklam verenler için tıklama başına maliyet demektir. Önerilen teklifleri en yüksek olan kelimeler ilgili ve alakalı reklamlar tutturulduğunda en yüksek gelirin elde edilmesini sağlayacaktır.

Tüm bu temel bilgilerden sonra artık basit düzeyde anahtar kelime araması çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracının basit arayüzü sayesinde diğer kriterleri de kullanarak istediğiniz tüm sonuçları en etkili şekilde elde edebilirsiniz.

mustafa98 avatar
mustafa98
Yeni bir web sitem var bu yüzden 1b-10b arası ve rekabeti düşük kelimeleri seçiyorumfakat yinede ilk 500e giremiyorum. İlk ricam 1b-10b arası demesinden ziyade 1b demesi. yani 9b aranan kelimedense 1b aranan kelimede üst çıkmaya çalışmam daha akılıca geliyor şuan.
ikinci sorum ise sürekli az aranan kelimelerde ilk sayfaya çıkmam sizce mantıklı mı yada olumlu etki yaratır mı ? yoksa rekabeti az arama sayısı çok olan kelimelere mi odaklanmalıyım. şimdiden cevap için teşekkürler

UZMANIN CEVABISorularınız biraz karmaşık olmuş fakat çözümünüz “Long Tail Keyword” dediğimiz içeriklere dayanıyor. 10 bin kişinin aradığı bir sorguda rekabet gerçekten üst düzey olabilir. Oysa daha spesifik sorulara yönelmeniz halinde daha iyi sıralamalara gelebilir ve kısa sürede sitenizin otoriter yapısını sağlamlaştırabilirsiniz. Bir örnekle açıklamak gerekirse: “Nike” bir keyword olsun. “Kırmızı Nike” gibi bir keyword’e ne kadar nitelik eklenirse o kadar başarılı bir Long Tail Keyword olabilir. Örneğin “200 TL altındaki Kırmızı Nike Ayakkabılar” gibi… Elbette Long Tail Keyword’e hitap eden içeriklerinizin çok ufak da olsa aranma hacmi olmalı. Kimsenin aramadığı içerikler oluşturmak da size fayda sağlamayacaktır. Sitenizin yeni veya emekleme aşamasındaysa bu tarz bir strateji izlemek her zaman için daha makuldür.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.