Giriş Yap / Kayıt Ol

Bütçe, bir kuruluşun, ailenin, ülkenin veya bireyin gelecekteki süreçte tasarladığı gelir ve giderlerin bütünüdür.

Bütçeler gelir ve gider kalemleri altında farklı kalemler içerebilirler.  Bütçelerin belirlenmesinin temel amacı proje, iş veya hayatta gelirler ve giderlerin önceden bilinmesi veya tahmin edilmesi bu sayede finansal krizlerin önüne geçilmesidir.

Bütçe Görüşmeleri

Bütçe görüşmeleri devletler veya şirketlerce gerçekleştirilen, gelirler ve giderlerin önceden belirlenerek sürecin en sağlıklı şekilde devam etmesini sağlayacak kararların alınmasına yardımcı aşamalardır.

Bütçe Kanunu

Bütçe kanunu devlet tarafından karışlanacak ortak ihtiyaçlar ve kaynakları bir arada tutan, her sene bir yıllık süreyle tekrardan yenilenen kanundur. Bütçe kanunun yıllık geçerlilik süresi dolmadığı sürece bu kanunun dışarısına çıkılamaz ve yenisi hazırlanamaz.

Devletle ilgili birçok kanun millet vekilleri ve hükümetin ortak çalışmaları sonucunda hazırlanırken bütçe kanunu tasarısı sadece hükümet tarafından hazırlanır. Bakanlar kurulunca incelenen tasarı daha sonraki aşamada TBMM’ye sunulur.  Bütçe kanunun son şeklini alması bakanlar kurulunda gerçekleşir ve bu tasarının hazırlanmasından sorumlu olan bakanlık maliye bakanlığıdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.