Avrupa Birliği Nedir? Avrupa Birliği Kurucu Ülkeleri Kimlerdir?

Avrupa Birliği Nedir? Avrupa Birliği Kurucu Ülkeleri Kimlerdir?

Avrupa Birliği, Avrupa Kıtasındaki çeşitli ülkeler tarafından 1993 yılında kurulan ekonomik ve politik bir oluşumdur. Örgütlenme başlangıçta az sayıda ülkenin katılımıyla kurulmuş olsa da, bugün 400 Milyonun üzerinde bir nüfus bu birlikteki 27 üye ülkede yaşamaktadır. Örgüte katılmak isteyen Türkiye gibi aday ülkelerin bulunmasıyla birlikte Birleşik Krallık ülke genelinde düzenlenen bir seçimle birlikte (Brexit) örgütten ayrılmıştır.

Avrupa Birliği ülkemizde AB olarak kısaltılmaktadır. Üye devletlerde Euro geçerli para birimleri arasında yer alır. Kurucu devletlere baktığımızda Euro dışında geçerli bir para birimi görmeyiz ancak sonradan üye olmuş ülkeler arasın kendi para birimlerini de Euro ile birlikte kullananlar bulunmaktadır. Her ne kadar birlik Avrupa kıtasında yer alan ülkelerle başlamış olsa da, bugün Asya kıtasına da uzadığı görülmektedir. Ancak yine de ekonomik ve politik ağırlığın merkezi Almanya, Fransa ve İspanya gibi batı Avrupa ülkeleridir. Örgütün kurulmasında ekonomik payı Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ismiyle 1951’de kurulan topluluğun üstlendiği söylenebilir.

Örgüt bugün dünyanın hukuksal ve insan hakları alanında öncüsü konumunda yer almakta. Ekonomik gücü dolayısıyla insani yardımlarda bulunan birlik, diğer bir yandan da çevreye verilen zararın azaltılması gibi önemli konularda da sorumluluk üstleniyor.

Türkiye örgüte kuruluş anından itibaren katılmaya çalışsa da en fazla aday ülkelerden birisi haline gelebilmiştir. Nüfusu nedeniyle Avrupa Birliğine girdiğinde söz sahibi olacak ülkelerden birisi olması Türkiye’nin önündeki engellerden birisi olarak görülmekte. Hatta İngiltere’de birlikten ayrılma taraftarları için bu bir propaganda nedeni olmuştur.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği Kurucu Ülkeleri

1950’lerde başlayarak süregelen örgütlenme kültürü en bariz meyvesi olan AB’yi 1993 yılında vermiştir. Bu aşamanın en önemli antlaşması ise Maastricht Antlaşması’dır. İmzalanan bu antlaşma hem kurucu ülkeleri belirlemektedir, hem de diğer bir adı olan ‘Avrupa Birliği Antlaşması’ olarak anılmaktadır. Kurucu üye sınıfındaki üyeleri sıralamamız gerekirse:

  • Almanya
  • Belçika
  • Fransa
  • Hollanda
  • İtalya
  • Lüksemburg

Bu ülkeler kurucu ülke sayılıyor olsa da birliğin resmi kuruluşundan önce katılan başka ülkeler de olmuştur. Yani birliğin resmi kuruluşu 1993 olsa da geçmişe uzanan bağlarını görmek gerekmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al