wmaraci reklam

Shift Nedir? Shift Tuşu ve Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift Nedir? Shift Tuşu ve Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift, bilgisayarların ve mobil cihazların içerisinde yer almakta olan bir komut tuşudur. En popüler kullanımıyla bilindiği üzere Shift tuşu yardımıyla CapsLock kullanmaya gerek kalmadan istediğiniz harflerin büyük şekillerini veya küçük şekillerini yazabilirsiniz.

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu genellikle Birleşmiş Milletler bazlı olarak kullanılan Q Tip klavyelerin içerisinde yer almaktadır. Bir zamanlar sıklıkla kullanılmakta olan TeleType'larda Shift tuşuna sahip olmuştur. Bu tuş yardımıyla en çok kullanılan fonksiyon klavyenin üzerinde yer alan diğer ekstrem sembolleri meydana getirmek ve basılı tutulması halinde küçük harfleri büyük şekilde büyük harfleri ise küçük şekilde yazmamıza olanak sunmasıdır.

Shift tuşunun bir diğer fonksiyonuysa, işletim sistemleri ve yazılımlar içerisinde kolayca fonksiyon üretmeye yardımcı olmasıdır. Windows işletim sistemli bilgisayarlar içerisinde Shift tuşuna basılı tuttuktan sonra ok tuşlarıyla bir metnin belli bir kısmını fare kullanmanıza gerek kalmadan işaretleyebilirsiniz. Böylece daha hızlı çalışarak fareyle işaretleme yapmanın zorluğundan da kendinizi kurtarabilirsiniz.

Yine aynı şekilde farklı yazılımların içinde de Shift tuşunu kullanarak belirlenen fonksiyonların yerine getirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bilgisayarların klavyelerinde yer alan Shift tuşları çoğu zaman çift şeklindedir. Bir sağda bir de solda olmak üzere Q Tip klavyelerde iki farklı shift tuşu bulunur. Bu iki tuşun birbirinden hiçbir farkı yoktur ve iki tane olmasının tek nedeni Shift fonksiyonuyla kullanılan tüm tuşlara elinizi yormadan kolayca erişebilmenizi sağlamaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al