Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 3] SEO Uzmanı Atalay Sidar Sponsorluğunda 20 Üyemize 1200TL Değerinde SEO101 kitabı Hediye Ediyoruz!

Blacklist (Kara liste) veya E-Mail Blacklist, istenmeyen e-posta gönderen adreslerin IP adresi bilgisinin kara listeye alınarak bu IP adresleri üzerinden gönderilen maillerin Spam olarak iletilmesini sağlayan sistemdir. Her kara liste sisteminin kendine göre bazı kriterleri vardır. Sistem bu kritere uygun olan mailleri kara listesine alarak kullanıcıları bu gereksiz postalardan korumayı hedefler.

Blacklist

Blacklist Nasıl Çalışır? Çalışma Mantığı Nedir?

Her kara liste yazılımının kendince kullandığı mantıklı çıkarım listesi vardır. Örneğin, bir şirket reklam amacıyla çok sık mail gönderimi gerçekleştiriyor ve kullanıcıların büyük bir kısmı bu maili istenmeyen yani Spam olarak işaretliyor. Bunun sonucunda servis geri dönüşleri değerlendirip bunun bir istenmeyen posta olduğuna kanaat getiriyor. Ardından hizmet sağlayıcısına atanan komut sayesinde bu IP adresi üzerinden gönderilen tüm maillerin Spam kutusuna gitmesi sağlanıyor.

Bunların yanı sıra içerik bazlı taramalı kara liste metodu bulunuyor. Bu sistemde sistem belli kelimeler veya kelime tamlamalarını mail içerisinde tarıyor. Bu kelime veya cümlelerin yer aldığı mailleri otomatik olarak kara listeye alıyor. Bunun sonucunda kullanıcılar istenmeyen postalarla çok daha az karşılaşıyor ve yalnızca gerçek postalarına odaklanabiliyor.

Blacklist'de Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Artık birçok mail servisi sağlayıcısı kara listeye girdiğinizde bunu duyurmak amacıyla otomatik olarak hazırlanan bir bildiri maili gönderiyor. Eğer böyle bir mail elinize ulaşmadıysa kara listede olup olmadığınızı anlamanın en basit yolu farklı bir mail adresine elektronik posta göndererek mailinizin gelen kutusuna düşüp düşmediğini kontrol etmektir.

Her mail sağlayıcısı aynı Blacklist'e sahip değildir. Bu nedenle bazı servislerde gelen kutusuna düşen mailleriniz bazı servislerde spam olarak kabul edilebilir.

Blacklist'den Nasıl Çıkılır?

Blacklist sorununun yaşanmasının en yaygın nedenlerinden biri sizinle aynı sunucuyu paylaşan diğer kullanıcıların yapmış olduğu spam çalışmalarıdır. Bu durumda Blacklist'den çıkış yapmanız için aşağıdaki yöntemleri önerebiliriz;

  • Sunucunuz üzerindeki mail yazılımının hata kodlarını kontrol edin. Portların sorunsuz çalıştığından emin olun.
  • Sunucunuzun IP adresini değiştirin.
  • Popüler Blacklist web siteleriyle iletişime geçin.
  • Sunucu veya barındırma hizmetinizdeki olası virüsleri kontrol edin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.