wmaraci reklam

Mail Nedir? Mail Servisleri ve Mail Server

Mail Nedir? Mail Servisleri ve Mail Server

Mail, dijital ortamda kullanıcıların birbirleri ile yazılı halde iletişim kurmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Kullanıcıların birbirlerine hızlı ve güvenilir bir şekilde elektronik ortamda mektup gönderme mantığı üzerine kurulmuş olan sistem 1995’li yıllarda ortaya çıkarılmıştır. İlk ortaya çıktığı dönemlerde yalnızca düz yazı gönderimi yapabilen sistem zamanla geliştirerek multimedia dosyalarını da iletebilir düzeye çekilerek kullanıcılara sunulmuştur. İnternetin en sık kullanılan özelliklerinden biri olma niteliğine sahip mail sistemi milyonlarca insan tarafından aktif bir şekilde kullanılmakta. Günümüzün en çok kullanılan e-mail siteleri Hotmail, Gmail ve Yahoo olarak bilinmektedir. Bu siteler özel mail programları (Thunderbird, Eudora, Outlook Express) üzerinden çeşitli protokoller yoluyla (POP3, IMAP) elektronik posta gönderimi ve alımı yapmakta.

Mail Servisleri

Mail servisleri özel, siyasi ve iş dünyasında her kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılan servislerdir.

Tüm dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen mail servisleri:

Gmail:

Google’ın sunduğu mail servisi Gmail, 15 gb ücretsiz depolama olanağı tanıyan servislerden.

Yandex.Mail:

Google’ın en büyük rakiplerinden olan Yandex’in sunduğu mail servisi. Bir dönem yükseliş gösterse de Google’ın bu anlamda aldığı önlemlerle eski popülaritesini yitirmiştir. Ara yüz ve kullanım bakımından güzel niteliklere sahiptir.

Yahoo Mail:

Ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan yahoo mail servisi günümüzde popülaritesini koruyan servislerden.

Microsoft Mail Outlook:

Eski popülaritesi kalmayan outlook, hotmail olarak da bilinen mail servisi gelişim açısından diğer servislerin gerisinde kalmıştır. Şu anki kullanıcılarının büyük bir bölümü eskiden beri aynı maili kullanan bireylerdir.

Bu servislerin yanı sıra çok bilinmese de mynet mail, mail.com, mail.com.tr gibi servislerde mail servisleri arasındadır.

Antivirüs Nedir? Antivirüs Programları ve Antivirüs İndir
İlginizi Çekebilir!

Antivirüs Nedir? Antivirüs Programları ve Antivirüs İndir

Antivirüs veya antivirüs programı, bilgisayarınızı potansiyel tehdit unsurlarına karşı korumaya yardımcı olan yazılımlardır. Antivirüs yazılımları bilgisayarınızı hem internetten gelebilecek virüslere karşı hem de bilgisayarı...

Mail Server

Dünya genelinde e-posta kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-mail trafiği de artmıştır. Trafiğin yoğunlaşması ve ciddi miktarlara ulaşması spam, güvenlik gibi tehditleri doğurarak kullanıcılara zarar verir hale gelmiştir. Kullanıcıların iletişime geçmek istedikleri bireylerle daha sağlıklı ve güvenli yollardan haberleşebilmesi adına ilk başlarda donanım kaynaklı sonrasında yazılım kaynaklı bir sistem oluşturularak temiz bir trafik sağlanmıştır. Mail server ortamı sayesinde filtreleme önlemi, antivirüs desteği, anti-spam uygulamaları sağlayıcılara sunulmuştur.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al