Giriş Yap / Kayıt Ol

CAT6 Kablo (Kategori 6 Kablo), Ethernet tabanlı bilgisayar ağlarında tercih edilen ve gigabit hızında veri taşıma kapasitesine sahip bir UTP kablo standartıdır. CAT6 kabloları bir standart olarak 2002 yılında kabul görmüş ve ardından yaygın olarak kullanıcıların yöneldiği bir kablo standartı haline gelmiştir. CAT6 kablolar, kendinden bir önceki standart olarak üretilen CAT5 kabloların CAT5/5e standartlarıyla geriye dönük şekilde tamamen uyumlu çalışmaktadır.

CAT6 kablolar genellikle güçlü internet trafiğine ihtiyaç duyulan bilgisayar ve bilgisayar ağlarında kullanılmaktadır. CAT6 kabloların yardımıyla 1000 Mbps veya bir Gbps veri transferinin yapılabilmesi mümkündür. 250 MHz veri genişliği sunan CAT6 Kablolar, 100 metre uzunluğunu aşmaması halinde 10 Gbps’e kadar performans gösterebilirler. Birçok ethernet ağı tarafından desteklenen CAT6 standartı aralarında 10BaseT, 100Base-TX, 1000Base-T ve 10GBase-T uygulamalarını desteklemektedir.

CAT6 Kablo

CAT6, 4 çift telli ve dış kablo kaplamasına göre kendi içerisinde değişiklik gösterebilen bir kablo türüdür. Bazı üreticiler CAT6 kabloları dışında folyosuz bükülü per yıldız şeklinde setparatör etrafında kablolarken, bazı üreticiler seri polyester bant ve alüminyum folyo kullanmıştır. Kalaylı bakır saç örgü de yine karşılaşılan kablolama örtüsü ve kılıflarından biridir.

Yüksek aktarım hızı ve CAT5 ile CAT5e standartlarının aksine etrafındaki yabancı sinyallerden daha az etkileniyor olması nedeniyle CAT6 günümüzde en çok kullanılan internet kablolarından biridir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.