reklam
pst.net
fipek

3. Parti Yazılım Nedir?

3. Parti Yazılım Nedir?

3. Parti Yazılım, işletim sistemi ve diğer geliştirme platformunu sağlayan asıl şirketin haricinde bir kişi veya firma tarafından geliştirilip satılan veya dağıtılan yazılım parçacığıdır. Tanımı daha kolaya indirgememiz gerekirse; 3. parti yazılımlar bir nevi yazılmış asıl bir yazılım için daha farklı biri tarafından geliştirilen bir ek modül veya ek paket yazılımıdır. 

3. Parti yazılımlara bir örnek göstermemiz gerekirse eğer bilgisayarlarımızda yüklü olan Google Chrome veya Paint.NET gibi yazılımları örnekleyebiliriz. Bu yazılımlar 3. parti sağlayıcı tarafından sunulan yazılımlarken Windows işletim sisteminin kendisiyle birlikte kurulan Internet Explorer veya Paint bir 3. parti yazılımı değildir. 

Internet Explorer veya Paint, doğrudan işletim sisteminin üreticisi altından geliştirilip sunulduğu için 3. parti değildir. 3. parti yazılımların çalışmasının sorunsuzluğu veya güvenliği her zaman şüphe duyulan konulardan biri olmuştur. En nihayetinde geliştirme ortamının dışında bir şahıs veya firma tarafından geliştirildiği için kullanacağımız 3. parti yazılımları seçerken çok daha dikkatli olmalıyız.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al