reklam
pst.net
fipek

Çevre Kirliliği Nedir?

Çevre Kirliliği Nedir?

Çevre kirliliği, insanın yaptığı tüketim ve üretim faaliyetleri sonucunda ekosistemin düzenini olumsuz hale getirmesi, pisletmesi durumuna verilen isimdir. Ekosistem dâhilinde bulunan pek çok canlı bu durumdan oldukça kötü etkilenmekte ve sivil toplum kuruluşları bu konudaki bilinci arttırmaya çalışmaktadır. Çevre kirliliğinin neden olduğu pek çok yıkım gün geçtikçe etkisini göstermektedir. Bunlar arasında küresel ısınma durumunu hızlandırıyor olması başı çeken sonuçlar arasında sayılabilir. Çevreyi pisletmenin pek çok yolu olduğunu da unutmamak gerekir.

İnsanlar olarak etrafımızı bazen çöplerimizi sokaklara atarak kirlettiğimiz doğrudur. Fakat bundan çok daha tehlikeli olan toplu çöp boşaltımları, hayvansal ve radyoaktif atıkları doğaya bırakılması ve bunun doğa tarafından yok edilmesinin oldukça zor olması sayılabilir. Yani çevre sadece gözle görülebilir nesnelerle değil kimyasal bir şekilde de kirletiliyor ve hem kendi doğal yaşam alanımız hem de diğer canlıların evleri için büyük tehlike oluşuyor.

Her ne kadar hükumetler bulunduğumuz günlerde bilinçlenmiş bir şekilde hareket etseler de ilerleme şart. Günümüzde sanayilerde, evlerde ve araçlarda atık filtreleme sistemleri üzerine denetimler gerçekleştiriliyor ve hukuk alanında ilerlememeler kaydediliyor. Fakat bir yetersizlik ve bu yetersizliğin getirdiği olumsuzluk dünya genelinde söz konusu diyebiliriz. Devletler bu konuda yaptırımlarını arttırmalı.

Çevre Kirliliği Çeşitleri

Çevre kirliliği fiziksel bir görünüme sabit olmak zorunda değil. Çevre kirliliği çeşitlerine baktığımızda bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Aşağıdaki listede yer alan özellikle gürültü ve ışık kirliliği gibi konular modern toplumda insan sağlığı için hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıklar yaratabilmektedir.

  • Hava kirliliği (Havaya salınan zehirli gazların sebep olduğu kirlilik)
  • Su kirliliği (Suya karışan atıkların neden olduğu kirlilik)
  • Toprak kirliliği (Toprağa karışan kimyasal ve çöplerin yarattığı kirlilik)
  • Gürültü ve ışık kirliliği (Şehirler gibi toplu insanların yaşadığı bölgelerde görülen kirlilik)
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al