Scroll Lock Nedir? Scroll Lock Tuşu ve Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Scroll Lock Nedir? Scroll Lock Tuşu ve Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Scroll Lock, eskiden kullanılan işletim sistemleri içerisinde ekranı kaydırma konusunda kullanıcılara yardımcı olan faydalı bir bilgisayar tuşudur.

Scroll Lock Tuşu

İlk defa IBM tarafından bulunan ve kısa süre içerisinde klavye standartları arasında kendisine bir yer tutan bu tuş artık yeni nesil klavyeler içerisinde yer almıyor. Klavye içerisinde genellikle Pause tuşunun yanında yer alan Scroll Lock tuşu,eski tip klavyelerde ayrıca aktif veya pasif olduğunu belirtmek amacıyla da LED ışığıyla birlikte kullanılıyor. Scroll Lock tuşu uzun yazılışı nedeniyle bazı klavyeler içerisinde ScLk, Slk veya ScrLk ismiyle de yer alabilmektedir.

Klavye Nedir? Klavye Şekilleri ve Klavye Sembolleri
İlginizi Çekebilir!

Klavye Nedir? Klavye Şekilleri ve Klavye Sembolleri

Tuş takımı olarak da adlandırılan Klavye, bilgisayarın ve diğer elektronik aygıtların en önemli giriş ögesi olarak kabul edilir. Zira bilgisayar ve diğer aygıtlar üzerindeki birçok şey komutlardan meydana geliyor. Bu komutları bilgi...

Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

Scroll Lock tuşu artık günümüzde pek yaygın kullanılmadığı gibi eskisi kadar çok yazılım da bu fonksiyonu desteklemiyor. Eskiden Scroll Lock sayesinde bir ekranın alt kısmına buton kullanmamıza gerek kalmadan ilerleyebiliyorduk. Artık grafik tabanlı işletim sistemleri kullandığımız için ve klavye yerine farelerimizin ortasında yer alan kaydırma tuşu yer aldığı için bu fonksiyon çok nadir kullanılmaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 IT
  feride Marmara univ.Gazetecilik mezunuyum IT de hangi alanlarda çalışma imkanımız olur acaba?... IT
 • 2 Fiverr
  Mehmet Ege Yetiş Sitede kart onaylaması yapmak istedim ve benden bir miktar para ödeme yapmamı istedi (önce 145 daha ... Fiverr
 • 3 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 4 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 5 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al