reklam
reklam

Deneme Süresi Nedir? Deneme Süresinde Sigorta

Deneme Süresi Nedir? Deneme Süresinde Sigorta

Deneme Süresi, çalışanın işe giriş tarihinden itibaren tarafların birbirini değerlendirerek işe devamlılığına karar vereceği sürece verilen isimdir. Bu süreç hem işçi hem de işveren açısından oldukça önemlidir. İşçi çalışma ortamı, iş yerine ulaşımı, işveren ve çalışma arkadaşlarıyla ilişkisi ile aynı zamanda görev tanımı bakımından bu süreci değerlendirir. İşveren ise aynı şekilde işçinin işe uyumu ve performansını bu süreçte oldukça iyi gözlemleyerek iş sözleşmesinin devamlılığına karar verir.

İş Kanunu’nda deneme süresi en çok 2 ay olarak belirlenmiş fakat toplu iş sözleşmelerinde bu süre 4 aya kadar uzatılabilmektedir.

Deneme Süresinde Yapılan Fesihlerde Bir Yükümlülük Var mıdır?

İşçi ve işveren deneme süresinde sözleşmeyi feshetmek istediklerinde herhangi bir ihbar süresi kullanmadan veya kullandırtmadan, tazminat ödemeden sözleşmeyi feshedebilir. Bu sürede çıkış işlemleri yapılacak olan personelin çıkış kodu önemlidir. Çünkü deneme süresi içinde işten ayrılan veya çıkartılan personelin çıkışı, deneme süresi içinde kullanılan 01 veya 02 kodlu çıkış ile yapılması gerekmektedir. Deneme süresi içerisinde işveren sözleşmeyi sonlandırıyorsa 01 kodla işçi sonlandırıyor ise 02 kodla çıkış bildirimi yapılmalıdır.

 • 01: Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
 • 02: Deneme süreli iş sözleşmesinin çalışan tarafından feshi

Deneme Süresinde Sigorta

Çalışanın işe girdiği gün itibariyle sigortası yapılmak zorundadır. Deneme süresi sonunda yapılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bir gün dahi sigortasız personel çalıştırmak yasaktır ve çalıştırmanın cezai yaptırımları vardır. Çalışan yine deneme süresi içinde tüm haklarını (fazla mesai, yol ücreti, yemek ücreti vb.) diğer çalışanlar gibi almaya hak kazanır. İlerleyen yıllarda ise çalışanın yıllık izni ve kıdemi ise işe giriş tarihinden itibaren hesaplanır. Yani deneme süresinin sonundan itibaren bir tarihi esas almak mümkün değildir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al