Giriş Yap / Kayıt Ol

Domain Alias (Takma Alan adı), birden fazla alan adınızı aynı internet sitesi üzerinden kullanmak istediğiniz başvurulan bir alan adı yönlendirme yöntemidir. Domain Alias yönlendirmesi özelliğini tüm servis sağlayıcıları kullanıcılarına ücretsiz olarak sunar ve bu özellikten bir servis alan olarak sınırsız şekilde faydalanabilirsiniz.

Domain Alias yönlendirmesini biraz daha detaylandırmamız gerekirse; elinizde bir ana siteniz olduğunu varsayalım. Bu ana sitemiz bir hosting’e bağlı ve içerisinde de bir internet sitesi kurulu. Bu ana sitemizi anasitemiz.com olarak aklımızda tutalım. Kullanıcılarımızın bu internet sitesine ulaşabilmeleri için ayrıca anasitemiz.net alan adını da satın alıyoruz. Lakin bu alan adını doğrudan anasitemiz.com internet sitemize yönlendirmek yerine, buraya erişen kullanıcıların bu alan adı üzerinden internet sitemizi kullanabilmelerini istiyoruz. İşte tam olarak bu adımda Domain Alias yönlendirmesi yönteminden faydalanmamız gerekiyor.

Domain Alias

Domain Alias ile yönlendirme yapıp alan adlarımızı bağladığımızda, anasitemiz.net internet adresine giren bir kullanıcı herhangi bir linkte tıkladığında, —örneğin hakkımızda sayfası olsun— anasitemiz.com/hakkimizda.html adresine yönlendirilmek yerine anasitemiz.net/hakkimizda.html sayfasına geçiş yapıyor. Yani asıl verilerimiz anasitemiz.com alan adımızda olmasına rağmen .net uzantılı alan adımızı ziyaret eden kullanıcılarımız yönlendirilme döngüsüyle uğraşmaya gerek kalmadan sitemizden faydalanabiliyor.

Domain Alias faydalı bir yönlendirme biçimi olmasına karşın bu yönlendirmenin bazı basit gereklilikleri var. Öncelikle anasitemiz.com ve anasitemiz.net alan adlarının ikisine de sahip olmamız gerekiyor. Aynı şekilde yönlendirmeyi sorunsuz olarak tamamlamamız için DNS adreslerimizin de aynı ve bizim kontrolümüzde olması gerekiyor.

Domain Alias Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bu yöntemle yönlendirme yapma işlemi oldukça basit ve pratik olmasına karşın bu sayfa üzerinden nasıl yapıldığına dair detaya yer veremiyoruz. Çünkü kullandığınız servis sağlayıcının kullandığı sistem ve altyapı özelliklerine göre Domain Alias yönlendirmesi oluşturmak için takip etmeniz gereken adımlar mutlaka farklılık gösterecektir.

Eğer nasıl Domain Alias yönlendirmesi yapabileceğini bilmiyorsanız, servis sağlayıcınızın sistemi üzerinden yardım kaynaklarına veya servis sağlayıcınızın blog sayfasına göz atmak işinize yarar bir şeyler bulmanızı sağlayabilir. Eğer yönlendirmenin nasıl yapılacağına dair hazırlanmış bir doküman bulunmuyorsa ayrıca destek talebi oluşturarak servis sağlayıcınızdan yardım talep edebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.