Giriş Yap / Kayıt Ol

Heterofobi, transseksüel ve homoseksüel bireylerin böyle olmayan insanlara önyargılı yaklaşması durumuna verilen isim. Heteroseksüel insanlara karşı gelişen aciz görme, küçümseme, dost edinmeme ve hatta nefret söylemi nedeniyle ortaya çıkan bir kelime olan heterofobi kendisine gün geçtikçe kullanım alanı bulmaktadır. Bunda elbette kutuplaşmanın ve azınlık grubun bu zamana kadar yaşadığı zorlukların payı olduğunun altını çizmek gerekir. Diğer pek çok sosyolojik problem gibi heterofobi sorununun da çözümü toplumun bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetlerin arttırılmasından geçiyor diyebiliriz.

Heteroseksüel bireylerin yalnızca karşı cinsiyete ilgi duyuyor olmasının küçümsendiği heterofobik durumları sıklıkla görebiliyoruz. Burada buna sebep olan şeyin elbette homoseksüel ve transseksüel aktivizmlerle bağlantısı olduğunu düşünmek hiç de zor olmayacaktır. Tabii ki aktivizmin yanlış olduğu gibi bir kanı da doğru değil. Ancak bu gibi durumlarda ayrışma, kutuplaşma sorunlarının oluşmaması adına herkesin birbirini daha iyi anlayacağı çalışmalar yürütmenin önemi oldukça büyüktür.

Heterofobi

Son olarak yaşanan fobinin nedenleri içerisinde tek suçlu aramanın yanlış olduğunu da belirtmek elzem, zira bu da ayrıştırıcı bir tavır olacaktır. Elbette hata tek bir tarafa ait değil. Heteroseksüellerin çoğunluk olduğu ve diğer azınlık kimliklerin, yönelimlerin ezildiği bir geçmiş tarih gözlerimiz önünde. Buna karşı azınlıkların örgütlü hareketlerinin oluşması oldukça doğal. Bu noktanın ardından yapılması gereken ortak bir çözüme yönelik, ortak bir çaba olacaktır. Söylediğimiz gibi, suç tek bir tarafa ait değil ve çözüm de bu şekilde düşünülürse topluma fayda sağlanabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.