Giriş Yap / Kayıt Ol

HEX Editör, bilgisayardaki hexadecimal (on altılı sayı sistemi) formunda kodlanmış kodları; analiz etmek, görüntülemek ve çalıştırmaya yardımcı olan programdır. Bir hexadecimal dosya içeriğinde bilgisayar tarafından doğrudan kullanılabilen binary kodları yer alır. HEX editörleri aynı zamanda byte editörü ve binary dosya editörü isimleriyle de bilinirler.

Sıradan bir HEX Editörü üç ana bölümden oluşur. Sol tarafta bit adreslerinin yer aldığı adres bölümü, merkezde hexadecimal görüntüleme ve sağ tarafta ise karakterlerin görüntülendiği alan konumlanır. HEX editörlerinin genelinin bu tasarım çizgisini benimsemesi bir nevi yazılı olmayan standart olarak kabul görür. Bazı HEX editörleriyse standart tasarımın çizgisinin dışına çıkabilir ve programcıya istediği gibi alanları konumlandırma veya gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunabilirler.

HEX Editör

HEX Editörleri raw biçimindeki verileri görüntüleyebilme şansı sunduğu için bu editörlerin bir yorumlayıcıya ihtiyaçları yoktur. Byte formatında kodlanan komutların tamamı HEX dosyası içinde tam olarak fiziksel adresleriyle görmek mümkündür. HEX Editörleri tüm bellek nesnelerini ve değişkenlerinin fiziksel adresini gösterebilme yeteneğine sahiptir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.