Giriş Yap / Kayıt Ol

OEM veya açılımıyla “Original Equipment Manufacturer”, Orijinal Ekipman Üreticisi olarak Türkçe'de kullanılan bir sözcüktür. OEM sözcüğü bilgisayarları farklı markaların donanımlarından meydana getirerek satış yapan işletmeler için kullanılır. Bugün OEM'e en büyük örnek olarak ASUS, Dell, Hewlett Packard ve Sony gibi şirketleri gösterebiliriz. Bu şirketler birçok parçayı dışarıdan alarak bir bilgisayar üretir ve sonuç olarak bu bilgisayarı tüketiciye daha uygun sunarlar.

Yani bir yerde OEM bilgisayarları Türkçe'de fazlasıyla kullandığımız toplama bilgisayar ile benzer bir sözcük olarak aklımızda tutabiliriz. OEM'ler daha uygun fiyatlarla ürünler üretir ve ambalaj yerine doğrudan ürüne odaklanırlar. OEM bilgisayarların büyük bir kısmının kalitesiz ürünler olduğuyla ilgili genel kanının aksine OEM bilgisayarlar size gayet iyi hizmet edebilir. Tabii, burada önemli olan sizin bilgisayardan beklentiniz ve meydana getirilen bilgisayarın kalitesidir.

OEM

OEM'in sıklıkla karşınıza çıkabileceği bir diğer alan ise yazılımlar ve işletim sistemleridir. Çoğunlukla yeni bir bilgisayar satın aldığınızda bu bilgisayarla birlikte size sunulan kurulum diski bir OEM diskidir. Bu disk daha sonradan satılamaz ve farklı birinin kullanması amacıyla sunulamaz.

OEM'in tercih ediliyor olmasının en önemli nedeni kuşkusuz fiyat olarak markalı ürünlere oranla daha uygun olmasıdır. Yeni bir işletim sistemi alacağınızda müşteri desteğiyle birlikte alacağınız bir Windows ile OEM şeklinde alacağınız Windows arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.