wmaraci reklam

Windows Nedir? Windows Kurulumu ve Windows İndir

Windows Nedir? Windows Kurulumu ve Windows İndir

Windows, ilk defa kişisel bilgisayar kullanıcılarının karşısına 20 Kasım 1985 tarihinde çıkmış olan, kullanıcılara tamamen ara yüzle yaklaşmayı prensip edinmiş bir işletim sistemi ailesidir. Bir Microsoft ürünü olan Microsoft Windows daha önceki sürümü olan MS-Dos'dan farklı olarak pencerelerle kullanıcılara daha kolay bir bilgisayar deneyimi sunuyor ve aynı anda birden fazla işlevi gerçekleştirebiliyordu. Çıkış yaptıktan kısa bir süre sonra Windows kişisel bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümünü ele geçirdi ve işletim sistemi pazarında %95'in üzerinde bir kullanım oranına erişmeyi başardı.

Daha sonradan karşısına çıkan Linux dağıtımları ve Mac OS gibi dişli rakipleri sayesinde Windows işletim sisteminin kullanım oranı da geriledi. Windows işletim sistemi dünyasında artık ilk zamanlarında olduğu kadar popüler olmasa bile hala işletim sistemi pazarının yarısında ve ülkemizin genel çoğunluğu içerisinde hakim bir işletim sistemidir.

Windows İşletim Sistemi

Windows işletim sistemi 1985 yılında kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının en önemli adımlarından biri olmuştur. Piyasada çok az işletim sisteminin bulunması ve kişisel kullanıcıların kullanımına uygun işletim sistemi olmaması nedeniyle Microsoft tamamen grafik arayüzüyle çalışan Windows adını verdiği işletim sistemini geliştirdi. Windows hem grafiksel bir arayüze sahipti hem de kişisel kullanıcıların kolaylıkla anlayıp kullanabileceği bir yapıya sahipti. O yıldan bu yana kadar geçen süreç içerisinde Windows gelişimini sürdürdü ve işletim sistemi pazarında en büyüklerden biri olmayı başardı.

Windows Sürümleri

Windows'un sürümlerinin kişisel bilgisayarlar için uyumlu olan işletim sistemi sürümlerinin tarihsel olarak çıkışını şu şekilde listeleyebiliriz;

 1. Windows – 1985
 2. Windows 3 – 1991
 3. Windows 95 – 1995
 4. Windows CE – 1998
 5. Windows 98 – 1998
 6. Windows ME – 2000
 7. Windows XP – 2001
 8. Windows XP 64 Bit Edition – 2004
 9. Windows Vista – 2006
 10. Windows 7 – 2009
 11. Windows  8 – 2012
 12. Windows 8.1 – 2013
 13. Windows 10 - 2015

Windows Kurulumu

Windows'u kişisel bilgisayarınız içerisinde kullanmak için öncelikle bir MS Windows sürümünün kurulum medyasına sahip olmanız gerekiyor. Kimi zaman işletim sistemi fiyata dahil olarak satılan bilgisayarlar içerisinde Windows medyası da sunulurken kimi zaman da bilgisayarın içerisinde ayrı bir kısım da Recover adı altında Windows medyasına yer verilebiliyor.

Windows medyası bilgisayarınıza takılı veya bağlı şekilde bilgisayarınızı Boot modunda çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızın içerisine Windows kurulumu işlemini arayüzü hoş bir kurulum ekranıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işlemini sonlandırdıktan sonraysa Windows hemen kullanıma hazır hale gelecektir.

Windows İndir

Şayet bilgisayarınızla birlikte yanında verilen bir Windows kurulum CD veya DVD'si bulunmuyorsa ve buna karşın bilgisayarınızın herhangi bir yerinde Windows Lisans Etiketi yer alıyorsa Microsoft'un sitesi üzerinden lisans anahtarınızla uygun olan Windows'u indirip kurulumdan sonra kendi lisans anahtarınızla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız Free-Dos olarak yani işletim sistemsiz olarak satılmışsa bilgisayarınız için yeni ve orijinal bir Windows işletim sistemi sürümü satın almanız ve ardından bu medyayla kurulum işlemine geçmeniz gerekmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al