kripto para yorum
wmaraci

Pastafaryanizm Nedir?

Pastafaryanizm Nedir?

Pastafaryanizm, dünyanın uçan bir spagetti canavarı tarafından var, edildiği fikriyle yola çıkarak, diğer dinleri eleştiren parodi bir dindir. Her ne kadar parodi bir inanç türü olsa da, inananları yine diğer dinlerin kutsallığını sorgulatmak amacıyla bu dine gönülden bağlı oldukları imajını savunurlar. Pastafaryanların inancının tanrısı Uçan Spagetti Canavarı, köfteler ve makarnaların dolaşık hali ile gösterilir.

Elbette bu komik inancın ortaya çıkmasında ve alaycılığın yaygın bir şekilde bu inançla birlikte anılmasında çeşitli sebepler bulunmaktadır. Herhangi bir pastafarian için ateist ya da en azından nonteist olduğunu ve evrimi kabul ettiğini düşünmeniz yanlış olmayacaktır. Uçan spagetti canavarı ‘müminleri’ aslında diğer dinlerin dogmatik oluşunu mesele edinirler ve bu konuyu alaya alarak sorunları ortadan kaldırmayı amaçlarlar. Özellikle inanç önderlerinin katıldıkları sempozyumlarda diğer dinlerin temsilcilerine yönelttikleri “Gerçek din nedir?” sorusu sosyal medyada uzunca bir süre yankılanmış ve münakaşalar yaşanmasına neden olmuştur. Ayrıca inançlar pek çok ülkenin adalet sisteminde yer alan ‘Halkı bölme, kin ve düşmanlığa teşvik etme ya da halkın bir kısmını rencide etme’ suçlarına yönelik çıkartılmış olan yasalarla da davalarla karşı karşıya kalıyorlar. Elbette daha çok batılı ülkelerde teşkilatlı halde bulunan pastafaryanlar ‘ifade özgürlüğü’ sayesinde kendilerini koruyabiliyor ve cezalardan sakınabiliyorlar. Zira bu ülkelerde doğrudan doğruya bir saldırı olmadığı için ironi ve alaycılık bir suç unsuru olarak görülmemekte.

Pastafaryanizm

Pastafaryanlar da özellikle semavi dinlerde gördüğümüz sembol davranışlardan birisi olan inançlıların başlarına yönelik kıyafetler seçmesi durumuna uyarak taklit ediyorlar. Elbette alaycı tavır burada da kendisini gösteriyor ve forum, ya da sempozyumlarda yer alan Uçan Spagetti Canavarı inananlarını kafalarında bir makarna süzgeciyle görebiliyoruz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al