Giriş Yap / Kayıt Ol

Forum, internet kullanıcılarının online olarak paylaşımda bulundukları tartışmaya dayalı ortamlardır. Forumu en basit tanımıyla internetin ilk çağlarında aktif olarak kullanılan chat servislerine benzetebiliriz. Forumda ise kullanıcılar çok daha uzun mesajlar paylaşabilir ve bu paylaşılan mesajlar forum aktif olduğu sürece diğer kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Forumlar ayrıca internetin en eski web elementlerinden biri olması nedeniyle artık kendine ait bir jargona da sahip hale gelmiştir. Örneğin Türkçesiyle sistem üzerinde “konu” şeklinde belirtilen tanımlamaya “topik” adı verilir.

Forumlar yapılarına göre bir alt forumlar ve bu alt forumlarında forumlarını içerisinde barındırabilir. Bazı forumlar herkesin katılımına açıkken bazı forumlara sadece davetiye sayesinde kayıt olmak mümkündür. Forumlarda tartışma ve paylaşma düzeninin sağlanması için en üst seviye yetkililerin yanı sıra “moderatör” olarak adlandırılan kontrol yetkisine sahip üyeler de bulunmaktadır.

Forum

Forum Siteleri

Forum siteleri yalnızca bir forum üzerinden hizmet veren ve kullanıcıları belli bir amaç için aynı web sitesi altında toplayan sitelerdir. Örneğin WM Aracı bir Webmaster topluluğu yani aynı zamanda bir webmaster forumudur. Tıpkı WM Aracı'nda olduğu gibi teknoloji, markalar, ürünler ve daha birçok farklı konuya odaklanan forum sitelerini bulabilmek ve bunlara katılarak paylaşım ve tartışmada bulunabilirsiniz.

Forum Kurma

Sizin de tartışılacak veya üzerine gerçekten fazlasıyla bilgi paylaşımı yapılacak olan bir konunuz varsa o halde insanları tek bir web sitesi altında toplamak için bir forum sitesi kurabilirsiniz. Forum sitesi kurmanın günümüzde en kolay şekli lisans karşılığı satılan hazır forum sistemi veya lisanssız ücretsiz olarak sunulan forum sistemini kullanarak bir web sitesi meydana getirmektir.

Rengin Aysu avatar
Rengin Aysu
Web&Grafik Tasarımı dikkatimizi çekiyor. Ama nereden başlamamız gerektiğini tam olarak bilmiyoruz. Programlama diplomasına sahibiz.Bunun için bize bilmemiz gereken ne varsa detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz? Teşekkür ederiz..

UZMANIN CEVABIBöyle detaylı sorularınız için WM Aracı Forum'u kullanabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.