Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Planlı Bakım, bilgi teknolojileri alanında; güncellemeler, tamirat, düzenlemeler ve diğer değişikliği gerçekleştirmek için yapılan bakım çalışmalarıdır. Planlı bakım çalışmaları, sıradan bakım çalışmalarıyla karıştırılmamalıdır. Planlı bakım sıradan bir downtime sürecinin yaşanması yerine belli bir zaman periyodunu kapsayan bakımlardır. Normal bir bakım sürecindeki gibi bu süreçte internet siteleriniz, sunucunuz veya hizmetlerinize bakım süresi boyunca ulaşamayabilirsiniz.

BT sektöründe bakımlar planlı ve mecburi bakım olarak iki başlık altında incelenir. Mecburi bakımlar, olası bir makine veya teknik sorunun ortaya çıkması halinde servislerin kapatılması veya aksatılması suretiyle yapılır. Planlı bakımda ise kullanıcılar önceden bilgilendirilir ve bakım takvimine göre planlamalarını yapmaları sağlanır. Örneğin, internet sitenizin tam sunucunuzun kapalı olduğu anda reklamını yapmak veya bir Index’ini Google’a bildirmek sizin zararınıza olacaktır. Oysa planlı bakım takviminden haberdar edildiğinizde hangi süreçte sitenizin pasif olacağını bilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Planlı Bakım

Kullandığımız teknolojik aygıtlar ve web sunucuları zaman zaman güncellenmeye ve aksaklıklarının giderilmesine ihtiyaç duyar. Bunların planlı bakım süreçleri içinde yapılması, servisinizin uptime süresini olumlu etkiler. Bakımların yalnızca sistemin patlak vermesi durumunda yapılması, servisinizi kullanırken kesintilerle karşılacağınız gibi uptime sürecinizi düşürecek ve bazı ziyaretçilerin servisinize ulaşamamasına neden olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.