Giriş Yap / Kayıt Ol

Downtime (Kesinti), bir bilgisayar, bilgisayar ağı, online program veya servisin yaşadığı donanım veya yazılım sorunları neticesinde hizmetini sona erdirmesi veya belli bir süreliğine kesilmesidir. Downtime birçok serviste görebilecek bir olayken web dünyasında sıklıkla internet sunucularının kesintilerini aktarmak için kullandığımız bir terimdir. 

modemleri, internet sunucuları ve online servislerin büyük çoğunluğu servislerinin kullanılabilirlik erişim süresi hakkında kullanıcılara fikir vermek için Downtime veya Uptime süresi olarak yüzdelik dilimlerle belirtirler. Belirtilen bu oran müşterilere servis veya ürünün kalitesi ve ulaşıltabilirliği hakkında da fikir sunmuş olur. 

Downtime

Örneğin, bir internet sunucusu bir aylık yayın dönemi içinde sadece %1 Downtime oranını belirtiyorsa o sonucuya bir ay içinde 72 dakika erişim sağlanamayacak demektedir. 72 dakika bir anda yaşanacak Downtime süresi olmadığı için gözünüzü korkutmayın, zira bu oldukça doğal bir oran olarak kabul ediliyor.

Genellikle hizmet kalitesi en yüksek olan ürün ve servisler %1 ve daha altında downtime süresi oranları vermekte ve böylece hizmet yada ürünün maksimum kullanım süresine erişmesine yardımcı olmaktalardır.

 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:


WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.