Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Uptime, sunucunun kullanıcılara aktif olarak hizmet verebileceği minimum süredir. Uptime süreleri genellikle yüzde (%) olarak belirtilir ve yüzdelik dilimin yüksek olması sunucunun daha uzun süre aktif olacağı ve ziyaretçi kaybının minimum oranda yaşanacağı anlamına gelir.

Uptime

Uptime Süresi

Uptime süresi, sunucunun açılışından kapanışa kadar geçen süreçtir. Bir sunucu satın alacağınız anda size verilen Uptime oranı %99.98 ise bu sunucu bir aylık dilim içerisinde toplamda 82 dakika boyunca hizmet veremeyecek demektir.

82 dakikalık süreç dilimi oldukça ciddi bir süre gibi görünüyor olabilir ancak sunucunun bir ay boyunca toplamda 43200 dakika boyunca hizmet vereceğini düşünürsek 82 dakikalık sürenin aslında ne kadar küçük bir dilim olduğunu görebiliriz.

Uptime süreleri genellikle kullanıcıların servis kalitesini tayin etmesi açısından oldukça önemlidir. Oran olarak Uptime’ın yüksek olması servislerin daha uzun süre aktif ve ulaşılabilir olacağı anlamına gelecektir ki, bu da kullanıcıların güven oyunu kazanmak açısından oldukça önemlidir.

Uptime Garantisi

Sunucu veya hosting hizmeti satın alacağınız zaman hizmet sağlayıcı size belli oranda bir uptime garantisi verir. Bu uptime garantisini görüp hesaplamanızı yaparak sunucunun bir aylık dilim içerisinde ne kadar pasif duracağını öğrenirsiniz. Uptime garantisi bir nevi sunucunun ulaşılabilirlik garantisinin firma tarafından kullanıcıya sunulmasıdır. Birçok firma Uptime garanti süresinin değişmesi durumunda kullanıcıya ücretini geri iade etme garantisi verir. Elbette bu durumun firmadan firmaya değişiklik gösterebileceğini de unutmamak gerekiyor.  

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.