Giriş Yap / Kayıt Ol

Portal, bir web sitesinin içeriklerini, servislerini, arama kutularını, ürünlerini ve yayınlayabileceği diğer ögelerin tamamını bir ana sayfa üzerinden sunmasıdır. Portal tasarımındaki ana mantık web sitesini ziyaret eden  ziyaretçinin kısa süre içerisinde o servisin sunmuş olduğu hizmetler ve içerikler arasından kendi aradığına veya ilgisini çekene ulaşmasıdır.

Tasarım aşamasından her ne kadar blog tasarımları portal'a kısmi benzerlik gösteriyor olsa dahi, portal tasarımının bundan çok daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekiyor. Portal'ı popüler bir web sitesiyle örneklendirmemiz gerekirse Yahoo'nun ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de görebileceğiniz üzere Yahoo'nun ana sayfasında; arama motoru kutusu, güncel haberler, sol kısımda Yahoo'nun sunmuş olduğu servislerin tümü ve sağda interaktif hizmetler yer almaktadır. Yani, Yahoo'nun web sitesine giriş yapan bir kullanıcı kolaylıkla ihtiyacı olan hizmete tek bir ana sayfa üzerinden yönlenebiliyor ve bu bir düzen içerisinde gerçekleştiriliyor.

Bir diğer portal örneği için ise yılların eskimeyen web sitesi olan msn.com.tr'nin tasarımını göz önüne alabilirsiniz. MSN'de aynı şekilde tüm servislerini tek sayfa üzerinden sunabildiği oldukça gelişmiş bir portal tasarımına sahiptir. Bu sayfa içerisinden tıpkı Yahoo'da olduğu gibi haberler başta olmak üzere MSN ile ilişkili diğer hizmetlere ulaşabiliyor ve ilginizi çeken alanlardan tek bir ana sayfa vasıtasıyla faydalanabiliyorsunuz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.