Giriş Yap / Kayıt Ol

RSSBir veri paylaşma standardı olan RSS, birçok içeriğin topluca tek bir ortamdan izlenmesini sağlayan, içerik besleme teknolojisidir. RSS, .xml ve .rss uzantılı 2 farklı formatta olabilir. XML formatındaki RSS dosyaları ilk olarak NetScape tarafından geliştirilmiştir.

İnternet kullanıcıları RSS teknolojisi sayesinde istedikleri sitelere abone olabilir ve birçok RSS istemcisi aracılıyla abone oldukları sitelerin içeriklerini pratik bir şekilde takip edebilirler. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML'i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir. RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir. RSS teknolojisi genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılmaktadır.

RSS

RSS'in Faydaları Nelerdir?

İnternet kullanıcıları açısından RSS, ilgi alanlarına giren içeriklere pratik olarak ve en kısa sürede erişmelerini sağlar. Web site sahipleri açısından bakıldığında ise; güncel içeriklerinin düzenli olarak RSS abonelerine gönderilmesi, sitenin ziyaret edilme sıklığını arttıracağından toplam trafiğinin ciddi bir şekilde artmasına yardımcı olur.

RSS Açılımı ve Zaman İçinde Gelişimi

  • Rich Site Summary (RSS 0.91) (Zengin Site Özeti)
  • RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0) (RDF Site Özeti)
  • Really Simple Syndication (RSS 2.0.0) (Çok Basit Besleme)

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.