Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Top Level Domain veya kısaltmasıyla TLD, üst düzey alan adı anlamına gelmektedir. Web dünyasına giriş yaptığınız andan itibaren birçok yerde göreceğiniz TLD ifadesi bir internet alan adının sonuna getirilen üst düzey eklerdir. Örneğin wmaraci.com internet adresinin sonunda yer alan .com eki bir TLD yani üst düzey alan adıdır.

Üst düzey alan adlarının tümünün kendine göre bazı avantajları vardır. Tüm dünya üzerinde en çok kullanılan TLD alan adı .com uzantısıdır. Uzun lafın kısası TLD'ler bir alan adının uzantısıdır da denebilir.

TLD

TLD Listesi

Top Level Domain'ler genellikle farklı amaçlarla kullanılabilir. Örneğin eğitim için açılan bir web sitesinin alacağı .edu uzantısı o sitenin adını görür görmez eğitimle alakalı bir internet sitesi olduğu anlama konusunda internet kullanıcılarına fikir sunabilir. Ya da .org uzantısı bu sitenin bir dernek veya bir organizasyona ait olduğunu anlama konusunda oldukça faydalı olabilir.

TLD listesi ve tüm domain uzantılarını görmek için en iyi kaynak ICANN'in bizzat kendisi olacaktır. Bu linke tıklayarak ICANN tarafından sürekli güncellenen TLD listesine göz atabilirsiniz.

TLD Kullanımı

TLD kullanımı için alan adının sonunda yer alan köke göz atılır. Örneğin forum.wmaraci.com alan adı adresinde TLD olan kısım “.com”, alan adı kısmı “wmaraci” alt alan adı ise “forum” ekidir. TLD'ler belli bir hiyerarşiye göre kullanılmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.