reklam
reklam

Virüs Nedir? Virüs Programları ve Virüs Temizleme

Virüs Nedir? Virüs Programları ve Virüs Temizleme

Virüs, tıpkı gerçek anlamdaki biyolojik virüsler gibi benzeri bir işleyişe sahip olan bilgisayar yazılımlarıdır. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüsler giriş yaptıkları sistemler içerisinde kullanıcının haberi olmaksızın disk üzerinde değişiklik yapabilir ve silme gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bilgisayar virüsleri de insanlardaki virüsler gibidir ve bulaşıcı olma özelliklerine sahiptir.

Çoğu zaman bir virüs yalnızca tek bir bilgisayara ulaştırılır ve ardından bu bilgisayar ile diğer bilgisayarlara ve hatta ağlara, web sitelerine yayılmasına neden olunur. Bilişim dünyası üzerinde şimdiye kadar yazılmış sayısız bilgisayar virüsü olduğu gibi her gün bu virüs örneklerine yenilerini eklenmekte ve virüslerden kullanıcıları uzak tutmak için çalışan anti virüs programları bu virüslere karşı kullanıcıları tetikte tutmaktadır.

Virüs Programları

Bilgisayarınıza giriş yapmış olan herhangi bir virüs dosyasını temizlemek veya bilgisayarınıza giriş yapacak olan virüslere karşı sizi uyarması için anti-virüs programları kullanabilirsiniz. Anti virüs yazılımlarının birçoğu lisans karşılığında satılmakta olmasına karşın ücretsiz olarak kullanabileceğiniz de yine birçok farklı virüs programının olduğunu unutmayın.

Virüs Temizleme

Nasıl ki biyolojik virüsler kendileri aralarında farklılık ve çeşitlilik gösteriyorsa aynı şekilde bilgisayar virüsleri de kendilerince farklılıklar ve çeşitliliklere sahiptir. Her virüs temizleme işlemi her tür virüsü silebilmeniz için yeterli değildir. Kimi zaman sadece anti-virüs programınızı çalıştırmanız bir virüsten bilgisayarınızı arındırmanız için yeterli olabilmekteyken kimi zaman da virüs hakkında araştırma yaparak bu virüsten nasıl kurtulabileceğiniz hakkında çözüm yoluna ulaşmanız gerekebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al