Giriş Yap / Kayıt Ol

1 TB RAM ile Yapabileceğiniz 5 Şey

Tarih: 28 Kasım 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  8466 kez okundu

Bilgisayarınızda ne kadar RAM belleğiniz var? Daha önce düzenlediğimiz fotoğraf yarışmalarından gördüğümüz kadarıyla webmasterların büyük kısmının bilgisayarı 2 GB ve civarı RAM belleğine sahip. İş yükü fazla olan Workstation PC’lere sahip arkadaşların ise 32 GB ve maksimum 64 GB RAM belleğine sahip olduğu tahminini yürütebiliriz.

Bundan 10 yıl önce 128 GB’lık bir depolama birimi bile kayda değerken artık sürücüler 24 TB’lık kapasiteleriyle arşiv canavarlarını büyülüyor. Sistem kaynakları her geçen gün gelişiyor ve önceden söz konusu olamayacak kaynaklar artık süper bilgisayarlarda değil gerçek sistemlerde karşımıza çıkıyor. Sahi siz daha önce hiç 1 TB RAM’in nasıl göründüğünü görmüş müydünüz?

1 TB RAM Nasıl Görünüyor?

1 TB RAM’in nasıl göründüğünü WM Aracı Facebook sayfasını takip eden takipçilerimiz mutlaka daha önce görme şansına sahip olmuştur. Ya da belki benzeri kaynakları takip ediyorsanız, ilk defa birkaç yıl önce ortaya çıkan ve bir Reddit kullanıcısının paylaştığı bu RAM canavarını görmüşsünüzdür.

Fotoğrafta görmüş olduğunuz makine sıradan bir PC değil, bir sunucuya ait. Bu sunucuda 16 bellek bankası yer alıyor ve her birinde 1 adet 32 GB ve 2 adet 16 GB RAM takılı yani toplamda 64 GB RAM belleği ediyor. Sunucunun içindeki 16 bankayı düşünecek olursak 16 x 64 GB = 1,024 GB toplam RAM belleği karşımıza geçmiş kuzu kuzu yatıyor.

Paylaşılan fotoğraf biraz eski bir görsel. Günümüzde RAM belleği arşa ulaşan sunucular daha yaygın olarak kullanılıyor ve modern sunucularda 1 TB RAM belleği tıpkı şu şekilde görünüyor;

1 TB’lık Sistem için Ne Kadar Ödemeniz Gerekiyor?

Net olarak söylemek neredeyse imkansız. Sunucuların içinde kullanılan RAM’ler bilgisayarımızda kullandığımız RAM’lerin aksine 16 GB ve 32 GB olarak üretiliyor. Asıl üretim amacı sunucu olan RAM’leri bilgisayarınızda kullanmanız ise pek olası değil. Yine de kabataslak bir hesapla 1 TB RAM belleğine sahip bir sunucu fiyatının 10 bin dolar kadar maliyeti olduğunu söyleyebiliriz.

10 bin dolar söz konusu RAM belleği olduğunda gerçekten büyük bir meblağ. “Kıroyum emmaaeğ para bende!” deseniz bile bu RAM belleklerini aldığınızda bilgisayarınızda kullanamıyor. Bilgisayarların ana kartları istisna modeller haricinde 2 veya 4 RAM slotuna sahip olarak üretiliyor. Sunucularda ise 16 slota kadar gelişmiş farklı seçenekler söz konusu.

Sonuç olarak bir bilgisayarın ekstrem ve 8 slota sahip olduğunu düşünürsek 16 GB RAM’leri kullanarak 128 GB RAM belleğine sahip olabilirsiniz. Birçok masaüstü bilgisayar için 128 GB RAM yolun sonu demek oluyor. Yine de insan merak etmeden geçemiyor. Bilgisayarımızda tam 1 TB RAM belleğimiz olsaydı ne yapabilirdik?

1 TB RAM ile Yapabileceğiniz 5 Şey

Olayı açıklığa kavuşturalım. RAM bellekleri günlük kullanımları göz önüne aldığımızda bilgisayarınıza fezatronik teknolojiler veya uçan kaçan performans sonuçları sunmuyor. Fazla RAM tabii göz çıkarmaz ama göz yapmayacağını da bilmek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanırken Multitasking olayına çok takıntılıysanız ancak o zaman devasa RAM belleklerinin belki işinizi bir noktada kolaylaştırdığını iddia edebilirsiniz.

1- Binlerce Sekme Açabilirsiniz

1 TB RAM’iniz olduğunda Google Chrome’da en sonunda 10 tane sekme açabilirsiniz :D Şaka bir yana Chrome gibi RAM bellekleriyle içli dışlı bir internet tarayıcısı kullanıyorsanız 1 TB RAM belleğiyle hiç korkmanıza gerek yok. Ardı ardına binlerce sekme açabilir ve bu sekmelerin hepsinin sizi beklemesini sağlayabilirsiniz. 1 TB RAM ile ulaşabileceğiniz sınırın neresi olacağını kestirmek ise ne yazık ki çok güç.

2- Yüzlerce Videoyu Oynatabilirsiniz

İnternet tarayıcınız yardımıyla bir videoyu oynatmak istediğinizde video başlamadan önce videoya ait ilk birkaç saniye yüklenir. “Buffer” adı verilen bu işlem (yazılımda aksi söz konusu değilse) video sonuna kadar yükleme yapmaya devam eder.

Video yüklenirken kullanılabilir ve erişilebilir olması için Buffer edilen videolar RAM belleğinizde stoklanır. RAM belleğiniz tükendiğinde videonun kalan bölümü için Virtual RAM yani sabit disk sürücünüz devreye alınır. 1 TB RAM’e sahip olduğunuzda bunların hiçbirini düşünmek zorunda kalmayabilirsiniz. Yüzlerce video kaynağında yer alan binlerce videoyu aynı anda veya farklı zamanlarda keyfiniz ve kahyası direktiflerinde oynatabilirsiniz.

3- Her Bir Oyunu Açıp Arka Planda Bekletebilirsiniz

Modern bilgisayar oyunları; detaylar (textures), modeller, müzikler ve sesleri çalıştırma aşamasında RAM’den faydalanılarlar. RAM belleğinizin yetersiz olması başlangıç işlemin yavaşlamasına neden olabilir.

1 TB RAM’iniz olduğunda oyunların açılış sürelerini beklemek zorunda kalmayabilirdiniz. Nasıl olsa parayla vermiyorlar, oynamak istediğiniz tüm oyunları bırakın arka planda açık kalsınlar. Canınız ne zaman isterse o zaman oynamaya devam edebilirsiniz. Verdiğimiz bu örnek bellek ihtiyacı yüksek olan diğer işleme süreçleri için de geçerlidir. Dijital ses çalışma programları, video düzenleme suitleri, yüksek çözünürlüklü fotoğraf düzenlemeleri vb. hepsini arka planda açık bırakın. Hiç birinin tekrardan beklenme süresini çekmek zorunda kalmayın :)

4- Aynı Anda Birden Fazla İşletim Sistemi Kullanabilirdiniz

1 TB RAM’iniz ve sanallaştırma yazılımları yardımıyla aynı anda birden fazla işletim sistemi kullanabilirdiniz. Çok kebap değil mi? Mac mi kullanayım? Linux daha mı iyi olur? Eee oyun için Windows lazım ama üçlemesine en net son.

Birden fazla işletim sistemini sanallaştırma yazılımları yardımıyla kurabilir ve aktif olarak kullanabilirdiniz. Sanallaştırma yazılımlarına kurulacak her bir işletim sistemi RAM kaynağına ihtiyaç duyacak fakat 1 TB RAM’iniz boru olmadığı için bu size koymayacaktı. Üstelik yeterli RAM belleği sayesinde açık olan sanal makineler ana bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi performanızı neredeyse hiç etkilemeyecekti.

5- RAM’inizi RAM Sürücüsüne (RAM Drive) Dönüştürebilirdiniz

RAM Disk veya RAM Drive olarak adlandırılan sürücüler, RAM belleğinizin sanal olarak depolama için kullanılması anlamına geliyor. Bazı basit yazılımları kullanarak RAM belleğinizi sanal bir depolama birimi gibi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda 8 GB RAM belleği varken bu belleği RAM Disk olarak kullanmak pek mantıklı olmayacaktır peki ya 1 TB RAM belleğiniz varsa?

RAM Disk’leri kullanmak istemenizin en büyük avantajlı RAM belleklerinin hızlı yapısı olacaktı. Modern bir HDD 120MB/s ve SSD 550MB/s hızlara çıkarken RAM belleğiniz 6.4GB/s sürate ulaşabilirdi. Bir SSD’den 11 kat daha hızlı olmanızdan bahsediyoruz.

Bu içeriğimizin donanıma meraklı arkadaşlar için eğlenceli bir kaynak olacağını düşünüyoruz :) Hiçbirimizin bir PC’nin içinde 1 TB RAM’e ihtiyaç duymayacağı kesin ama siz neden 1 TB RAM isterdiniz?

17 Yorum
NovemberNight avatar
NovemberNight • 3 yıl önce
Ben 1 TB RAM olayını çok uzakta görmüyorum, tahminine göre 10 yıldan kısa bir süre içinde bu kapasitede RAM’ler sıradanlaşacaktır.

Diğer taraftan bu teknoloji sadece donanım boyutunda gelişmeyecektir, yazılımlar da daha yüksek bellek talep edecektir. Mesela fifa 2025 belki minimum 40 GB ram ile oynayabilecek, çünkü gerçekçilik artıyor, detay artıyor, kodlama şekilleri değişiyor vs.

Bugünün bilgisayarına 1 TB bellek takmak absürt geliyor ama 2000’de bir bilgisayara 8 GB ram takmak da o zamana göre absürttü, bugün açısından bakıldığında ise gayet sıradan.

Kısacası bellek teknolojisi pek çok teknolojiyle birlikte gelişeceğinden bir süre sonra o kapasitede bir bellek sıradanlaşır bence. Yazı için teşekkürler.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Söyledikleriniz kaçınılmaz gerçeğin kendisi gibi duruyor. 10 sene gibi uzun bir vadede söylediklerinizin çoğunu yaşayacağızdır diye düşünüyorum smile Çok teşekkürler.
Webbros avatar
Webbros • 3 yıl önce
Hocam üyelik açılımı hakkında bilginiz var mı üyelik açınca ban yiyor onaylanmıyor?
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Fakirim emmaaeğ para yok!
BHA avatar
BHA • 3 yıl önce
PAra vardı da biz mi yokd edik
kisabiara avatar
kisabiara • 3 yıl önce
1024gb nedir arkadaş ya smile
BerkeF avatar
BerkeF • 3 yıl önce
MB dir o MB smile
the avatar
the • 3 yıl önce
kim kaybettide biz bulak
Webbros avatar
Webbros • 3 yıl önce
Güzel yazı
Sözen avatar
Sözen • 3 yıl önce
128 gb Ram kullandıkta kaldı 1 TB smile Hele bi 128 gb Ram'ın tadını alalım bi durun be smile
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 3 yıl önce
Wm aracında 1tb ram çekilişi olsa keşke smile
hmttatar46 avatar
hmttatar46 • 3 yıl önce
gta 5 kaldırır mı ?
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
6 Tb ram kullandım sunucu tarafında tek bir java uygulamasına baktı yarısını doldurmak java dünya üzerinde olduğu sürece Tb bile yetmez :/ ama uzakta değil evlere gelir baya bi yıl sonra
turkmaxi avatar
turkmaxi • 3 yıl önce
Kimse mining yaparız dememiş smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
RAM Mining için tek başına yeterli olmadığı içindir smile
Celal avatar
Celal • 1 yıl önce
Bende 256gb var ama bir halta yaramıyor. En fazla video edit işlerinden kullanıyor o da 50-60gb arası oluyor.
Yani sunucudan başka bir yerde o kadar rama gerek yok. Kişisel bilgisayarda max 64gb size fazlasıyla yeter.
Bu arada ana kartım supmermicronun çift soketli ana kartı olduğu için o kadar ram taka bildim.
Ali Eren avatar
Ali Eren • 2 ay önce
acaba 1tb ramim olsa ben napardım diyenlere cevap veriyorum dünyadaki en çok ram gerektiren oyunu yüklerdiniz muhtemelen
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

medyagalaxy
Son Yorumlar

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.