Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Google: Yazılı İçeriklerinizi Videolar ile Destekleyin!

Tarih: 08 Mart 2019   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  978 kez okundu

Webde yeni interaktif içerik türleri ortaya çıktıkça, kafalarda pirüpak soru işaretleri beliriyor: Mesela videolar! Onları nasıl kullanmalıyız?

Video içeriklerin kullanımı hakkında birçok şehir efsanesi var. Efsaneler yerine birinci ağızdan cevap arayanlardansanız, John Mueller’ın açıklamasına mutlaka göz atmalısınız.

5 Mart’ta gerçekleştirilen Google Webmaster Central hangout’unda en dikkat çekici sorulardan biri, “videoların içeriklerde nasıl kullanılması gerektiği” oldu.

John Mueller’ın bu konuda Webmaster’lara tavsiyesi ise net: Video içerikler tek başına bırakılmamalı ve metin içeriklerle desteklenmeli.

Kelimenin diğer anlamıyla; Mueller, sayfaya tek başına bir YouTube videosunu ekleyerek yayınlamanın, içeriğin Google’da rank etmesini güçleştirdiğini belirtiyor.

Video Ana İçeriği Desteklemeli, Yerine Geçmemeli!

Sıradan web aramalarının aksine, Google video içerikten yola çıkarak içeriği ölçümleme konusunda sınıfta kalıyor.

İçeriğin yalnızca videodan ibaret olduğu durumlarda, sayfa doğal olarak düşük performans gösteriyor. Mueller’in Webmaster’lara tavsiyesi ise gayet net:

  • Video içeriğinizi asıl içeriğin destekçisi haline getirin.
  • Ya da videonun metin transkripsiyonunu oluşturup, videodan ayrı yorumlar ekleyerek; içeriğin Web kullanıcıları için okunabilir/tüketilebilir sürümünü oluşturun.

Görünüşe bakılırsa John Mueller tam olarak şu an bu içerikte gördüğünüzü yapmayı tavsiye ediyor…

İçeriğin başında bir yorumla karşılaştınız ve sonrasında kısa bir transkripsiyonunu okudunuz. Hemen aşağıda da konuya ilişkin olarak bahsettiğimiz Hangout görüşmesinin videosuyla karşılacaksınız.

Dolayısıyla, bu içerikte video asıl içeriğin kendisi olmadı ancak ana içeriği güçlendirmek için kullanılan başarılı bir yardımcı oldu.

Video içerikleri bu şekilde yayınlamak Google’ın yanı sıra ziyaretçilere de büyük bir artı değer katıyor.

İçerikte bahsedilen soru ve John Mueller’in yanıtına ulaşmak için videonun 45:46’dan sonrasını izleyebilirsiniz:

Video içerikleri siz ne şekilde değerlendiriyorsunuz? Tek başına mı? Yoksa ana içeriğin yardımcısı olarak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

2 Yorum
Umut avatar
Umut • 2 hafta önce
Zaten böyle yapmıyor musunuz?
robotercih avatar
robotercih • 1 hafta önce
Video eklenebilecek tüm sayfalara video eklemek lazım. Koyulan videoları da mobil için responsive hale getirmek gerekiyor
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.