Giriş Yap / Kayıt Ol

Google: Yazılı İçeriklerinizi Videolar ile Destekleyin!

Tarih: 08 Mart 2019   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  8266 kez okundu

Webde yeni interaktif içerik türleri ortaya çıktıkça, kafalarda pirüpak soru işaretleri beliriyor: Mesela videolar! Onları nasıl kullanmalıyız?

Video içeriklerin kullanımı hakkında birçok şehir efsanesi var. Efsaneler yerine birinci ağızdan cevap arayanlardansanız, John Mueller’ın açıklamasına mutlaka göz atmalısınız.

5 Mart’ta gerçekleştirilen Google Webmaster Central hangout’unda en dikkat çekici sorulardan biri, “videoların içeriklerde nasıl kullanılması gerektiği” oldu.

John Mueller’ın bu konuda Webmaster’lara tavsiyesi ise net: Video içerikler tek başına bırakılmamalı ve metin içeriklerle desteklenmeli.

Kelimenin diğer anlamıyla; Mueller, sayfaya tek başına bir YouTube videosunu ekleyerek yayınlamanın, içeriğin Google’da rank etmesini güçleştirdiğini belirtiyor.

Video Ana İçeriği Desteklemeli, Yerine Geçmemeli!

Sıradan web aramalarının aksine, Google video içerikten yola çıkarak içeriği ölçümleme konusunda sınıfta kalıyor.

İçeriğin yalnızca videodan ibaret olduğu durumlarda, sayfa doğal olarak düşük performans gösteriyor. Mueller’in Webmaster’lara tavsiyesi ise gayet net:

  • Video içeriğinizi asıl içeriğin destekçisi haline getirin.
  • Ya da videonun metin transkripsiyonunu oluşturup, videodan ayrı yorumlar ekleyerek; içeriğin Web kullanıcıları için okunabilir/tüketilebilir sürümünü oluşturun.

Görünüşe bakılırsa John Mueller tam olarak şu an bu içerikte gördüğünüzü yapmayı tavsiye ediyor…

İçeriğin başında bir yorumla karşılaştınız ve sonrasında kısa bir transkripsiyonunu okudunuz. Hemen aşağıda da konuya ilişkin olarak bahsettiğimiz Hangout görüşmesinin videosuyla karşılacaksınız.

Dolayısıyla, bu içerikte video asıl içeriğin kendisi olmadı ancak ana içeriği güçlendirmek için kullanılan başarılı bir yardımcı oldu.

Video içerikleri bu şekilde yayınlamak Google’ın yanı sıra ziyaretçilere de büyük bir artı değer katıyor.

İçerikte bahsedilen soru ve John Mueller’in yanıtına ulaşmak için videonun 45:46’dan sonrasını izleyebilirsiniz:

Video içerikleri siz ne şekilde değerlendiriyorsunuz? Tek başına mı? Yoksa ana içeriğin yardımcısı olarak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

9 Yorum
erhanballci avatar
erhanballci • 2 yıl önce
Ben videoları youtuba yükleyip ordan embed kodu ile siteye koyuyorum.Hata yapıyormuyum bilmiyorum ama ben öyle yapıyorum.
Umut avatar
Umut • 2 yıl önce
Zaten böyle yapmıyor musunuz?
robotercih avatar
robotercih • 2 yıl önce
Video eklenebilecek tüm sayfalara video eklemek lazım. Koyulan videoları da mobil için responsive hale getirmek gerekiyor
Alphaumer34 avatar
Alphaumer34 • 2 yıl önce
Videolar şuan Google'ın gözünde çok büyük önem taşıyor. Google İndex almak için en büyük etkenlerden birisi video kanalları.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 2 yıl önce
Video içerikleri kesinlikle konuyu desteklemeli, eğer dediğiniz gibi anlatacaklarınızın tamamı bir kaç dakikalık videoda anlatılıyorsa, ziyaretçi videoyu youtube üzerinden izlemeyi tercih edecektir. Ki ben de her zaman öyle yapıyorum.

Ama sevgili Being ortalıkta o kadar çok seocuyum diye geçinen var ki, bu yazdıklarının tam tersi yönünde 'sayfa hızı için' içeriklerdeki videoları kaldırın diye öneride bulunanları bile gördüm.

Bir gün bu konuyla da ilgili bir yazı paylaşırsan çok sevinirim. Yani SEO öğreneyim derken millet kendi bacağına sıkıyor. Yanlış yönlendirmelerin, işlemlerin kurbanı oluyor.

Ayrıca konuyla ilgili şu yazımın tam da örnek gösterilecek bir yazı olduğunu düşünüyorum.

https://ciplakyazar.com/oyku/hikaye-calismalari/iyi-bir-karakter-nasil-yaratilir

Ayrıca eklenen video için 'şu saniyeden itibaren izleyin' önerisinde bulunmak, ziyaretçiyi tam anlamıyla kucaklayan bir harekettir. Çünkü herkesin zamanı kısıtlı, ziyaretçi bir an önce girdiği sayfadan alacağını alıp, çıkmak istiyor.
gencmagazine avatar
gencmagazine • 1 yıl önce
Bende daha önce öyle yapıyordum ama page speed sonuçları siteyi yavaşlattığını söylüyor. Ayrıca seo analiz sonuçlarında sayfayada iframe yada embed var gibi google ın sevmediği sonuçlar ortaya çıkıyor. En iyisi kendinize ait videoları sunuzunuz üzerinden yüklemeniz yani bildiğim yöntem wordpress panelinden ortam dosyalarının içine video yükleyip ordan yazıya eklemek.
gfo avatar
gfo • 1 yıl önce
İçeriği güzel, düzgün ve özgün bir makalenin sonuna; içeriği destekleyecek -alakalı- bir video koymaktan bahsediyor. Bu da SEO açısından size faydalı olacak.
sefagedik avatar
sefagedik • 1 yıl önce
Wm aracını tek geçerim smile kaç yıllık üyeyim abartmıyorum adamlar adam.
AtesBeyaz avatar
AtesBeyaz • 1 yıl önce
selam hocam http://www.okeymekan.com satfamın makalelerini nasıl video şeklinde tanıtımını sağlaya bilirim.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.