Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 3] SEO Uzmanı Atalay Sidar Sponsorluğunda 20 Üyemize 1200TL Değerinde SEO101 kitabı Hediye Ediyoruz!

2018’in En Popüler Programlama Dilleri Neler?

Tarih: 13 Şubat 2018   Kategori: Programlama   Yazar: Being  |  8340 kez okundu

Yeni bir yıla merhaba dememizin üzerinden kısa bir süre geçti. Dünya dönüyor ve her geçen gün programlama dillerinin popülaritesi dalgalanıyor. Programlama dillerinin popülaritesi üzerine sürekli ve güncel raporlar yayınlayan TIOBE (The Importance of Being Earnest) de boş durmuyor. Popüler analiz kaynağı, geçtiğimiz gün 2018’in en popüler programlama dilleri için güncel bir Şubat 2018 istatistik raporu yayınladı.

TIOBE’nin raporuna göre Java zirvedeki popülaritesini arttırarak yola devam ediyor ki, bunda Android’in payı tartışılmaz. Java’yı hemen ardından C ve C++ dillerinin takip ettiğini görüyoruz. Zirvedeki üçlünün hemen ardında önceki yıllarda benzer pozisyonlarda yer alan Python, C# ve Visual Basic yer alıyor. TIOBE’nin istatistik verilerinden yola çıkmak gerekirse Visual Basic her yayınlanan yeni istatistikle birlikte bir parça kan kaybediyor. Popülaritesini bu hızla kaybetmeye devam etmesi halinde birkaç yıl içinde Visual Basic’i en popüler programlama listelerinden uğurlamamız gerekebilir.

Python yeni yılda popülerinisi arttırmaya devam ederken Perl, PHP ve Ruby gibi alternatiflerin 2018’de popülaritesini kaybetmeye başladığı görülüyor. Bu dillerin popülarite kaynatmasının nedeni olarak mobil uygulamaların hız kazanması ve dillerin geniş kapsamlı yazılımlar oluşturmada kısıtlı kalmasını neden gösterebiliriz.

Bu arada listedeki sıralamaların TIOBE tarafından en iyi dile göre değil, popülariteye göre oluşturulduğu ek notunu paylaşalım. TIOBE arama motorları üzerinden dillerle ilgili yapılan sorguları takip ederek programlama dillerini bir popülariteye oturtarak karşımıza popüler programlama dilleri istatistiklerini çıkarıyor.

2018’in en popüler programlama dilleri listesi TIOBE’ye göre şöyle görünüyor:

  1. Java
  2. C
  3. C++
  4. Python
  5. C#
  6. Visual Basic .NET
  7. PHP
  8. JavaScript
  9. Delphi/Object Pascal
  10. Ruby

C programlama dili 2017’nin galibi konumundayken şu an listenin zirvesinde Java yer alıyor. Listenin tamamı ve diğer metriklere göz gezdirmek isterseniz buradan raporun tamamına erişebilirsiniz.

6 Yorum
DaftPunk avatar
DaftPunk • 1 yıl önce
Php ölüyor.... Javascript yazılıma yeni başlayacak kişiler için mükemmel bir seçim, Maşallah her işe yarıyor En sevdiğim kütüphanesi ise Jquery(yeni başlayanlar için) çok manyak bişey kesinlikle bir bakın
ecarpar avatar
ecarpar • 1 yıl önce
jquery arada server side dil istemeden, mysql e bağlanıp form alıp gönderme işlerini yapmayamı başladı ?
Ilkin avatar
Ilkin • 1 yıl önce
php çok güçlü ve funksional bir dil.php öle bilir kardeş doğru söylüyorsun ama ölmemeli çünki javascript php nin yerini tutamaz.backend js lar var doğru nodejs gibi ama php kadar çok yönlü dinamik olamaz.bence artık javascript durmalı.bende seviyorum jsi ama yani php nin yerini tutamaz.daha doğrusu buna izin verilemez bütün internet ona uygun konumda.
DaftPunk avatar
DaftPunk • 1 yıl önce
php kolay kolay ölmez tabi de yıllar içinde sindirilecek
PhonexPHP avatar
PhonexPHP • 1 yıl önce
PHP'nin öleceğini düşünmek ütopik bir düşünce
developer avatar
developer • 1 yıl önce
Artık Node JS çıktı ve gün be gün gelişiyor. Şu halde neden PHP tercih edeyim ki? Elbette PHP asla ölmez, ancak yeni kuşak, bu işe yeni girecek insanlar bence PHP yerine Node JS ' e ya da GO'ya yönelecektir. Çünkü mantık bunu emreder.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.