Giriş Yap / Kayıt Ol

Sahi, efsane telefon Nokia 3310 neydi? 3310 dayanıklılıktı, birinin kafasına attığınızda hastaneye kaldırılmasıydı. Sonsuz döngüye giren şarj kapasitesiydi, en önemlisi 3310 can sıkıntısının ilacı Snake (yılan) oyunuydu. Sonra gerçi yenilerini çıkardılar ama hiçbir zaman eskisinin tadını vermedi, yeri doldurulamadı. Peki, ya mekanik klavye üzerinden yılan oynasak nasıl olurdu?

Spritesmods adında bir site var. Sitenin içerik üreticisi kendisini bir nevi elektronik olan her şeyin hacker’ı ve yazılımcı olarak nitelendiriyor. Birgün şakayla karışık zuhur eden bir muhabbet üzerine kafasında şimşekler çakıyor. Sonrasında efsanevi bir proje ortaya çıkıyor. Spritesmods tüm gününü bilgisayarın başında kodlar yazarak, debugging vb. İşleri yaparak geçiriyor. En büyük enstrümanı olan IBM Model M (bu arada kendisini tanıyanlar bilir en efsanevi ve nostaljik mekanik klavyedir) modeli bir gün patlak verip SHIFT tuşu çalışmaz oluyor. O gün çalışmasına ara vermek zorunda kalan Spritesmods ertesi gün yeni bir klavye olarak Cherry MX Blue switch’iyle etrafta çatır çutur ses çıkaran Coolermaster Quickfire Rapid-I modelini satın alıyor.

Ertesi gün ofisteki arkadaşlarına heyecanla yeni klavyesini gösterirken arkadaşlarından biri şakayla karışık “Şuna baksana, 7 gün ve 24 saat klavyenin başındasın. Yeni klavyen yanar dönerli olmasına rağmen hala o aletten yılan oynanamıyor olması beni hayal kırıklığına uğratıyor.” diyor. Önce gülüp geçinilen bu muhabbet sonra Spritesmods’un kafasında şimşekler çakmasına neden oluyor ve kolları sıvıyor:

Eğer klavyeniz üzerinden Snake oynama gibi bir hayaliniz varsa bu proje yolunuzu aydınlatan ışık olabilir. Kendim biraz inceledim fakat şimdilik elimdeki elektronik ve kodlama bilgisiyle böyle bir aleti yapmam pek mümkün değil. Olur da niyetine girip “Ben bunu yaparım aga!” Diyen olursa şuradan nasıl yapılacağını anlatan 2 sayfalık rehbere ulaşabilirsiniz.

Belki nostaljik belki işlevsellik. Bu tür projelerin eski güzel günleri yaşayan herkes tarafından beğeniyle karşılayacağı kesin. Siz beğendiniz mi?

11 Yorum
DaftPunk avatar
DaftPunk • 8 ay önce
Ulan hemen bi açık bi şey arayın, kolay mı ? sürekli güncel güzel içerik paylaşmak...
Öztürker avatar
Öztürker • 8 ay önce
Aynen katılıyorum, adamın ilgisini çekmiş paylaşmış. Eski haber olsa ne olur yeni haber olsa ne olur sonuçta ben ilk defa burada gördüm ve ilgimide çekti paylaşan arkadaşın emeğine sağlık.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 8 ay önce
Bu haber 1 sene önce çıkmadı mı ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
Biz böyle bir haber yapmadık, haber de güncel. Aslında bu bir haber değil, sadece gördüm ve paylaşmak istedim
nihatturan avatar
nihatturan • 8 ay önce
G910da yazılım varmış 2 yıl önce güncellenmiş en son. Linkte kırık ulaşamadım yazılıma. edit: Playing Snake on Logitech G910 Orion Spark adlı videoda buldum
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
Linklerin ikisi de çalışıyor kontrol ettim.
Victoryksk avatar
Victoryksk • 8 ay önce
Being kardeş dizin e de sen mi bakıyorsun? Buraya yazı atılmayınca dizinde de ilerleme olmuyor da dikkatimi çekti smile günlerdir bekliyoruz sırada bakalım ne zaman gelecek.. bu arada güzel paylaşım ama 3310un yerini tutmaz smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
@Victoryksk dizin incelemelerinde yetkili kişi ben değilim. WM Aracı'nın görünmeyen tarafında ciddi bir buz dağı var. Bazen yetişmekte güçlük çekiyoruz haliyle gecikmeler olabiliyor. En kısa sürede işleme alınacaktır merak etmeyin smile
Victoryksk avatar
Victoryksk • 8 ay önce
Teşekkür ederim ilginiz için. Ondan yana hiç şüphemiz yok. Dikkatimi çekti blog paylaşımı-facebook paylaşımı-dizin güncellemesi hepsi bir anda kesilince öyle düşünmüştüm smile Kolaylıklar dilerim
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
Hepsi birden kesilince genelde çözmemiz gereken daha büyük sorunlar olduğu anlamına geliyor maalesef smile
Voltaren avatar
Voltaren • 8 ay önce
yaratıcı fikir
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.