Giriş Yap / Kayıt Ol

50 Milyondan Fazla Dijital Fotoğrafa Ulaşabileceğiniz Avrupa Sanat Arşivi

Tarih: 24 Kasım 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1907 kez okundu

Doğru içeriği buldunuz ve hedef kitlenizin hoşuna gidecek şekilde oluşturdunuz. Yetmedi, sayfaya gelen ziyaretçiniz 3 isterken ona 5 verdiniz. Sizce bu kadarı yeterli mi? Değil. İnternet içeriklerinin önemli bir kısmını artık görseller oluşturuyor. Her yerde kullanılan ve insanların tanış haline geldiği çalışmaları kullanmak, Ağrı Dağı’nın eteğindeki kurbağaların dikkatini çekecek içeriklerinizi bile sıradanlaştırabiliyor.

İşin kelebek etkisi ve SEO tarafını unutmamak lazım. Özgün görselleri kullanmak arama motorları ve ziyaretçilerin daha kolay ilgisini çekmeyi başarıyor ve SERP’in spot ışıklarının içeriğinize vurmasına yardımcı oluyor. Elinize kamerayı alıp ihtiyacınız olan fotoğrafı çekip saatler süren grafik çalışması yükünün altına giremeyecekseniz o zaman olabildiğince benzersiz kaynaklardan içeriklerinizi harmanlamanız gerekiyor. Avrupa Sanat Arşivi de, birçok Webmaster tarafından uğranmamış bakir kaynaklardan biri.

Avrupa Sanat Arşivi’nin içinde yaklaşık olarak 50 milyon görsel kaynak yer alıyor. 3.000 Avrupalı sanatçının meşhur sanat çalışmalarına da yer verilen kaynak, ücretsiz olarak yeni görselleri keşfetme ve telif sorunu yaşamadan kullanma şansı veriyor. Şu an paylaşılan bilgiye göre görsellerin büyük bir kısmı basit görsel lisanları tarafından korunurken 3 milyon kadar görsel de açık kaynak lisansıyla yayınlanıyor.

Söz konusu arşivi stok fotoğraf arşivi gibi düşünmeyin. Avrupa Sanat Arşivi’nde daha çok sanatsal parçalar yer alıyor. Sanat arşivi, Van Gogh ve Monet gibi popüler ressamların çalışmalarına bile yüksek kaliteli fotoğraflarına ulaşma şansı veriyor. Her Webmaster’ın işine yarayan bir kaynak olmayacağı kesin fakat birçok Webmaster’ın Avrupa Sanat Arşivi’nden faydalı görsellere erişebileceğine inanıyorum.

Ufak bir keşif sonrasında ben Kanuni Sultan Süleyman’a ait yüksek kaliteli bir portre çalışması, Viyana Kuşatmasını resmeden bir tablo ve 1925 yılında çekilmiş Dolma Bahçe’ye ait dijital fotoğraf yakaladım. Eski bir bilgisayar fotoğrafını da unutmayalım.

Avrupa Sanat Arşivi’nin en güzel yanı bence dil bağımsız etiketlemeyle çalışması. Örneğin bilgisayar için İngilizce olarak PC üzerinden arama yaptığınızda sizin için Fransızca kaynaklardaki görselleri de bulabiliyor. Eğer sadece fotoğraf araması yapacaksanız filtreleme kısmından “Image” seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Buraya tıklayarak sanat arşivine erişebilirsiniz.

2 Yorum
opencartim avatar
opencartim • 2 ay önce
Sen adamsın
SeoDaddy avatar
SeoDaddy • 2 ay önce
https://www.europeana.eu/portal/en/search?q=ataturk
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2017
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.