Giriş Yap / Kayıt Ol

Adblock Plus Artık Sosyal Medya Paylaşım İkonlarını da Engelleyecek!

Tarih: 11 Haziran 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  1064 kez okundu

İnternet yayıncılığı sektörünün tümörlü hücresi Adblock Plus’ın gözü reklamlarınızdan sonra şimdi de sosyal medya paylaşımlarınızda! Tüm dünyada 500 milyonun üzerinde internet kaşifi tarafından kullanılan Adblock Plus, artık sonra sosyal medya paylaşımı butonları ve sosyal medya takibi yapan servisleri de engelleyeceğini duyurdu.

Adblock Plus’un yeni özelliği, internet sayfalarındaki sosyal medya paylaşım butonlarını hedef alacak. Bilindiği üzere bu butonlara kullanıcı hiç tıklamasa bile ikonlar yardımıyla gölge profilleri (shadow profiles) adı verilen kullanıcı profiline erişilebiliyor. Apple’ın bu gizlilik ihlalinin önüne geçecek yeniliğini tanıtmasından feyz alan Adblock Plus elini Apple’dan hızlı tutarak, yeni özelliği bir an önce eklentisine dahil etti.

Sosyal takip olayını tıpkı internet reklamlarında yaptığı gibi sonlandırmayı düşünen Adblock Plus, kullanıcılarana daha fazla gizlilik sunmayı planlıyor. Google Chrome ve Firefox eklentilerinde kullanılabilen yeni özellikte güvenilir sitelere izin vermek adına kullanıcılarına beyaz liste (whitelist) özelliği de sunuluyor. Kullanıcılar dilerse Whitelist’e aldıkları sosyal ağlar veya internet sitelerinde sosyal takip ve sosyal medya butonları ADP yokmuş gibi görüntülemeye devam edebilecekler.

Yasalar Adblock Plus’dan yana

Adblock Plus eklentisine karşı tüm dünyanın yaptıklarının kıl olmaktan öte sınırlara ulaştığı aşikar. Son olarak geçtiğimiz Nisan ayında eklentinin yapımcısı şirket Eyeo’ya Alman yayıncılar tarafından yasal süreç başlatmış ancak karar Adblock’un lehine çıkmıştı. Alman Yüksek Mahkemesi kararınca, “kullanıcılar görmek istemedikleri reklamları engellemekte özgürler” kararına varılmıştı. Anlayacağınız ne kadar şikayetçi olsak da şimdilik yasalar Robin Hood’dan bozma Adblock Plus tarafını tutmakta kararlı.

Adblock’un yeni hamlesini siz nasıl yorumluyorsunuz? Dahası bir Webmaster ve son kullanıcı olarak sizler Adblock Plus kullanıyor musunuz?

20 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 hafta önce
Ben olumlu yorumluyorum. Bu tarz eklentiler olmazsa surekli reklam yayımlayan webmasterlar adam olmaz smile Tabi kurunun yaninda yaşda yanıyor ama....


Dinsizin hakkından imansız gelir smile
fulltimeonline avatar
fulltimeonline • 1 gün önce
Bu gidişle reklam yayınlayan webmaster da kalmıcak zati. Tek elleşcek büyük firmalar kalıcak atıyorum içerik sadece onedio, video sadece youtube ... bu şekilde davam edecek.
webisyo avatar
webisyo • 1 hafta önce
Yakında aşağıdaki gibi olacak smile

https://i.hizliresim.com/lZ78Nb.jpg
Punsier avatar
Punsier • 1 hafta önce
bir film sitesinin %85 i reklam içerikli
bir program indirme sitesinin %60 ı reklam
Forum donanım haber dahi %50 reklam içerikli
Kullanıcılar nasıl ki televizyon izlerken reklamları geçme hakkı varsa interneti de özgür kullanma hakkı vardır
AhmetKarabulut avatar
AhmetKarabulut • 2 gün önce
Kullanıcılar televizyon izlerken reklamı geçemiyor, kanalı değiştiriyor. Reklamı geçme hakkınızı kullanmak istiyorsanız, siteyi değiştirmelisiniz. Reklamı gizlemek aynı olay olmuyor.
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 1 hafta önce
Etki tepki meselesi bir şeyi çok suistismal edilmesinin bedeli
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 hafta önce
Bazı siteler de adblock uyarısı yerine adblock tespit edildiğin de kendi veya elden aldıkları reklamları görüntülediğini gördüm. (bknz: op.gg) Yani bunun da önlemini alırlar elbet. Ama en azından işi abartanları biraz dizginliyor. Ben beni taciz etmeyen siteleri whiteliste alıyorum açıkçası. Hak ediyorlar sonuçta.
bluecity avatar
bluecity • 1 hafta önce
Site sahiplerinin bir çoğu artık site içeriğini görmek için adblocku kapatın uyarısı eklemeye başladılar.Bu durumun ilerde dahada artacağını düşünüyorum.Site sahipleri ve adblock arasında kapışma başlıycak yakın zamanda.
gokenim avatar
gokenim • 1 hafta önce
peki bir şey soracağım, firefox kullanıyorum adblock yüklü genelde youtube'de 5 saniye sora kapatılan reklamları engelliyor fakat bu ara kapatılmayan 50 saniyelik reklamlar falan çıktı. onları kapatmıyor sebebi ne olabilir?
Vladimir Erdoğan avatar
Vladimir Erdoğan • 5 gün önce
embed reklam başka pop up reklam başka.
worldww avatar
worldww • 1 hafta önce
İki gün sonra şöyle bir haber yapacaksın:
"Adblock Plus Chrome Webstore'dan Kaldırıldı!".
:d
MucahitErgul avatar
MucahitErgul • 6 gün önce
Tampermonkey ile ekleriz smile
worldww avatar
worldww • 6 gün önce
Onları da engellesin o zaman smile
mceber avatar
mceber • 1 hafta önce
ben bunu 4-5 ay önce farkettim menzil siteme girdim yazıları mecbur paylaşmam lazım baktımki butonlar kayıp dedimki adblock yaktın beni diyerek kullanmaya devam ettim smile
webkartali avatar
webkartali • 1 hafta önce
Adamlar king, diyecek laf bulamıyorum...
Nette dolașırken alinin velinin reklamını görmek zorunda değiliz..

Benimde sitelerimde google reklami mevcut, ama kimse bakmak tıklamak zorunda değil. Adblock kullanana da kullanmayanada saygı duyarım.
Çok yerinde efsane, dünya harikası bir olay bu program smile

Tvlerde yeterince reklam izliyoruz zaten. Nette olmayı versin bari.. Seçim hakkı kullanıcının elinde..
Mystic0 avatar
Mystic0 • 1 hafta önce
Adblock plus kullanıyorum ama yazınızın altında facebook, twitter ve google + ta paylaş butonları hala duruyor ? smile
pmSatisEkibi avatar
pmSatisEkibi • 5 gün önce
addthis vb. onlar engellendi büyük ihtimal smile
AllyBey avatar
AllyBey • 6 gün önce
adblocku yapan adamı öpüyorum burdan. Birde sitesine adblocku kapatıp gelin yazanlar denk gelince siteden çıkıyorum direk öyle bi hataya düşmeyin bence smile Son olarak samsung telefonuma güncelleme gelmişti artık mobildede eklenti yükleniyor, telefonada yükledim kafa rahat smile bide youtube uygulamasına gelse tamamdır
ishana avatar
ishana • 5 gün önce
madem piyasa reklam üzerinden dönüyor, o zaman google adblock ile engellenen her reklam için de ödeme yapmalı. Çünkü piyasayı şekillendiren Google, firmalardan reklam için parayı alan google, mağdur olan sitesinde reklam yayınlamak isteyen biz yayıncılar.
hakancevik avatar
hakancevik • 5 gün önce
öyle ölmeyiz ya füze atın
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.