Giriş Yap / Kayıt Ol

Adobe, 1.68 Milyar Dolara E-ticaret Platformu Magento’yu Satın Alıyor

Tarih: 22 Mayıs 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1685 kez okundu

Adobe, e-ticaret dünyasının inovatif yazılımlarından biri olan Magento’nun çok yakında yeni sahibi olacak. Bugün bir basın bülteni ve blog yazısıyla Magento ile aralarındaki yeni anlaşmayı duyuran Adobe, satın almanın yıl sonuna kadar tamamlanacağı ve Magento için nakit olarak 1.68 milyar dolar ödeme yapılacağını duyurdu.

Peki, çeşitli yazılım ve hizmetleri bünyesinde barındıran Adobe’un Magento’ya dair planları nedir? Adobe’un öncelikle amacı Adobe Experience Cloud ile Magento Commerce Cloud’u bir araya getirerek B2B ve B2C satış deneyimine yeni bir soluk kazandırmak olacak. 2008 yılında Los Angeles’da geliştirilmeye başlayan Magento’nun bugün lojistikten vergilendirmeye kadar milyonlarca eklentisini ve sisteme katkıda bulunan 300 bini aşkın geliştiricisi mevcut. Adobe’un bu satın almasıyla birlikte hali hazırda Magento’nun müşterisi olan; Coca-Cola, Warner Music Group, Nestle ve Canon başta olmak üzere birçok büyük marka da Adobe müşteri portföyüne katılmış olacak.

Magento satın almasının, 2018’in 3. çeyreğinde veya en geç yıl sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor. Anlaşma tamamlanana kadar her şirket bağımsız olarak ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Satın almanın ardından Magento’nun şimdiki CEO’su Mark Lavelle da, eskiden olduğu gibi şirketi yönetmeye kaldığı yerden devam edecek.

Son yıllarda çalkantılı bir süreç yaşayan Magento adına Adobe’un kamarasına geçmek, berrak denizlerde güvenle yol almak olabilir. 2011 yılında eBay’in 180 milyona satın aldığı Magento, 2015 yılında Permira yatırım fonu tarafından 200 milyon dolara satın alınmıştı. Bundan sonra ise Magento yola Adobe ile devam edecek.

Ayrıca bkz: Magento Nedir? Ücretli midir ve Magento Kullanan Siteler

E-ticaret yazılımları dünyasında açık kaynaklı ve Magento gibi başarılı yazılımlar artık pek kalmadı. Adobe’un yeni satın alması Mangeto hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Adobe’un yeni planı ne olabilir?

8 Yorum
ONE avatar
ONE • 1 yıl önce
Abi çok ya valla ne bilim güzel birşey yazmamı beklemeyin ama Adobe kendi oluştursa bu kadar masraf etmez. Ben güvenirim arkasında koskoca şirket var diyip tercih ederim ama şimdi 1.64 milyar doları bizim ülkeye soksan şehir alırsın.
Decimas avatar
Decimas • 1 yıl önce
İstanbulda 20-30 daire alırsın anca, ha şehirden kastın komple hepsi ise asfaltın %5-10'unu alabilirsin, 5 sene sonra yenisini yapıyorlar. smile Serbest piyasayada gerçekler acı, 1,2 milyar hiç kalıyor. Adobe şirket değil tecrübe satın alıyor. Sen yeni bir firma kurdun gelin bakalım mı diyeceksin yoksa yıllarını veren çalışanları olan şirketi mi satın alacaksın, özellikle de yeni bir dalda hizmetini güçlendirmek için.
kümülatif avatar
kümülatif • 1 yıl önce
1,64 milyar dolar = 1.640.000.000 x 4,75 (şuan ki dolar kuru) = 7.790.000.000 TL

30 Daire demiştiniz => 7.790.000.000 / 30 = 259.666.666

kafam güzel oldu rakamlardan ama şunu çözemedim, İstanbulda hangi semtte daireler 259 milyon TL ??? smile))))
Didimedya avatar
Didimedya • 1 yıl önce
Prestashop'dan magento'ya mı geçsem ne yapsam smile Teşekkürler being bilgilendirme için.
iltekmer avatar
iltekmer • 1 yıl önce
joomla v wordpres yokken magento vardı. CMS GNU sistemler magentonun öncülüğünde ve ondan ayrılarak doğdu. Bu bakımdan magentonun aldığı yol doğru olduğuna katılıyorum. Kodlama bilgisi olanlar magentodan wazgeçmez. Kolaycılığa kaçanlar benim gibi wordpres ve joomladan wazgeçmez.
HakikatTR avatar
HakikatTR • 1 yıl önce
Magento o kadar para ediyormuymuş ya?
Gerilim avatar
Gerilim • 1 yıl önce
7 milyar dolar geliri olan bir şirketin 4te birini bu tür bir girişme yatırması saçma.
Alternatifleri bol olan bir girişim.
WebMacaw avatar
WebMacaw • 1 yıl önce
Bence E-ticaret sektöründe WordPress misali bel kemiği olarak geliştirilebilir. Adobe gibi bir şirketin geliştirme söz konusu da şahane olur bence merakla beklemekteyim.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.