Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Alexa’da nasıl yükseliriz?

Tarih: 23 Temmuz 2012   Kategori: Webmaster   Yazar: burakd  |  4932 kez okundu

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki  Alexa’daki web sitelerinin sıralaması ve alınan değerler kesinlikle tamamen doğru değerler değildir. Alexa dünyadaki tüm siteleri aldıkları trafiğe göre sıralar. Ancak Alexa her siteden doğru değerler alamaz. Çünkü Alexa’nın bu değerleri almak için kullandığı yöntemler sınırlıdır ve bu yöntemlerle her kullanıcıya ulaşamaz, sadece belli bir kesimden bilgiler alır ve buna göre ölçümleme yapar.  Alexa’da kararlı bir şekilde yükselebilmek için, Alexa’nın bu değerleri doğru bir şekilde almasına yardım etmeliyiz. Buda demek oluyorki sitemizi ziyaret eden kesimin Alexa’ya bilgi gönderen kesim olması gerekir. Peki nedir bu kesim, kimdir, kimlerdendir?

Alexa hit ölçümlemelerini yaparken iki adet araç kullanır. Bunlar biride Alexa Toolbar‘dır. Alexa Toolbar internet tarayıcınıza yüklediğiniz bir araçtır. Bu araç gezindiğiniz her siteyi Alexa’ya yollar ve bu şekilde Alexa gezdiğiniz siteleri ve bu sitelerde nekadar kaldığınız hakkında bilgi sahibi olur. Başlarda kesimde kesim diyorduk ya işte bu kesim Alexa Toolbar kullanan kesim idi. Yani bu demek oluyorki Alexa’nın sitenizin trafiği hakkında doğru bilgi alabilmesi için kullanıcılarınız Alexa Toolbar kullanan bir kesim olması gerekir. Haliyle Alexa’da yükselmenin bir sırrıda kullanıcılarınızı Alexa Toolbar kullanmaya teşvik etmeniz veya Alexa Toolbar kullanan bir kesimi sitenize çekmek olacaktır. Peki böyle bir kesimi siteye nasıl çekebiliriz? Alexa Toolbar kullanan kesim genellikle site sahipleri yani webmasterlar olurlar. Webmaster’larıda sitenize çekmek için sitenizde onların ihtiyacı olan makaleler yazmanız veya araçlar bulundurmanız iyi olacaktır. Sonuçta bir şekilde bu kesimi siteye çekmek ve sitede kalmaya teşvik etmemiz lazım.

Alexa’nın hit ölçümlerinde kullandığı diğer aracı ise Alexa Puludur. Bu pul sayesinde Alexa sitenize gelen her hiti ölçecek ve Alexa’ya gönderecektir. Ee tabi buda Alexa’da yükselmenize yardım edecektir. Alexa Pulunu hemen sitenize eklemek için buraya tıklayın.

Konuyu özetlemek gerekirse ve bu yöntemler dışında yine birkaç genel yöntem eklemek gerekirse Alexa’da yükselmenin sırları şunlardır diyebiliriz:

1- Bilgisayarınıza Alexa Toolbar’ı yükleyin, kullanıcılarınızı Alexa Toolbar kullanmaya teşvik edin, Alexa Toolbar kullanan kesimi sitenize çekmeye çalışın.
2- Sitenize Webmaster’lar için makaleler yazın, araçlar ekleyin.
3- Sitenize Alexa Pulunu yerleştirin.
4- Özgün içerik üretin, faydalı olmaya çalışın.
5- Yine bir şekilde hitinizi arttırmaya çalışın, gerekirse reklam verin.
6- Sabırlı olun.

6 Yorum
Nazım avatar
Nazım • 8 yıl önce
Yazı için teşekkürler smile
ados avatar
ados • 8 yıl önce
evet bu dedikleriniz aynen doğru ancak bu şekilde kim nasıl yükselecek. Hadi sizin site benim önümde nerdeyse 24 saat açık eee yemekk sitesi Alexa toolbarlı webmasterları nasıl hangi makaleyle çekecek smile)

Alexanın yöntemi çok sakat seni beni mecbur kılıyor toolbarına. Hadi canım her kullanıcı toolbarmı yükler. Alexa Pulu biraz daha mantıklı.
serkanfb avatar
serkanfb • 8 yıl önce
çok güzel bilgi sunmuşsunuz teşekkürler
Gökhan avatar
Gökhan • 8 yıl önce
Paylaşım için Teşekkürler anlatılanları yapacağım bakalım sonuçlar nasıl olacak inşaallah iyi olur
bilgisistem avatar
bilgisistem • 7 yıl önce
Kimileri için alex'a webmasterların egosunu tatmin etmek için kurulmuş yalandan bir uygulama gibi görünsede bence gayet güzel bir uygulama. Artık şirketlerin rekabetine ev sahipliği yapacak konuma gelmeye başladı.
boyutreklam avatar
boyutreklam • 5 yıl önce
Paylaşım İçin Teşekkürler
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.