Giriş Yap / Kayıt Ol

Alexa Sıralamaları Neden Halen Değerli Görülüyor?

Tarih: 20 Kasım 2020   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  4151 kez okundu

Evet, Alexa ile Google farklı şirketler ve Google sıralamalarını hazırlarken Alexa’ya elbette dikkat etmiyor. Peki, Alexa neden bu sektörde hâlâ bu denli değerli görülen bir araç? Sıralamaları neden yıllar geçse de önemli görülüyor?

Öncelikle ilk sebebi söyleyelim de aradan çıksın. Reklam ajansları sektörü 5 yıl geriden takip ediyorlar. Ajanslar için Alexa sıralamaları neredeyse hiç önem kaybetmedi, firmaları medya organlarıyla birleştirirken bu sıralamaları güzelce parlatıp sunmaya devam ediyorlar. Fakat suçlu ajanslar mı? Pek sayılmaz.

Siteleri kendi içlerinde çeşitli algoritmalarla sınayan, bu sınamaların sonucu olarak da bir sıralamaya sokan Alexa dışında pek bir araç görmedik değil mi? Ortaya çıkan çeşitli araçların ya amaçları farklı oldu (otorite ölçümü yapanlar gibi) ya da Alexa kadar geniş bir site kontrolüne ulaşamadılar. İyisiyle kötüsüyle aktif sitelerin neredeyse tamamını sıralamaya alan Alexa’nın işini yapan başka bir araç bulunmuyor. Bu değerini sorgularken gözümüze çarpan unsurlardan birisi, dahası da var elbette.

Alexa günümüzün en büyük platformlarından birisi olan Amazon’un alt şirketlerinden birisi. Şirketin projeleri arasında Prime ya da diğer alt şirketleri arasında Twitch gibi kendi alanlarının en büyük işleri yer alıyor. Alexa’nın bu gibi nedenlerle güvenilirlik puanı bir hayli yüksek. Bu yüzden profesyonel kanatlarda ya da site sahiplerinin gözlerinde aracın yaptığı sıralamalar önemli olmaya devam ediyor. Özetlemememiz gerekse hem bir rakibinin olmaması, hem de en azından şirket olarak oldukça güvenilir bir konumunun olması bu konuda ana sebepler diyebiliriz.

Elbette Alexa sıralamasını yaparken kullandığı algoritmalarda mantıklı olmayan sonuçlar da doğuruyor. Fakat bir e-ticaret sitesiyle, bir html5 oyun sitesini kıyaslamak da en başta çok mantıklı bir eylem değil kabul edelim. “Hepsini bir havuza koy ve listele” emri verdiğimiz bir aracın hatalı sonuçlar vermesini garipsemek pek mantıklı olmayabilir.

Alexa’nın daha az manipüle edildiği ve doğru sonuçlar gösterdiği için daha çok dikkate alındığı günlerde görüşmek üzere, sitelerinize iyi bakın.

Etiketler:
7 Yorum
lordleos avatar
lordleos • 5 ay önce
Cahillik, daha kısa açıklaması yok.
etedavi avatar
etedavi • 4 ay önce
Söylediklerinizin doğruluğuna katılıyorum. Ama sizin de değiniz gibi ; artık web sitelerin sıralamasını ve kalitesini ölçen bir kurum yok. Elimizde bir alexa var biz de onu baz alıyoruz.
* Eskiden DMOZ vardı. DMOZ kayıtlı site dedin mi orada duracaktın. Ama sonra o da hile hurda ( para ile dmoz kaydı ) gibi olaylardan güvenilirliğini kaybetti.
* Şimdilerde google news vardı. Artık o da önüne gelene veriyor onayı.
* Yabancı sıralama analiz siteleri desen hep reklam peşinde.
E bu durumda elimizde bir alexa kalıyor. ( Onun da ticaretini yapan var da neyse)
eka7a avatar
eka7a • 4 ay önce
Alexa'yı sadece sıralama tutan bir araç olarak görmek doğru değil. Sıralamanın dışında bir sürü aracı var.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 4 ay önce
Bu durumu daha çok arz talep meselesi olarak görüyorum.

Alexa benim için önemli değil. Yazınızdan anladığım kadarıyla sizin için de öyle. Ancak reklam veren firmalar ve piyasa için hâlâ önemli. Doğal olarak site sahipleri de alexada ön planda olmayı hâlâ önemsiyor.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 ay önce
Kesinlikle öyle. Alexa'da önde bulunmak gelirleri etkilediği için site sahipleri için de önemli olmak zorunda kalıyor. Yoksa bir bağlayıcılığı asla yok. Ancak paradoks yerine ne konulacağı konusunda başlıyor.

Sonuçta bugün trafik de sahte gösterilebiliyor, DA ve PA gibi değerler ve Alexa da manipüle edilebiliyor. Kullanılabilecek araç yok ortada.
artsinmurat avatar
artsinmurat • 5 ay önce
Açıkçası ben hala web sitemde buna dikkat ediyorum.
seoisleri avatar
seoisleri • 2 ay önce
eski sevgili gibi ara ara gizli gizli baktığım ama pek önemsemediğim bir araç alexa. 2010 - 2014 arası bayağı önemsiyordum fakat günümüzde manipüle edilen bir sistem olduğu için önemsemiyorum. Doğrusu günümüzde manipüle edilmeyen ne var ki!
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.