Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Alexa Sıralamanızı Yalnızca 30 Günde Nasıl Düşürebilirsiniz?

Tarih: 18 Kasım 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  3401 kez okundu

Rakamlar yalan söylemez. Alexa’nın önemi olmadığı propogandası yurdun dört bir yanına dalga dalga yayılmış olsa bile, iş reklam verenlere geldiğinde tüm oyun bozuluyor. Google ve AdSense için Alexa sıralamanız hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir ancak reklam verenler, yatırımcılar hatta sitenizi satın almak isteyen kişiler için Alexa değeriniz hala önemli bir kriter.

O zaman Alexa’nın nasıl olsa bir önemi yok, istemem ama yan cebime koyalım tavırlarını bir kenera bırakıp Alexa’nızı iyileştirmek için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Alexa Rank değeriniz düşük olması potansiyel reklam verenlere, yatırımcılar ve diğer fırsatlara daha kolay ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

Gelin önce Alexa’nın rank, yani derecelendirme yaparken uyguladığı faktörleri bir kenara ayıralım ve ardından hangi basit stratejileri takip ederek 30 günde Alexa rank’imize hava katabileceğimize bir bakalım.

Alexa Rank’i Nedir?

Avangate’in blog içeriğine göre Alexa Rank’i; “Amazon’un sahibi olduğu Alexa sitesinin sunduğu bir derecelendirme sistemi.” Şeklinde açıklanıyor. Halka açık olarak yapılan bu derecelendirme sayesinde hangi internet sitelerinin daha sık ziyaret edildiği öğrenilebiliyor.

Alexa Hangi Faktörleri Analiz Ediyor?

Alexa için bir optimizasyon adımı atmadan önce Alexa’nın derecelendirme yaparken kullandığı çalışma mantığını tanımanız ve anlamanız gerekiyor.

Google ve diğer popüler dev internet servisleri gibi Alexa da işi kapalı kapılar ardında yürütüyor. Dolayısıyla kendine sakladığı özel bir algoritması olduğu için Alexa’nın kesin bir şekilde hangi kriterlerden faydalandığını bilmiyor, sadece Alexa’nın açıkladığı kadarını resmi olarak biliyoruz.

Alexa Blog'da belirttiği üzere; Alexa, her internet sitesinin son 3 ay içinde aldığı günlük ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntülenme sayısını hesaplıyor. 3 aylık dilimde en yüksek ziyaretçi ve sayfa görüntülenmesine sahip internet siteleri #1 olarak derecelendiriliyor.

Alexa aynı zamanda örneği daha rahat anlayabilmemiz için bize hemen aşağıdaki gibi bir grafik sunuyor.

Alexa’nın kendi ağzından söylediği verilere dayanacak olursak Alexa sıralamamızda iyileştirme yapmamız 2 temel faktöre bağlı. Bunların ilki günlük ziyaretçi sayımız diğeri ise sayfa görüntülenme sayımız. Ve elbette bunların son 3 ay içindeki durumu…

1- Sitenizin Metriklerini Sertifikalayın

Alexa sizin için ciddi bir kriter ise ve yapacağınız küçük bir deneme yatırımı riskini göze alabilecekseniz, Alexa’nın ücretli planından herhangi birini kullanmakla işe başlayabilirsiniz.

Forumda ve birçok platformda ücretli Alexa kullanmanın rank avantajı sunmayacağı savunuluyor. Teorik olarak haklılar ancak Alexa’nın ücretli planını kullanmaya başladığınızda Alexa sitenize yerleştirmeniz için Alexa Certified Code adı verilen bir kod verecek.

Bu doğrulama kodunu sitenize eklediğinizde Alexa kendi kaynaklarıyla sizin trafiğinizi analiz etmek yerine gerçek trafik verilerinize bağlı kalarak analiz oluşturabilecek.

Yapacağınız küçük Alexa yatırımının size geri dönecek potansiyel avantajları:

  • Alexa Rank’inizin düşüşünü hızlandırabilirsiniz.
  • Siteniz hakkında daha detaylı analiz verilerine sahip olabilirsiniz.
  • Sitenizin performansını yakından takip etme şansına sahip olabilirsiniz.
  • Sitenizin benzersiz ziyaretçi, sayfa görüntülemesi gibi değerlerini halka açık olarak yayınlama opsiyonuna sahip olabilirsiniz.

2- Düzenli Olarak Yayınlanan Kalitesi Yüksek İçerikler

Karşınıza her içerikte özgün ve kalitesi yüksek içerik kriterinin çıktığını biliyorum, bunun çok iyi bir nedeni var. Kaliteli içerikler hem sitenize gelecek tekil trafik hem de sayfalarınızın görüntülenme oranını arttırmaya yardımcı oluyor. Kısacası Alexa için tam ihtiyacınız olan şey.

Kitlenizi yeteri kadar doyurmanız demek yüksek trafik, yüksek trafik ise daha iyi bir Alexa sıralamasına sahip olmak demek.

3- Kaliteli Linkler Edinin

Google bir internet sitesini derecelendirirken hangi iki kriteri göz önüne alır?

Güvenilirlik ve otorite

Dünyaca ünlü bir Blogger ve pazarlama uzmanı Neil Patel’e göre bir internet sitesinin sahip olduğu linkler Google’ın sıralama algoritmasının %23.87’sini oluşturuyor. Google gibi Alexa da linklerinizi gözlemliyor. Site sorgulama sayfasında linklere ilişkin olarak gördüğünüz birçok metrik verisinin orada olmasının nedeni bu. Kaliteli linkler edinmek SEO skorunuzun yanı sıra güvenilirlik ve otorite kazanarak Alexa sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı oluyor.

4- Alexa Gruplarını Sevin ve Şans Verin

Alexa grupları 2012 ve 2015 yılının popüler optimizasyon çözümüydü. Artık insanlar Alexa gruplarına pek yaklaşmıyor oysa Alexa grupları hala düşüş etkisi yaşamanıza yardımcı olabilir

Tüm umudunuzu bu gruplara bağlamak size pek bir şey kazandırmayabilir ancak vaktiniz varsa düzenli ve organize olmuş bir Alexa grubu veya yorum grubuna girerek sitenizin Alexa’sını iyileştirmeyi deneyebilirsiniz. Alexa forumumuz üzerinden ilgili gruplara göz atabilirsiniz.

Bunların dışında hit çektirme, attırma ve tutturma metotlarıyla Alexa üzerinde başarı sağlanabildiği gerçeğini kabul etmeliyiz. Fakat doğal olmayan çalışmaları önermediğimiz için içeriğimizde bu ve diğer Blackhat yöntemlerin tümünü ayrı tuttuk.

Son olarak; Alexa saçma bir sistem olabilir fakat hayatınızı bir düşünün. Bulunduğunuz yere gelmek için kaç farklı saçma sistemle uğraşmanız gerekiyor? Oyun ayrı, mantık aynı.

Bir reklam veren veya webmaster olarak Alexa’nın sizdeki yeri nedir? Alexa düşürmek için sizin tavsiye ettiğiniz yöntemler neler?

18 Yorum
the avatar
the • 3 yıl önce
Alexa her ne kadar kötü olsada sektörde tek olduğu için kullanmamız lazım oluyor. Örneğin bir siteden alışveriş yapıcaz ama o siteye nasıl güvenmeliyiz? Alexa değerlerine bakınca az çok belli oluyor sitelerin gerçek yüzü
kbeyoglu avatar
kbeyoglu • 3 yıl önce
Bir plan satın alıp alexa ya aylık para bayılmaya başladıktan sonra alexa sıralamam aşırı hızlı bir düşüşe geçti. Bilgilerinize...
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Ücretli plan hiçbir işe yaramıyor diyen arkadaşlar için güzel bir referans daha. Yorumunuz için çok teşekkürler.
kbeyoglu avatar
kbeyoglu • 3 yıl önce
Rica ederim, isteyene pm den alexa istatistiklerimi gönderebilirim.
the avatar
the • 3 yıl önce
bi zahmet düşürsünler hocam 400₺ nedir smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Düşüş için almanız gereken paketin fiyatı ₺400 değil. Aylık $19.99; http://prntscr.com/hchvaq (Gerçi bu da yıllık 930 TL gibi bir maliyet anlamına geliyor ama kazandıran bir site için bu sağlayacağı avantajların yanında düşük bir maliyet.)
kurumsalhediye avatar
kurumsalhediye • 2 yıl önce
merhaba
acaba alexa ya uye olmamiz google rank icin bir fayda olusturuyor mu?
usthosting avatar
usthosting • 3 yıl önce
Yakın bir tarihte ücretli planlarından birini bizde denedik alexa rankı 12K olan site 600 lere indi. (Site: Haber Sitesi)
NovemberNight avatar
NovemberNight • 3 yıl önce
Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş fakat sıralamayı düşürmek değil yükseltmek şeklinde olmalı başlık. Mesela puan durumunda bir takım üçüncülükten ikinciliğe geçtiğinde ikinci sıraya düştü değil 2. sıraya yükseldi deniyor düştü denmiyor. Buradaki mantık da şu. Bir liste var ve herkes o listede birilerini geride bırakıp üst sıralara yükselmeye çalışıyor, ikincisi de düşmek negatif yükselmek pozitif anlamlıdır.

Bu Alexa düşürme tabirini ticaret ilanlarında çok gördüğüm için naçizane görüşümü bu yazı vesilesiyle paylaşmak istedim. Amacım eleştiri falan değil yanlış anlaşılmasın smile yazı için tekrar teşekkürler, oldukça yararlı ve bilgi dolu bir yazı olmuş.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Aslında bu konu gerçekten karmaşık fakat bazı içeriklerimizin okuycuların yanı sıra arama motorundan gelecek potansiyel ziyaretçilere de hitap etmesi gerekiyor. Genel yanlışı insanlarımız benimsediği için maalesef biz de dışına çıkamıyoruz smile Yorumunuz için çok teşekkürler.
Shydox avatar
Shydox • 3 yıl önce
30 Madde diye okudum niyeyse smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Alıştırdık 20 - 30 maddelere ondan olabilir smile
Shydox avatar
Shydox • 3 yıl önce
Haklısınız Being Bey smile
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 3 yıl önce
Benim tr sıralamam 15-18 arası gidip geliyor. Açıkçası ücretli Alexa üyeliği almak çokta cazip gelmiyor. Ama başlıca uyguladığım yöntemler var elbette.

Birincisi devamlılık. Yani bir günde 10 yazı girmek yerine haftanın belirli günlerine bölerek sayfamın sürekli güncel kalmasını sağlıyorum.
2- Sosyal medyayı aktif kullanıyorum.
3- Diğer blogları okuyor ve yorum yapıyorum (yorum backlink dediğimiz olay)
4- Site hızı benim için çok önemli gtmetrix analizine göre A-B arasında gidip gelen bir sayfa açılışı hızım var. Ziyaretçi yavaş açılan siteleri sevmiyor çünkü beklemek istemiyor.
5- Site içi linklemeye özen gösteriyorum. Dış linklerimin tamamını ise no-follow olarak veriyorum.
6- Adsensem olmasına rağmen sayfanın her yerini reklamla doldurmadım. Hem fazla kazandırmadığı, hem de ziyaretçiyi reklamlara boğmamak için.

Bu ve buna benzer şeyler işte.
contentwriter avatar
contentwriter • 3 yıl önce
Ben sitede etkileşim yaratmaya çalışıyorum. Ayrıca Alexa Tarayıcı Eklentisi kullanıyorum.
Webino avatar
Webino • 3 yıl önce
Dilerseniz https://wmaraci.com/forum/dayanismalar/sitelerimiz-ucacak-alexa-dusurme-search-engine-optimization-grubu-2017-a-335573.html alexa düşürme grubumuza katılabilirsiniz.5 Kişi olduğumuzda başlayacağız.
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Düşürmek değeil, yükseltmek.
motokurye avatar
motokurye • 3 yıl önce
Arkadaşlar merhaba;

Bir whatsapp grubu kursak ve herkes kendi domaini paylaşsa gruba üye olanlar hergün diğer siteleri bir kaç dakika süre ile ziyaret etse?

Alexa sıralaması içinde faydalı olur.

üye olmak isteyenler:

https://chat.whatsapp.com/8DaFJHzOTm8GOVakXVZEuB
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.