Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Android’in Robot Logosunun Kısa ve Çoktan Bilinmeyenli Tarihi

Tarih: 05 Eylül 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  6788 kez okundu

Apple’ı ve iOS işletim sistemini Android’den daha çok seviyor olabilirsiniz. Yine de bu durum, kafanızı çevirdiğiniz her köşede Android ile özdeşleşen yeşil robotu görmekten kurtulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Google ve onun dünyayı değiştiren açık kaynaklı işletim sistemi Android, yabana atılacak cinsten değil. Böylesi büyük bir projeyi on yılı aşkın süredir sembolize etmeyi başaran logosu ise hiç değil…

Android’in logosu (veya maskotu) olarak atfedilen yeşil robot, Irina Blok isimli bir tasarımcı tarafından Android’in geliştirilmesi sürecinde ortaya çıktı. İlk aşamada ekibin fikri; yeşil robotu sadece geliştiriciler için kullanacakları bir logo olarak düşünmekti. Ne var ki proje yayınlandıktan sonra sıradan kullanıcılar minnak yeşil robotu geliştiricilerden daha çok sevdiler. Biraz müşterilerinin duygularından yola çıkan Google da planlananın aksine Android robotunu resmi logo olarak kullanmaya karar verdi.

Irına Blok, “Asıl fikir, açık kaynaklı bir logo (tıpkı projenin kendisi gibi) üretmekti, bu logo normal marka yönergelerinin aksine sadece geliştirici topluluğu için tasarlanmıştı.” diyerek, logonun nasıl bir anda işletim sisteminin resmi yüzüne dönüştünü ifade ediyor.

ATARI’den aldım 1 tane, Google’a geldim yine 1 tane!

Tasarımcı kitleler tarafından Android maskotu hayli başarılı kabul ediliyor. Ve fakat logonun ilham kaynağı hakkında bazı pürüzler var. Kimi eleştirmenlere göre logo, bir Atari oyunu olan Gauntlet: The Third Encounter’den indirme. Aşağıdaki fotoğrafı biraz dikkatle incelerseniz karakterin belki bu oyundan ilham (ç)alınarak çizildiğini düşünebilirsiniz.

Hepsi bu kadar değil. İşin ironik tarafı, tıpkı Google’ın işletim sisteminde olduğu gibi Gauntlet: The Third Encounter’dan esinlendiği iddia edilen bu karakterin adı da ANDROID’dir.

Bazı eleştirmenlere göreyse Android logosunun esin kaynağının Star Wars izleyenlerinin hatırlayacağı R2-D2 robotudur. Aralarında bir benzerlik var mı? Muhakkak. Ancak yukarıdaki kadar olmadığı da aşikar.

Android logosunun tasarım aşamasında geçirdiği revizeler

Eleştirilerden sonra logonun tasarımcısı Irina’nın dut yemiş bülbül olması beklenemezdi. Ünlü tasarımcı eleştirmenlere ve iddialara yanıt olarak logonun birçok aşamadan geçtiğini gösteren, erken dönem çalışma projesi görselini paylaşmıştır:

Bazı insanlar için bu çalışma örnekleri Irına’nın dürüstlüğüne inanmak için yeterli fakat hepsi için kesinlikle yeterli değil. Bazı tasarımcılar hala Android’in logosunun çalıntı olduğunu inanmaya devam ediyor.

Android’in logosuna ilişkin bir başka detay ise logonun neden yeşil olduğudur. Irina’nın açıklamasına göre logonun rengi “Androd Green” yakıştırmasından ortaya çıkmış. Yani; Android, (bitki gibi) büyüyen, taze ve ferah bir projedir.

Biraz rötuş, son dokunuş

Android’in Google safına geçmesi 2003 yılında gerçekleştirilmiştir ki, bu Android’in 2008’de gün yüzüne çıkmasından tam 5 yıl öncesini işaret ediyor. Apple’ın güç kazanması ve akıllı teknolojilerin ayyuka çıkmasıyla, Android piyasaya hızlı bir giriş yapmış ve Apple’ın mobil işletim sistemi alanındaki en büyük kan davalısına dönüşmüştür.

Android için bu logonun tercih edilmesinin belki en önemli nedeni o zaman için Android’in bu denli büyüyebileceği görüşünün hakim olmayışı olabilir. Hatta belki, Irina projenin bu denli büyümeyeceğini düşünerek içinde “Emmeean ya kim anlayacak sanki olm” vari, ciddi bir esinlenme geçirmiş de olabilir.

Android’in popüler logosu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce hala güncelliğini koruyor mu? En önemlisi; logonun gerçekten çalıntı olabileceğine inanıyor musunuz?

9 Yorum
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 3 yıl önce
Ben R2-D2 dışında bir de Doctor Who serisindeki Daleklere çok benzetiyorum. Bu arada okurken hatırladım da çok özledim o diziyi sad face Daleklerin çıkardığı sesler kulağımda yankılanıyor. "Exterminate! Exterminate! Exterminate!" Tabi ki bir de Tardis'in sesi var :'( Ağlamak istiyorum şuan. Being bey nasıl olur da böyle bir makale de beni hüzne boğabilirsiniz yahu.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Sefa sen kendi kendini boğmuşsun smile Valla ben bir şey yapmadım.
worldww avatar
worldww • 3 yıl önce
"Emmeean ya kim anlayacak sanki olm" smile
mirnet avatar
mirnet • 3 yıl önce
Benzerliği aşikar gözüküyor da, adamların sabrı işte 5 yıl öncesinden hiç bir kar almadan bir projeye odaklanıyorlar ve sonra tüm dünya da bu projenin sesi !!! Bizde ise startuplar bile hemen kar olacağı işe yatırım yapmak istiyorlar !!!
FurkanHisamioğlu avatar
FurkanHisamioğlu • 3 yıl önce
Türkiye'nin girişim ekosisteminin katılımcılarında bariz hatalar ve bazı aksaklıklar olduğu kesin de bu söylediğiniz öyle gülünç ki bilemezsiniz. 5 yıl önce şirket değeri yarım trilyon dolardan fazla, senelik cirosu ise 11 haneye ulaşmış bir şirketin planlı hareket derecesini Türk gençlerinden de mi bekleyelim yani? İmkansızlıklardan dolayı projesi dikkate dahi alınmayan, düşük gelirleri sebebiyle büyük şirketlere iş ve proje modelini kaptıran, şirket 3 ay gelir elde etmezse girişimlerin iflas bayrağını çekmek zorunda olduğu ve "startup" kelimesi uç bir bilgi olduğundan dolayı bilgi yarışmalarında sorulduğu bir coğrafyanın girişimcilerini dünyanın en büyük 2. şirketiyle karşılaştırmak da yani ne bileyim...
mirnet avatar
mirnet • 3 yıl önce
Ben burada Türk yatırımcıları ile yabancı yatırımcıları kıyaslamasını yaptım. Sadece google gibi firmaları değil. Aslında kastettiğim Türk startuplarındaki yatırımcılara olan sitemimdir. Yurt dışında eğer uzun vade de sağlam bir proje ve potansiyeli varsa bu fikir ve girişimlere yatırım yapıyorlar. Türkiye'deki yatırımcılarda ise vizyon olmadığını, sadece 3 aylık bir vizyona sahip olduklarını vurguluyorum. Tabii istisnalar dahil değil. ve evet ağlanılacak halimize gülmeyi seven bir milletiz.
grsy avatar
grsy • 3 yıl önce
Robot gibi nesil yarattılar takdir edilesi smile
AhmetKarabulut avatar
AhmetKarabulut • 3 yıl önce
Being'cim nedense ilk kez yazını okurken zorlandım. Biraz aceleye mi geldi, yoksa sorun benden mi kaynaklı?
saydek avatar
saydek • 3 yıl önce
android ilk çıktığı zamanları bilirim de hani eskilerin tabiri ile buralar hep dutluktu kimse ne olduğunu farkına varamamıştı şimdi ise hali ortada sektöre yön veren bir yazılım googleyi tebrik etmek lazım dünyayı şekillendiyor internet mecrasında.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.