Giriş Yap / Kayıt Ol

Apple’ın Piyasa Değeri Artık 1 Trilyon Dolar!

Tarih: 02 Ağustos 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  731 kez okundu

Bugün, en az yıldırım şelalesi ve beyaz gökkuşağı olayları kadar ender bir olay yaşandı. Teknoloji devi Apple, piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk halka açık şirket olmayı başardı ve tarihin sayfalarındaki yerini sağlama aldı. Piyasa değeri bir süredir 900 milyar doların üstünde olan şirket ve ekonomi dünyası için böylece 1 trilyon dolar kilometre taşına ulaşılmış oldu.

Apple, 900 milyar doların üstündeki piyasa değeriyle, 1 trilyon dolara ulaşması beklenen en olası şirketti. Pazartesi günü şirketin hisse senedi değerinin 191 dolardan 200 dolar seviyesine çıkmasıyla, 1 trilyon dolar hedefi de gerçeklik kazanmayı başardı. Bugün ABD’de borsaların açılmasıyla 205 dolardan işlem gören Apple’ın hisseleri kısa sürede 206 doların üstüne çıkmayı başardı. 207 dolar değerinin yakalanmasıyla, Apple resmen tarihin ilk 1 trilyon dolarlık halka açık şirketi olmayı başardı. Birçok ülkeden daha değerli bir şirket haline gelen Apple için bunun ne denli önemli olduğunu anlatmaya sanırım gerek yoktur.

Apple şu an için trilyonluk zirvenin tadını tek başına çıkaracak ancak Microsoft’un başarılı atılımları beklenen sonucu verirse kısa süre sonra Microsoft zirvedeki Apple’a arkadaşlık edebilir. Microsoft yıl içindeki değerini 662 milyar dolardan 815 milyar dolara çıkartarak hali hazırda sağlam bir başarıya imza attı. Microsoft’un başarılı yükselişinin ardında ise Azure bulut platformu ve şirketin üçüncü CEO’su Satya Nadella var. Satya Nadella döneminde ilk defa 500 milyar dolar değerini yakalayan Microsoft, yıl içinde değerini yüzde 44 oranında arttırarak önemli bir başarıya imza atmıştı.

Zirve şu an için kesinlikle Apple’ın fakat uzun vadede kendisine arkadaşlık edecek şirketlerin ayyuka çıkması son derece olası.

Sizce Apple 1 trilyonluk zirve değerini korumayı başaracak mı? Dahası Microsoft’un 1 trilyonluk değere erişebileceğine inanıyor musunuz?

8 Yorum
TEHET avatar
TEHET • 2 ay önce
"Birçok ülkeden daha değerli"
Türkiye'nin de bu ülkeler arasında olması üzücü.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 2 ay önce
İşte böyle dünya devi olursunuz. Lafla değil.
ishana avatar
ishana • 2 ay önce
apple firmasının bu azmini kutluyoruz. ve şunu da unutmamak lazım ki biz insanlara insanlık lazım.her ne kadar paranız olsa da Steve Jobs gibi çok zeki olsanız da siz öldükten sonra sizi gömecek olan insanlardır. hakkınızda iyi şeyler söyleyip hayırla yad edecek olanlar da. insanlara iyilik etmeyi reddeden, işverenlerine kötü kovulma şakaları yapan, bir çok kişiye eziyet eden birinin şirketi olan apple 1 trilyon dolar olsa ne olur ki?
ntka avatar
ntka • 2 ay önce
Onu yücelten insanlardır şirketin başarısı değil. Şirketin yaptığı üretmek ve tanıtım yapmak gerisi insanların elinde ama bu haberde bir gariplik var dün başka bir yerde okudum Alphabet bu rekoru kırıyordu bir yerde bir yanlışlık var.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 ay önce
Bir ara Alphabet'in değeri Apple'ınkini geçmişti. Kafa karışıklığınız muhtemelen ondan kaynaklanıyor. Dün itibariyle (2 Ağustos) Alphabet'in değeri 852.90 milyar dolardır.
Engin07 avatar
Engin07 • 2 ay önce
Bildiğim kadarıyla Alphabet henüz yarışacak seviyede değil. Google tüm şirketlerini birleştirerek büyük bir ilerleme yaşamış olsa da zirve Apple'da ikinciliğin ise Amazon'da olması gerekiyor.
ONE avatar
ONE • 2 ay önce
Bizi çekemiyorlar arkadaş. Bizi engelliyorlar yoksa bizde biliyoruz dünya devi olmayı smile smile smile
Kilicaslan avatar
Kilicaslan • 2 ay önce
çok para rüyamda görmedim smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.