wmaraci reklam

Apple'ın Yeni Yayınladığı Açık Kaynak Programlama Dili: Pkl

Teknoloji devi Apple, yaptığı bir açıklama ile Pkl adını verdiği açık kaynak kodlu yazılım dili yayınladı. Şirketin uzun süredir kendi departmanlarında kullandığı ve geliştirdiği yazılım dili Pkl, her ne kadar merak ediliyor olsa da kapalı kapılar arkasında kullanılıyordu. Fakat Apple, aldığı bir karar ile yeni yazılım dilini herkesin kullanımına sundu. Üstelik şirketin yeni yazılım diline olan inancı tam. Zira Apple, Pkl’yi yeni nesil bir dil olarak tanımlıyor.

Pkl Özellikleri

Günümüzde birçok yazılım dilinin adım adım yazılan talimatlarla kullanılabildiğini söyleyen Apple, geliştiricilere kolaylık sağlaması adına bunu tamamen geliştirmiş. JSON benzeri bir anahtar-değer formatını kullanan PkI, yazılımcılara istediklerini tek tek yazmak yerine asıl istediklerini belirterek çalışma imkanı sunuyor. Kolay bir kullanım ve öğrenime sahip olan yeni yazılım dili, veri gizliliği ve güvenliğini asıl öncelik olarak belirlemiş. Apple’a göre Pkl, çok yönlü bir dil ve bu dil ile yapılabileceklerin bir sınırı bulunmuyor.

Windows 10 ile Toz Tutan Başlat Menüsünü 4 Adımda İşlevsel Hale Getirin
İlginizi Çekebilir!

Windows 10 ile Toz Tutan Başlat Menüsünü 4 Adımda İşlevsel Hale Getirin

Nimetle şaka olmaz. Müşteri nedir? Velinimet. Biz Microsoft’un neyiyiz? Müşterisi. O zaman Windows neden bizimle dalga geçer gibi Başlat menüsünü değiştirip duruyor? Windows XP’den beri alıştığımız yerleşik bir düzenimiz vard...

Pkl Editörü

Apple, kendi yazılım dili Swift için IDE olarak XCode platformunu zorunlu kılsa da Pkl için ayrı bir editör geliştirmiş. XCode aksine sadece Apple işletim sistemlerinde değil, Windows işletim sisteminde de çalışan Pkl editörü, klasik dizimler, sınıflar ve fonksiyonlar da destekliyor. Ayrıca editörde yazılan uygulamalar, YAML, JSON ve XML formatına da dönüştürülebiliyor. Ayrıca editörün içinde Apple tarafından yayınlanan geniş bir kütüphane de yer alıyor.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 5 / 5 (5 değerlendirme)

5 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al