Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Artık Wine 3.0 ile Android’de Windows Programları Çalıştırılabilecek!

Tarih: 23 Ocak 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  5960 kez okundu

Biliyorsunuz, akıllı cihaz dediğimiz şey özünde bir mikro bilgisayar. Wine 3.0’ın çıkmasıyla birlikte bunu artık tescilli olarak kabul edebiliriz. Peki, Android cihazınızda Android’den daha fazlasını çalıştırmaya ve onu gerçek bir bilgisayar gücünde kullanmaya ne dersiniz? Codeweavers’ın bir süredir üzerinde çalıştığı ve bugün yayınlanan yeni Wine 3.0 uyumluluk katmanı sürümüyle artık Android ve benzeri Linux tabanlı mobil sistemlerde Windows programlarını çalıştırmak mümkün olacak.

Wine’ın ilk testlerini yapan Android Police kaynağı, başarılı şekilde Wine’ı sistemine kurmuş ve OnePlus 5T benzeri amiral gemisi cihazlarında daha iyi çalıştığını deneyimlemiş. Öte yandan hala çiçeği burnunda cihazlardan biri diyebileceğimiz 2016 üretimi Google Pixel’de ciddi sorunlar yaşayıp beklenen performansı elde edememişler. Peki, Wine 3.0 ve uyumluluk katmanıyla elimize ne geçecek de mutlu olacağız?

Linux kullanıcılarının bildiği üzere Wine, Windows tabanlı programları bir nevi simülasyon yöntemi yardımıyla çalıştırmaya yardımcı oluyor. Wine 3.0’ın artık Android’de kullanılabilecek olması demek, Wine ile uyumlu Windows uygulamalarını mobil cihazınıza kurup kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Wine 3.0, x86 mimarili Android cihazlarla iyi anlaşıyor fakat Android Police’e göre ARM işlemcili cihazlar sadece Windows RT için port edilen programlara gebe kalıyor. Windows RT için port edilen programların bir listesine ise şuradan erişebilirsiniz.

Şimdilik Wine 3.0 sürümü Android kullanıcılarını ne kadar sevindirir veya teknoloji gurularının deli manyak projeler yapmasına yeterli olur mu bilemiyorum. Yine de Wine 3.0’ı birinci elden Android cihazına kurup kurcalamak isteyenlerdenseniz APK kurulum paketine buradan erişebilirsiniz.

8 Yorum
İhsanKESKİN avatar
İhsanKESKİN • 2 yıl önce
İndiriyorum smile Yükleyip bakıcam merak ettim java program çalıştırabilirsem efsane olur

Not : Yükledim ancak dokunmatik tuş takımı devreye girmiyor bilginize
Eyüp avatar
Eyüp • 2 yıl önce
Düşünüyorum da ne yapabilirim bununla?
Jungmaus avatar
Jungmaus • 2 yıl önce
Desene .NET dilleri iyice önem kazandı smile
kobeumut avatar
kobeumut • 2 yıl önce
Hız konusu sıkıntılı, adamlar javadan vazgeçip kotlinle daha hızlı olmaya çalışıyorlar. Zorunda kalınan şeyler için iyi olabilir belki.
Jungmaus avatar
Jungmaus • 2 yıl önce
Microsoft eğer bu teknolojilerin hız problemini ortadan kaldırırsa hiç bir şey bu teknolojilerin lider olmasına engel olamayacak. Bir platform sıkıntısı vardı. .NET Core çıkardılar cross platform oldu. Şimdi de hız bekliyoruz smile
fortehk avatar
fortehk • 2 yıl önce
Knight online'yi kaldırımı acaba gençlik hayalimde bu oyunun telefondan oynanması :ASD
İhsanKESKİN avatar
İhsanKESKİN • 2 yıl önce
Tw ile bağlanıp az pazar yapmadım hey gidi gençliğimm...
fortehk avatar
fortehk • 2 yıl önce
Bende öyle idare ediyordum ama tamamen bağımsızlık hep gözümde kalmıştır smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.