Giriş Yap / Kayıt Ol

Bilgisayar ve Dijital Ekranlarla Çalışanları Bekleyen Tehlike; Mavi Işık Nedir?

Tarih: 10 Ağustos 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  4140 kez okundu

Şu an bu içeriği nereden okuyorsunuz? Bir bilgisayardan? Şahin parası verip aldığınız akıllı telefonunuzdan? Yoksa yeni aldığınız havalı ve akıllı buzdolabınızdan mı? Kim bilir, belki yeni teknolojiye hala ısınamadığınız için WAP destekli Nokia 6600’dan bile okuyor olabilirsiniz.

Hangi cihazdan okuduğunuzun (ya da okumadığınızın) hiçbir önemi yok. Çünkü nereye giderseniz gidin mavi ışıklar hep gözünüzün önünde olacak. Entellektüel listeler dışında mavi ışığın ne olduğunu bireysel olarak araştırmadıysanız, bence bu blog yazısına biraz fazladan dikkat vermek isteyebilirsiniz.

Mavi ışıklarla gözlerimizi hangi tehditlerle karşı karşıya bırakıyor? Hangi cihazlarda mavi ışıklar var? Böyle çalışmaya devam edersek kör olup bize vaat edilen evli mutlu ve çocuklu günlerimizi göremeyecek miyiz? Hepsinin cevabını bu yazıda topladık.

Dijital ekran kullanıcıları olarak hepimiz kör mü olacağız?

Vaktiyle ananız babanız gözünüzle ilgili hali hazırda beddua etmediyse, korkulacak bir şey yok. Dijital ekranları kullanmak sandığınızın aksine insanları kör etmiyor. Hatta tıbbi bilimler, “Oğlum evladım uzaktan bak!” diye bize çıkışan ebeveynlerimizin tamamen haksız olduğunu söylüyor. Ebeveynlerimizin haklı olduğu kısım ise dijital ekranları kullanma sıkılığımızla alakalı.

ABD’de yapılan ortalama bir rapora göre;

 • 2010 - 2014 Yılında, 1 saat olan akıllı telefon ve tablet kullanımı 5 saate yükselmiş.
 • Oyun oynama alışkanlığı olanlar için durum daha da kötü. Ortalama günlük 3 saat oyun ve sörf için vakit harcarken, 4 buçuk saat de TV izlemek için harcanıyor.

Raporlar 3 yıl öncesine ait olmasına rağmen dijital ekran kullanımının hayatımıza ne denli girdiğini gösterme konusunda başarılı görünüyor. Bir de Webmaster olarak tüm iş günümüzü bilgisayar başında geçirdiğimizi düşünürsek sıradan bir insana oranla bizleri daha fazla risk bekliyor.

Webmaster ve dijital ekranlarla çalışanları bekleyen tehlike; “Mavi Işık”

Magazin programlarına kadar konu olan güneşin olur olmadık zamanlarda ortaya yaydığı UV ışınlarının zararlarını mutlaka duymuşsunuzdur. Mavi ışık dediğimiz ışık dalgaları tıpkı UV ışınları gibi gözümüzün zarar görmesini neden oluyor. Kesinlikle kör etmiyor ama süründürüyor. 

Blue light olarak adlandırılan bu ışık dalgalarına bilim insanları “High energy visible light” yani Yüksek enerjili görünür ışık kısaca, mavi ışık adını veriyor. Mavi ışıklar sadece göz sağlığımız bozmakla kalmıyor. Fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkların baş göstermesine de neden oluyor.

Diğer ışık dalgalarının aksine mavi ışıklar insan gözü tarafından algılanabiliyor. Gözümüzle görebildiğimiz mavi ışıkları hemen yerden yere vurmaya gerek yok. Kendisinin gözümüzü ve sağlığımıza zararı olduğu kadar yararının olduğu da oluyor.

Peki bu mavi ışıklar nereden geliyor?

Başta Güneş olmak üzere, dijital ekranlar ve elektronik cihazlar, LED aydınlatmalı ekranlarda mavi ışıklar bol miktarda yer alıyor.

Mavi ışıklar neden tehlikelidir?

Mavi ışıklar, insan gözünün gördüğü diğer tüm ışıklardan daha fazla titriyor. Gözleri kamaştırıyor, görüş kontrastını ve keskinliğini etkiliyor. Dijital göz rahatsızlıklarına, baş ağrısına fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden oluyor. 

Mavi ışıkların faydaları neler?

Doğal uyku ve uyanma döngümüze yardımcı oluyor. Farkındalığı arttırıyor ve reaksiyon süresinin kısalmasına yardımcı oluyor. Üstelik modumuzu değiştirme konusunda kendisinin oldukça başarılı olduğu söyleniyor.

Mavi ışığa yoğun oranda maruz kalanları hangi rahatsızlıklar bekliyor?

Computer Vision Syndrome (CVS)

CSV rahatsızlığı elektronik cihazlarla içli dışlı olan kişilerde görülüyor. Yoğun şekilde bilgisayar, akıllı cihaz, tablet, e-kitap okuyucu ve TV kullanan kişilerde görülüyor.

CSV’nin Belirtileri

 • Bulanık görme
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Gözün odaklanma sorunu
 • Baş ağrısı ve migren
 • Yanan ve acıyan gözler

CSV’nin yanı sıra dijital ekranlarla içli dışlı olanları bir de göz kuruluğu sorunu bekliyor.

Göz Kuruluğu Belirtileri

 • Kızarmış, acıyan veya yanan gözler
 • Göz kuruluğuna bağlı görüş güçlüğü

Gözlerinizi mavi ışık ve dijital ekranların zararlarından nasıl koruyabilirsiniz?

 1. Her 20 dakikada bir gözünüzü 2-3 metre hatta imkanınız varsa daha uzaktaki bir objeye 20 saniye boyunca odaklayın.
 2. Evinizin aydınlanma düzenini gözden geçirin. Çalışma ortamınızda gözünüze yansıyan ışıklardan kurtulun.
 3. Mavi ışığı ortadan kaldıran yazılımlar kullanın. iOS ve MacOS’de Night Shift olarak dahili olarak geliyor. Bunun dışında harici yazılımlar yükleyerek mavi ışınları akşam saatlerindeki etkisini kaldırabilirsiniz.
 4. Gözlerinizi sık sık kırpmayı unutmayın.
 5. Çok fazla bilgisayar kullanıyorsanız, mutlaka yürüyüşe çıkın. İmkanınız olduğunda dijital ekranlardan kendinizi uzaklaştırın.
 6. İmkanınız varsa araştırma dahilinde Omega3 ve balık yağı ek besinleri (supplement) kullanabilirsiniz. Bu besinlerin olarak göz sağlığına iyi geldiği klinik olarak kanıtlanmıştır.

İstatistik verilerine göre 2020 yılına ulaştığımızda kullandığımız cihazların %90’ı LED ışığı kullanacak. El mahkum netice gardiyan, mavi ışıkla hayatınızın ilerleyen dönemlerinde de karşılacaksınız. Şimdiden düşmanınızı tanısanız iyi edersiniz.

13 Yorum
olesore avatar
olesore • 11 ay önce
bu konuyu daha önce web sitemde paylaşmıştım.
http://leventkirca.com.tr/cep-telefonu-isigi-beynimizi-ve-vucudumuzu-nasil-etkiliyor
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Ek olarak ilgilenen arkadaşlar mutlaka göz atacaktır, teşekkürler.
Ozan ÖZEN avatar
Ozan ÖZEN • 11 ay önce
Samsung s7 Edge'de mavi ışık filtresi ayarı var. Açınız.
ERENKYI avatar
ERENKYI • 11 ay önce
Gözlük alırken bunun için filtre takdırdım. Yararını görüyor muyum bilemiyorum açıkçası. Fakat renkleri biraz sarımsı göstermesi sinirimi bozuyor biraz. Alıştım gerçi.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Ben neredeyse 3-4 aydır nizami şekilde mavi ışık engellemeyi sabahın çok erken saatleri ve gün ışığı çekildikten sonra kullanıyorum. Uykusuzluk sıkıntısına ciddi oranda çözüm olduğunu söyleyebilirim.
fruzgar avatar
fruzgar • 11 ay önce
Ben CVS olmuşum da haberim yokmuş smile Yakın zamanda bulanık görme sorunu başlamıştı baktım ekrana çok yaklaşıyorum kambur olacam dedim bi gideyim doktora astigmant demişti ve başladık gözlük kullanmaya. Çok şükür şimdilik sadece pc başındayken kullanıyorum gözlüğü diğer durumlarda renklerde vs sıkıntı yaşamıyorum. Yazdığınız gibi ışığa aşırı duyarlılık başladı ışık sanki parlıyor gibi oluyor. Çok aşırı pcde kalmam gerektiği durumlarda pcden kalktığımda gözümün kuruduğunu ve acıdığını da hissediyorum kullanmadığım zamanlarda sıkıntı yok. Ben bu yorumu yazarken neden sanki sağlık sitesine yaşıyormuş gibi hissettim smile
Makalehizmetiniz avatar
Makalehizmetiniz • 11 ay önce
win10 gece ışığı özelliğiyle mavi ışık arasında bir bağıntı var mıdır?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Windows kullanmadığım için Windows'da böyle bir özellik olduğundan haberim yoktu. Biraz inceledim, evet. Windows 10'da "Gece ışığı" olarak adlandırılan özellik mavi ışıkları engellemek için kullanılıyor. Yalnız bu özelliği 7 gün ve 24 saat kullanmayacaksınız. Sadece gün ışığının ortadan kalktığı zaman dilimlerinde kullanacaksınız bilginiz olsun.
Makalehizmetiniz avatar
Makalehizmetiniz • 11 ay önce
adı üstünde gece ışığı smile
Saolun hocam
TheMucit avatar
TheMucit • 11 ay önce
flux kullanın
mierogul avatar
mierogul • 11 ay önce
Flux kullanmaya başladım. 2 gün oldu. Ekranın ayarı kendiliğinden saate göre ışık ve renk ayarı yapması gayet güzel, manuel olarak uğraşılmıyordu.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
MacOS'de otomatik olarak ayarlama var. Yalnız Windows platformunda nasıl bir çözüm izlemek gerektiğini bilmiyorum maalesef. Bunu diğer arkadaşlar da görsün, Flux'a şans versinler smile
LegendLord avatar
LegendLord • 11 ay önce
Mavi ışığı azaltan teknolojilere sahip monitörler var. 3-4 aydır kullanıyorum. Memnunum, tavsiye ederim.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.