wmaraci reklam

Black Friday Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday yani "Kara Cuma" olan ve ülkemizde "Efsane Cuma', "Süper Cuma" ve "Beklenen Cuma" gibi isimlerle anılan Black Friday (BF) ABD'nin şükran gününden sonra gelen ilk cuma gününe deniliyor. 1952 tarihinden beri noel alışveriş dönemi olarak kabul edilen Kasım ayının son haftası, sınırları aşarak zamanla tüm dünyaya yayıldı. Büyük markaların ve firmaların ciddi anlamda indirim yaptığı BF'de, tüm satış yerleri günün erken saatlerinde açılır ve gece yarısına kadar kapanmazlar.

Black Friday Ne Zaman?

Bu sene şükran günü 23 Kasım perşembe gününe denk geldiği için Black Friday bu sene 24 Kasım Cuma günü kutlanacak. BF'nin net tarihleri her sene değişse de Kasım'ın son haftasındaki Cuma günü kutlanıyor.

Geleceğin Teknoloji Meslekleri Olarak Gösterilen 6 Meslek
İlginizi Çekebilir!

Geleceğin Teknoloji Meslekleri Olarak Gösterilen 6 Meslek

Teknoloji, günümüzde çok hızlı ilerliyor. Her alanda gelişimini sürdüren teknoloji dünyası, gelişmesiyle beraber ortaya yeni meslek dalları da çıkarıyor. Özellikle internet dünyasının Web 4.0'a hazırlandığı şu günlerde block...

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Öncelikle belirteyim, Black Friday'ın adı her zaman Kara Cuma değildi. 1952'de başlayan indirim ve alışveriş çılgınlığı, her sene üstüne koya rak devam etmiş. Fakat 1961 tarihindeki Kasım'ın son cuma kampanyaları öyle çok yoğunluğa sebep olmuş ki, ABD'nin bazı eyaletlerinde insanlar trafikte saatlerce beklemiş, işlerine gidememiş ve günlük yaşantılarına devam edememişler. Kontrolden çıkan o güne lanet okuyan insanlar bu günün adını Black Friday yani Kara Cuma koymuşlar.

Black Friday Neden Ülkemizde Farklı İsimle Anılıyor?

Black Friday'ın ülkemizde kültürel olarak henüz oturmuş bir altyapısı yok. Yakın geçmişte ülkemizde de kutlanmaya başlanan BF, müslüman toplumundan isminden ötürü kabul edilmediği için firmalar da bu ismi değiştirme yoluna gidiyorlar. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin resmiyette dini olmasa da vatandaşlarının büyük bölümü İslam dinine mensup kişilerden oluşuyor. Cuma günü İslam aleminde kutsal gün olarak kabul edildiği için İslam ülkeleri Black Friday ismini farklı isimlerle kutluyor.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.5 / 5 (2 değerlendirme)

2 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al