Giriş Yap / Kayıt Ol

Bloglara Özel Reklam Dışı Kazanç Yolları

Tarih: 21 Nisan 2021   Kategori: Webmaster   Yazar: EranKucuk  |  546 kez okundu

Gözümüzden kolaylıkla kaçıyor olsalar da reklamların dışında da kullanabileceğimiz çeşitli gelir kapıları var. Blog yazarları toplanın, her birimiz birer Jeff Bezos olacağız (!)

Şaka bir yana, çok kaliteli siteler de dâhil olmak üzere artık bu site türünün özellikle de ülkemizde çok kazançlı olmadığını kabul etmemiz lazım. YouTube, sosyal medya platformları derken insanların blog sitelerinde geçirdikleri vakit de gün geçtikçe azalır oldu. Bu nedenle zaten bu yazımıza göz atmak isteyen okurlarımızın da durumun farkında olduğunu düşünüyorum. Elbette bu yazılı içeriklerimizi ‘gönüllü’ olarak üretmemiz gerektiği ve artık kâr amacı gütmeyen siteler olmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak görüntülenme başı kazanç sağlayabildiğimiz, özellikle Adsense gibi reklam araçlarının karın doyurmadığı da bir gerçek. Dolayısıyla farklı gelir yollarına da göz atmak lazım diyebilirim.

Ufak Mağazalar Açmak

Büyük e-ticaret operasyonları yürütmekten bahsetmiyorum, ancak bir subdomain ile küçük mağazalar açmak hiç de mantıksız değil. Site içerik türünüzle de bağlantılı bir şekilde mağazalarınızı açar ve ürünlerinize doğru sayfalarınızdan bağlantılar verirseniz sunucu giderlerinizden daha fazlasını da kazanabilirsiniz. Bugün Woocommerce gibi pek çok basit yolla, kolay bir biçimde mağaza sayfalarınızı oluşturmanız mümkün. Bundan neden faydalanmayalım ki?

Örneğin bir kadın yaşam siteniz olduğunu düşünelim, bu sitenin küçük mağazasında tarifi sizde gizli olan kürler ya da tarif e-kitapları satmak düşündüğünüzden daha kazançlı olabilir.

Bağış Kapısı Her Zaman Açık

Ülkemizde ne kadar işlediği şüpheli ancak sadece bağışlarla ayakta duran ve yayıncılığını sürdürebilen internet siteleri olduğunu da biliyoruz. Belki onlar kadar yüksek gelirler elde edemeyebilirsiniz ancak özellikle niş bir içerik türünde, okurların aradıklarını buldukları bir mecra oluşturmayı başarabildiyseniz bağışlar gerçekten azımsanamayacak getirilere sahip olabilirler. Bu noktada okur sayımızı yükseltmenin ve ciddi anlamda kaliteli içerik üretiyor olmanın avantajından da bahsedebiliriz.

Affiliate Ürün Pazarlama

Yukarıda da bahsettiğim özel bir kategorinin, en sevilen internet sitelerinden birisi olmanın gelir olanağı yaratması, Affiliate Pazarlama noktasında da bize kol kanat germekte. Okurlarınız niş bir kitle haline geldikçe, ilgi alanlarına yönelik olan markalarla anlaşıp ürünlerini sitenizde pazarlamak, reklam yapmadan incelemelerinde bulunmak bir noktadan sonra oldukça kazançlı bir iş modeli haline gelebilir. Bu seçeneği son sıraya bırakmamın nedeniyse bir pazarlama yolu olduğundan dolayı reklamdan çok da uzakta olduğunu söyleyemiyor olmamdı.

Bonus: İçerik Türünüzü Şekillendirin

Madem blog siteleri artık daha az ilgi çekiyor, hadi bloglarımızı güzelce seslendirip YouTube’a içerik üretelim, kategorimize uygun Podcast kayıtları alıp Anchor’a yükleyelim. Bu içeriklerle kazanç elde ederek çalışmalarımızı sürdürelim. YouTube’un kazanç paylaşım politikalarını zaten biliyorsunuz ancak Anchor da dinlenen Podcast kayıtları için gelirinden kullanıcılarına ödemeler yapmakta.

Sizce başka hangi gelir yolları reklam harici bir şekilde kullanılabilir? Yoksa reklamsız olmaz demek mi mantıklı olan? Yorumlarda görüşelim.

3 Yorum
aMCaoGLu avatar
aMCaoGLu • 4 ay önce
Arama motoru sonuçlarında haber siteleri oldukça bloglar kolay kolay para kazanamayacaklar.. google madem news diye bir bölüm açıyorsun burada güncel haber sitelerini listelemeyi planlıyorsun.. Demekki normal sıralamadaki sitelerden bir farkları var.. niçin hem news sıralamasında hem normal sıralamada her halükarda haber siteleri çıkmakta ? Buna güncelleme gelmeden haber siteleri normal sıralamadan çekilmeden ni sektörler harici para kazanmak çok zor.. boşa kürek çekiyoruz.. hiç bir yöntem ve taktikte buna çare bulamaz..
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 ay önce
Aslında Google'ın Türkçe sonuçları resmen arama motorunun beta sürümü gibi. Maalesef dilimizde, İngilizce'de olduğundan çok daha zayıf çalıştığını söyleyebilirim. Yurtdışında ya da yabancı dilde aramalar yaptığınızda durumun daha farklı olduğunu görebilirsiniz zaten. Dolayısıyla haklısınız, umarım dilimizde de sorun bir an önce çözülür.
ishana avatar
ishana • 5 ay önce
son zamanlarda web sayfalarının adsense gibi reklam gelirlerine gelen vergiler, Amerkan hükümetinin vergilendirmeleri, pandemi sürecindeki Google adsense TO ve TBM rakamlarının düşmesi gibi sorunlardan dolayı blogların gelirlerini artırmak adına bazı ekstra yöntemler uygulaması gerekiyordu zaten.
Bir de wmaraci.com veya R10.net gibi forumlara girip, internet sitelerinden çok paralar kazanılıyor diyip de sektöre girenlerin oluşturmuş olduğu bir kirlilik var ki arama sonuçlarını olumsuz etkiliyorlar, kesinlikle blogların sürdürülebilir olması ve yazarların gelirlerini artırabilmeleri için ekstra gelirler çok önemli bir yere sahipler.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.