Giriş Yap / Kayıt Ol

BTK 2016 için Türkiye Dijital Veri Raporunu Yayınladı

Tarih: 18 Mart 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1809 kez okundu

Bilgi ve iletişim konularında tüm yetkiyi elinde toplayan BTK, geçtiğimiz senenin Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan dijital veri raporunu yayınladı. Eğer istatistik verilerini kurcalamaktan hoşlanıp gerçek rakamları görmekten zevk alıyorsanız, BTK’nın raporu hem sektör hem de geleceği olan sektörler hakkında önemli ipuçlarını paylaşıyor.

BTK’nın raporuna göre geride bıraktığımız olaylı 2016 yılının son çeyreği itibariyle Türkiye’de mobil abone sayısı 75 milyonun üzerinde seyir ediyor. Nisan ayında hayatımıza über süper hız getiren 4,5G’nin durumu hakkında da acı ama gerçek bilgiler var. O kadar abartılmasına rağmen tüm mobil abonelerin sadece yüzde 37’lik mini bir bölümü 4G’den faydalanıyor. Yani ülke olarak 4G’yi pek sallamadığımız aşikar.

Mobil tüketim konusunda da BTK’nın raporunda dikkat çeken bilgiler var. Rapora göre aylık olarak kullanıcıların harcadığı ortalama veri bandı genişliği 2.2 GB sularında yer alıyor. 2015 yılındaysa bu kullanım 1.3 GB seviyelerinde seyir ederken, 4G’ye geçiş yapılan çeyrekte kullanım oranı 1.98 GB’a yükselmiş. Demek ki neymiş, operatörlerin sunduğu 250 MB’lık internet paketleri ortalama kullanımının yarısına bile denk gelmekten oldukça uzak ve gerçekçi değil.

Raporun en evlere şenlik bölümüyse kullanıcıların şikayet ettiği bölüm. Türkiye’de internet kullanıcılarının en şikayetçi olduğu konu adil kullanım kotası ve tüm dünyada 71. sırada yer almamıza neden olan 7.6 Mbps’lik internet hızımız oluyor. 

Elbette BTK’nın hazırladığı kütük gibi koca raporu buradan birkaç kelimeyle özetlememiz pek mümkün değil ancak yüzeysel olarak göz atıldığında görünen en büyük gerçek, geleceğin doğrudan doğruya mobile kaydığı yönünde oluyor. 

BTK’nın raporunu incelemek için buraya tıklayarak raporun PDF haline erişebilirsiniz.

Etiketler:
4 Yorum
Poi avatar
Poi • 1 yıl önce
TürkNet firması ADSL kullanıcıları için AKK'yi kaldırdı, bu bir ilk oluyor
hepnet35 avatar
hepnet35 • 1 yıl önce
Kimsenin AKN kaldırdığı filan yok! 150 GB yaptılar o kadar. Ama BTK önümüzdeki sene için karar aldı ve AKN tarihe karışıyor.
bypangea avatar
bypangea • 1 yıl önce
https://forum.donanimhaber.com/turk-net-kota-akn-kalkti--124834516
hepnet35 avatar
hepnet35 • 1 yıl önce
Arkadaşlar kendi sitesinde yazmayan şeyi bir forumda yazıyor diye oldu demek yanlıştır. İlgili ISS firmanın kendi sitesinde AKN yok yazıyor ve sözleşmede bu belirtiliyorsa AKN kalkmış demektir. Bunun haricinde AKN kalktığı filan yok. İlgili firma BTK 2018 düzenlemesine ayak uydurmak için işlemleri bir nevi hızlandırmış bu sayede önde gidip müşterileri toplamayı hedefliyor. Şu bir gerçek "Özgür İletişim" yani taahhütsüz internetin devrimi Turknet sayesinde başlayacak gibi görünüyor.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.