Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Chrome Paylaşılan Karmaşık Linkleri Kısaltmaya Başladı

Tarih: 21 Şubat 2018   Kategori: Mobil   Yazar: Being  |  3769 kez okundu

Google Chrome’un mobil sürümünde son günlerde bitmek bilmeyen bir hareketlilik var. Önce reklam engelleme özelliği dahil edilen Google Chrome’un mobil sürümü, versiyon numarası 64’ten ibaret artık karmaşık linkleri tıraşlamaya ve temizlemeye başlayacak. Böylece Android kullanıcıları bir linki arkadaşlarıyla paylaşırken, karmaşık ve Kars’a kadar uzanan URL’ler yerine fazlalıklarından arındırılmış URL’leri paylaşacak.

Chrome’un yeni link kısaltma özelliği şimdilik yalnızca Android sürümünde etkili olacak. Mobil kullanıcıların deneyimini arttırmak isteyen Google, link kısaltması özelliğiyle kullanıcıların kafalarını karıştıran ve dağınık görünen linkleri ortadan kaldırmış olacak. Özelliğin aktif olarak kullanılması için kullanıcıların ekstradan bir şey yapmasına gerek yok. Link kısaltmanın aktif olması için Chrome içindeki Paylaş menüsünü kullanmak veya linki tümüyle kopyalayıp başka bir alana yapıştırmak yeterli oluyor.

Bazı yerli kaynakların belirttiğinin aksine link kısaltması referans kodlu linkleri etkilemeyecek. Chrome yalnızca uzun String’lere sahip linklere kısaltma yönlü çalışmalar yapıyor ancak bu dolaylı olarak webmaster’ların etkilenebileceği anlamına geliyor. Link tıraşlama özelliği çoğunlukla anchor text’i kaldırıyor. Eğer sitenizdeki uzun URL’ler Anchor Text yardımıyla bölünüyor ve kullanıcıya sayfanın spesifik bir bölümünü gösteriyorsa Chrome linkinizi tıraşladığı için kullanıcı sayfanın başına ulaşıyor.

Linklerin kısaltılması birçok son kullanıcı için faydalı bir girişim olabilecekken, sayfa düzeyindeki link yapılarında yeni kısaltma sistemi bazı webmaster’lar için sorun çıkaracağı anlamına gelebilir.

Birçok Android kullanıcısını dağınıklık linklerden kurtaracak olan güncellemenin, şimdilik Anchor Text’li URL’ler haricinde bir dezavantajı görünmüyor. Aynı özelliğin masaüstü platformlara dahil edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor

2 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 yıl önce
"Kars’a kadar uzanan URL’ler yerine" Yazar burada Doğu Ekspresi'ni boş bırakmayan hipsterlara seslenmektedir.
WpOmerFaruk avatar
WpOmerFaruk • 2 yıl önce
Bazen büyük şirketler büyük özellikler sunmaya çalışmaktan böyle küçük ama yararlı işler yapmayı unutuyor. Gayet basit ve güzel bir yenilik.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.